Sık SorulanlarHasta Yorumları

Gebelikte Varis

Kan Miktarındaki Artış Varisi Tetikler!

Gebelikte Varis

Gebelikte kadınların kan miktarında göze çarpan bir artış olur. Bu artış anne karnındaki bebeğin beslenmesini sağlamak için vücudun aldığı bir önlemdir. Ancak annenin damarlarında dolaşan kan miktarındaki bu artış toplardamarların iş yükünü artırır. 

Karın İçi Basınç Artışı Kanın Akışını Zorlaştırır!

Aynı şekilde gebelik dolayısıyla anne karnının içinde büyüyen bebek karın içinde basıncın artmasına da neden olarak bacaklardaki kanın yukarıya doğru akışını zorlaştırır.

Böylece bacaklardaki toplardamarların çaplarında genişlemeye ve buna bağlı olarak varislerin oluşmasına neden olabilir. Gebelikte varis sorunu çok sırılması bu nedendendir. 

Gebelikte varis önlenebilir mi?

Gebelik süresi boyunca yukarıda anlattığımız kan miktarının artışı ve karın için basınç artışı gibi etkiler göz önünde bulundurularak varis oluşmaması için bir takım önlemler alınmalıdır. Bu önlemler gebelik döneminde varis oluşumunun önüne geçebilir. Bu önlemler; 

 • Aşırı kilo almamak,
 • Varis çorabı giymek,
 • Dar kıyafetler giymemek,
 • Dinlenme sırasında ayakları kalpten yüksekte tutmak,
 • Bacakları güneşten korumak (özellikle kılcal varislere karşı),
 • Kaplıca ve hamam gibi sıcak ortamlarda uzun süre durmamak.
Gebelikte Varis Sık Sorulan sorular
 • Hamilelikte Varis Nasıl Önlenir?
  Hamilelikte Varis Nasıl Önlenir?

  Hamilelik süresince varisin oluşması bir takım önlemler alınarak önlenebilir. 

  Hamilelik boyunca anne adayının kan dolaşımındaki kan miktarında ciddi miktarda artış olur. Bu artış bacaklarda ve vücudun her yerindeki damarların içinde basınç artışına neden olur. Bu artışa bağlı olarak varis oluşması görülebilir. Bunun önlenmesi için yapılacak bir takım hareketler ve önlemler vardır. 

  1. Hamilelik süresi boyunca fazla kilo almak varis oluşumunu tetikler.
  2. Özellikle hamileliğini son döneminde varis çorabı kulanmak varisi önler.
  3. Hamilelik döneminde dar kıyafetler giymek varise neden olabilir. 
  4. Ayakları yükseğe kaldırarak dinlenmek varis oluşumun önler ya da azaltır. 
  5. Kılcal varisler güneş ışınlarında daha da artacağından aşırı güneşlenmemek
  6. Hamam ve kaplıcalarda damarların genişlemesine neden olacak uzun banyolar yapmamak gerekir. 
  Hamilelikte varis nasıl önlenir sorunuza umarız cevap verebilmişizdir. 
 • Emzirirken Varis Tedavisi Yapılır mı?
  Emzirirken Varis Tedavisi Yapılır Mı?

  Evet yapılır ancak 

  Tedavi olacak annenin sütüne herhangi bir ilacın karışmamasının sağlanması için bir takım önlemler alınması gerekir. 

  Lazerle Varis Tedavisi Yapılacak Emziren Anneye Narkoz Verilmez

  Lazerle varis tedavisi genel anestezi veya spinal anestezi ile yapılırsa ilaçlar anne sütüne geçer. Bu da bebek için tehlikeli olur.

  Bu nedenle emziren annelere anestezi verilmez sadece lokal anestezi verilebilir. Diş tedavisinde olduğu gibi lazerle varis tedavisi sırasında da aynı sistem ile sadece bacak uyuşturulur. Böylece annenin sütüne ilaç geçmemiş olur ve bebek için bir tehlike oluşmaz. 

  Köpükle varis tedavisi veya skleroterapi

  Hamilelik sırasında vücuttaki kan miktarındaki artışa bağlı olarak kılcal damar varislerinin oluşması annelerin en sık karşılaştığı sorunlardan biridir.

  Bu sorunun tedavisi için annenin emziriyor olmasının bir engeli yoktur. Yani emziren annelere de köpük tedavisi ve skleroterapi yapılabilir. Bu tedavi sırasında kullanılan ilaç anne sütüne karışmadan anne bedeninde yıkılır. Bu nedenle emziren annelerin bebeklerini sütten kesmeyi beklemeden tedavi olması mümkündür. 

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • S
  Sema Altunoglu05.10.2022

  iyi akşamlar 3. seans köpük tedavisi aldım hamile olduğu fark ettim köpük tedavisi son seans kaldı bi kaç seans lazer tedavim var ne yapmalım son seans almalımıyım

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba, tedavi olduğunuz doktorunuzla konuşursanız size bilgi verecektir. Sevgiler.

 • T
  Turhan Kiraz06.07.2017

  Hocam merhaba, ben uzun yıllardır aşırı kilosu olan biriyim. son on yıldır kilom 140 civarında bende varis yoktu. ama son zamanlarda bacaklarımda çok yoğun ağrı olmaya başladı. bir de şişlikler de oluyor. acaba sonradan varis oluşmuş olabilir mi? bir de varis tedavisi olmak için kilo vermem gerekir mi şu anki kiloma rağmen varis tedavisi olabilir miyim.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Turhan bey merhabalar, öncelikle geçmiş olsun. Ağrılarınzın sebebi sadece varise bağlı olmayabilir. Uzun zamandır kilolu olduğunuzu ifade ediyorsunuz. Eklemlerinizde bu sürede problem gelişmiş olabilir. Ağrının ve şişliğin nedenini tespit edebilmek için varis muayenesi olmak için bize ulaşmanızda fayda vardır.

Soru Sor
Hasta Yorumları
Her şey 30 dakika sonucunda bitmişti
Her şey 30 dakika sonucunda bitmişti 03.12.2019

Rengin Türkgüler hocamı ilk başta sosyal medyadan takip etmneye başladım. Daha sonra kliniğe gelmeye karar verdim. İyi ki... Geldiğim an şikayetlerimden bahsettim, ardından çok güzel bir ultrason hocamın en güzel muayene şeklinin '' aykata ultrason'' ardından ''işte bu'' ditip tedaviye karar verdim. İyi ki...

Ameliyat olmak istemiyordum. İyi ki gelmişim çok memnun kaldım.
Ameliyat olmak istemiyordum. İyi ki gelmişim çok memnun kaldım. 22.02.2018

Ben Rengin Hanım'ı internette tanıtımlarından görerek takibe aldım ve yorumları okuyarak takip ettim. Yapılan yorumlar çok hoşuma gitti. Ameliyat olmak istemiyordum. İyi ki gelmişim çok memnun kaldım. Ağrılarımdan ve kötü görüntüden beni kurtardığınız için çok teşekkür ederim.

Varis yaralarım vardı, kanıyordu...
Varis yaralarım vardı, kanıyordu... 16.02.2018

Ben Erdal Tülücü, 49 yaşındayım. Adana Osmaniyeden gelen bir hastayım. Rengin Hanım'a ilk geldiğimde yaralarım vardı. 2 tanesi kanıyordu. Lazer tedavisi ve köpük tedavisi gördüm. Son durumdan çok memnunum.

Bacaklarımdaki ağrılar, şişlikler anında geçti
Bacaklarımdaki ağrılar, şişlikler anında geçti 30.11.2017

Rengin hocamızı uzun araştırmalar sonucu internet ten buldum. Ameliyat olmadan geçmez diyen başka doktorlarla görüşmüştüm. Geçmez dedi. Rengin hocamın videolarını youtube den izledim. Bana güven verdi ve hocama muayeneye geldim. Önce korkuyordum. Hocamın güler yüzü ve bilgisi sayesinde masaya yattım.

Sağlıklı bacaklara kavuştum
Sağlıklı bacaklara kavuştum 25.11.2017

Dr. Rengin hanıma , arkadaş tavsiye etmişdi. Bacaklarımda yoğun bir şekilde varislerim vardı. Beni rahatsız ediyordu. Üç seans oldum ve bu gün birinci ay kontrolüme geldim. Tedavi öncesi resimlerle aradaki farkı gördüm. Sağlıklı bacaklara kavuştum. Ben, dr. Rengin hanıma çok teşekkür ederim.

Dikiş ve kesi olmadan çıkıntılı varislerimden kurtuldum
Dikiş ve kesi olmadan çıkıntılı varislerimden kurtuldum 24.11.2017

Rengin hocama yaklaşık 1 ay önce arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine geldim. Son 2 senedir bacağımdaki varis ağrılarından muzdariptim. Tek seansta dikiş ve kesi olmadan çıkıntılı varislerim den kurtuldum. Hocamın güleryüzü, sakinliği, operasyon esnasında bilgilendirme yapması işlemin sohbet havasında geçmesini sağladı.

Variste Tek Çare Ameliyat Değilmiş
Variste Tek Çare Ameliyat Değilmiş 18.10.2017

Ben nevşehirden Tavsiye üzerine Rengin hocama geldim iyikide geldim gittiiğim bütün DOKTORLAR cerrahi işlem kesim AMELİYAT olmalısın diyorlardı ve çok Ağrılarım vardı Genişlemiş olan Damarların psikolojimi bozuyordu Tek Çarem Ameliyat Diye Düşünürken ALLAh karşıma Rengin Türkgüler doktorumu çıkardı.

Çok memnun kaldım
Çok memnun kaldım 14.08.2017

Rengin hanımı çok ağrılı ve sancılı bir yanlış tedaviden sonra buldum. Başka bir doktordan memnun kalmayınca internet üzerinden buldum. Çok memnun kaldım. Güler yüzlü , anlayışlı, sevecen bir doktor. Yapılan hataları düzelti sağolsun. Bacaklarımdaki varislerden kurtuldum. İyiki varsınız , iyiki tanımışım.

İyileşme oldu ve ben bile inanamadım
İyileşme oldu ve ben bile inanamadım 05.08.2017

Rengin hocamı internet üzerinden ulaştım. Yıllardır varislerimi kafama takıyordum ve geçmeyeceğini düşünüyordum. Rengin hocamın ilgisi alakası ve samimiyeti beni cesaretlendirdi ve tedaviye başladık. 2 seans sonrasında varislerim de gözle görülür bir iyileşme oldu ve ben bile inanamadım.

Her aşaması sorunsuzdu
Her aşaması sorunsuzdu 03.08.2017

Mükemmel bir klinik. Rengin Hanım mükemmel bir doktor. Ben internetten ve çevremden çok araştırarak Rengin Hanım'ı buldum. Sonrasında muayeneye geldim. Hemen tedavi planım hazırlandı. Önce lazer , daha sonra köpük tedavisi yapıldı. Klinikte çalışanlar, çok iyi enerjileri olan harika insanlar.

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 31930312 224 1314