Sık SorulanlarHasta Yorumları

İç Varis

İç Varis

İç Varis Nedir?

Varis hastalığının oluşum biçimine göre iki tipi olduğu söylenebilir. İç varis bunlardan biri olup çoğu varis hastası tarafından varis olduğu dahi anlaşılamaz. Bu nedenle iç varis teşhisinin mutlaka uzman bir radyolog tarafından teşhis edilmesi gerekir. Bacak toplardamar sisteminde varis oluşumu toplumun büyük kısmını etkilenmektedir. Kadınlarda daha sık görülen varis hastalığının erkeklerde görülen tipi genellikle iç varis olarak kendisini göstermektedir. Varis hastalığı nedir sorusunun cevabı varis nedir? isimli yazımızda açıklanmıştır. 

Kasların Arasında Gözle Görülemeyen Varisler İç Varistir

İç varis, bacak kasları arasında kalan ve cilt yüzeyinden görülemeyen toplardamarlarda oluşan varis tipidir. Bu varis tipinin teşhisi gözle yapılamaz. İç varis bir takım belirtiler verir ancak bu belirtiler çoğu zaman gözle görülemez. 

Gizli Varis 

İç varis dıştan belirti vermemesi nedeniyle gizli varis de denilmektedir. Gizli varis olarak adlandırılan varis tipi de aslında iç varistir. 

İç Varis Belirtileri

İç varis belirtileri genellikle gözle görülemeyen ve hissedilen belirtiler olmakla berarebir bir takım gözle gürülen belirtiler de vermesi mümkündür. 

 1. Bacakta şişlik
 2. Bacakta ağrı
 3. Bacakta kaşıntı
 4. Ayak bileklerinde kılcal damar artışı
 5. Gece krampları

İç varis belirtileri'nin hissedilmesi veya görülmesi halinde derhal bir radyoloji uzmanına muayene olunmalı ve bacaklara ayakta venöz doppler yaptırılmalıdır. 

İç Varis Tedavisi 

İç varis tedavisi geçmişte ameliyat ile yapılmaktaydı. Girişimsel Radyoloji tarafından gerçekleştirilen ameliyatsız varis tedavisi yöntemlerinin keşfedilmesi ile birlikte Girişimsel Radyoloji Uzmanları tarafından iç varis tedavisi ameliyatsız olarak yapılmaya başlandı. 

Ameliyatsız İç Varis Tedavisi Yöntemleri

Ameliyatsız iç varis tedavisi yöntemlerinin keşfedilmesinden sonra iç varis tedavisi için pek çok yöntem uygulanmaya başlanmıştır. Bunlar; 

 1. Lazerle iç varis tedavisi 
 2. Köpükle iç varis tedavisi
 3. Radyofrekansla iç varis tedavisi 
 4. Buharla iç varis tedavisi 
 5. Yapıştırıcı ile iç varis tedavisi 

Ameliyatsız iç varis tedavisi yöntemleri arasında en sık kullanılan yöntem damar içi lazer tedavisidir. Endo venöz lazer ablasyon olarak bilinen bu yöntem iç varisi kalıcı olarak tedavi etmektedir. 

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • H
  Hayri Keskin15.01.2019

  hocam benim bacaklarımda çok ağrı var. muayene olduğum doktor iç varis olabilir dedi. iç varis belirtileri nelerdir. benim sorunum nasıl çözülür.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Hayri bey merhabalar , geçmiş olsun. Her insanda farklı olarak kendin belli edebilir. Kramplar,hassasiyet,kaşıntılar,ağrı,uyuşukluk,ağırlık hissi gibi durumlar ile karşılaşabiliriz.

 • P
  Perihan Tabakcı30.03.2018

  İyi günler hocam. 35 yşaındayım memurum şu anlık oraya gelemiyorum. Amacım geri dönüşü olmayacak bi karar vermemek. Tecrübenizle bana yardım ederseniz sevinirim. hamilelikte oluşmuş varislerim var. Safen ven proksimal kesimde grade 2, diz altı seyrinde grade 1 reflü . Sol büyün safen çapı orjin düzeyde 8,2mm, uyluk ta 5,4 mm dizde 4mm. sol ana femoral, yüzeyel ve derin femoral vende grade 1, her iki küçük safen ven ektazi grade 2 reflü. Sol küçük safende 1 adet ince fibroz septa mevcut. Ayrıca hocam faktör 5, prothrombin g20210, paı 1 4g/5g, mthfr a1298c heterozigot mutasyon var. Anne kardeş teyzede dvt öyküsü var. Ben geçirmedim, Lazzerle damarın kapatılabileceğini yüzeyel damarlarımın kötü durumunda olduğu ve lazer tedavi sonrası peşine 6 ay kan sulandırıcı kullanıp dikkat etmem gerektiği öneriliyor. Ama hocam ben karar veremiyorum korkuyorum. lazer yaptırırsam dahamı kötü olur pıhtı olabilir mi hocam bana öneri verin lütfen kafam karışık.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Perihan hanım geçmiş olsun, Doppler ultrason ayakta mı yapıldı? Ayakta yapılan doppler ultrason değerlendirmesinde grade 1 - 2 yetmezlik tespit edilmiş ise ben takip öneriyorum. Ancak anladığım kadarıyla şikayetleriniz ile doppler ultrason sonuçları tam örtüşmüyor. Sizi görmeden optimum bir değerlendirme yapmam mümkün olmaz. Bu nedenle işlemi yaptıracağınız doktorunuz ile ayrıntılı olarak konuşmanızı öneririm.

Soru Sor
Hasta Yorumları
Ameliyat olmak istemiyordum. İyi ki gelmişim çok memnun kaldım.
Ameliyat olmak istemiyordum. İyi ki gelmişim çok memnun kaldım. 22.02.2018

Ben Rengin Hanım'ı internette tanıtımlarından görerek takibe aldım ve yorumları okuyarak takip ettim. Yapılan yorumlar çok hoşuma gitti. Ameliyat olmak istemiyordum. İyi ki gelmişim çok memnun kaldım. Ağrılarımdan ve kötü görüntüden beni kurtardığınız için çok teşekkür ederim. Güler yüzlü ve samimiyetiniz beni mest etti. Çok harika bir ekipsiniz. Rengin Hanım'a tekrar çok teşekkür ederim. Güler yüzlü çalışanları Safiye Hanım ve Şengül Hanım'a çok teşekkür ederim.

Varis yaralarım vardı, kanıyordu...
Varis yaralarım vardı, kanıyordu... 16.02.2018

Ben Erdal Tülücü, 49 yaşındayım. Adana Osmaniyeden gelen bir hastayım. Rengin Hanım'a ilk geldiğimde yaralarım vardı. 2 tanesi kanıyordu. Lazer tedavisi ve köpük tedavisi gördüm. Son durumdan çok memnunum. Tüm ağrılarımdan ve yaralarımdan kurtuldum. Gece hiç uyuyamıyordum. Bacaklarıma kramplar giriyordu. Şuanda çok memnunum. Rahatsızlıklarımın hiç biri kalmadı. Rengin hanımdan Allah razi olsun. O olmasaydı tedavimi yapabilecek kimseyi bulamamıştık. Teşekkürler....

Bacaklarımdaki ağrılar, şişlikler anında geçti
Bacaklarımdaki ağrılar, şişlikler anında geçti 30.11.2017

Rengin hocamızı uzun araştırmalar sonucu internet ten buldum. Ameliyat olmadan geçmez diyen başka doktorlarla görüşmüştüm. Geçmez dedi. Rengin hocamın videolarını youtube den izledim. Bana güven verdi ve hocama muayeneye geldim. Önce korkuyordum. Hocamın güler yüzü ve bilgisi sayesinde masaya yattım. Hiç narkoz , iğne vurulmadan küçük bir iğne ile hiç acısız bir şekilde bacağım uyuşturuldu ve lazer işlemim tamamlandı (kesi-dikiş olmadan) ve 1 ay sonunda bacaklarımdaki ağrılar, şişlikler anında geçti. Şuan köpük tedavisi görüyorum. Muayene sonucu hocamın bacağınız çok güzel toparlanmış dediğini duyunca çok mutlu oldum. Herşey için teşekkürler. Varisleri olan , venöz yetmezliği olan hiç tereddüt etmeden , Rengin Hocama kendini emanet etsin ve sonuçları görsün. Ayrıca çalışan ekibi Safiye Hanım ve Şengül Hanıma ilgilerinden dolayı çok teşekkürler. Sizi Seviyorum Rengin Hocam

Sağlıklı bacaklara kavuştum
Sağlıklı bacaklara kavuştum 25.11.2017

Dr. Rengin hanıma , arkadaş tavsiye etmişdi. Bacaklarımda yoğun bir şekilde varislerim vardı. Beni rahatsız ediyordu. Üç seans oldum ve bu gün birinci ay kontrolüme geldim. Tedavi öncesi resimlerle aradaki farkı gördüm. Sağlıklı bacaklara kavuştum. Ben, dr. Rengin hanıma çok teşekkür ederim

Dikiş ve kesi olmadan çıkıntılı varislerimden kurtuldum
Dikiş ve kesi olmadan çıkıntılı varislerimden kurtuldum 24.11.2017

Rengin hocama yaklaşık 1 ay önce arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine geldim. Son 2 senedir bacağımdaki varis ağrılarından muzdariptim. Tek seansta dikiş ve kesi olmadan çıkıntılı varislerim den kurtuldum. Hocamın güleryüzü , sakinliği, operasyon esnasında bilgilendirme yapması işlemin sohbet havasında geçmesini sağladı. Hocama ve ekibine çok teşekkür ediyorum, başarılarının devamını diliyorum....

Variste Tek Çare Ameliyat Değilmiş
Variste Tek Çare Ameliyat Değilmiş 18.10.2017

Ben nevşehirden Tavsiye üzerine Rengin hocama geldim iyikide geldim gittiiğim bütün DOKTORLAR cerrahi işlem kesim AMELİYAT olmalısın diyorlardı ve çok Ağrılarım vardı Genişlemiş olan Damarların psikolojimi bozuyordu Tek Çarem Ameliyat Diye Düşünürken ALLAh karşıma Rengin Türkgüler doktorumu çıkardı kesinlikle varis Tedavisi olmak istiyorsanız Rengin Hocama muayene olun sağlık hiç bir şeye Değişilmez. İşinin erbabı olan işini severek yapan ve güler yüzlü ilgisinize ve Asistanınız Safiye Hanıma çok Teşekkür ederim iyiki iyiki siz Tanıdım iyiki Artık varisinde sonu var sevgili Tekipçiler. Mutlaka REngin hocama Gelin.... Sizi Seviyorum..... MÜNEVVER YILMAZ

Çok memnun kaldım
Çok memnun kaldım 14.08.2017

Rengin hanımı çok ağrılı ve sancılı bir yanlış tedaviden sonra buldum. Başka bir doktordan memnun kalmayınca internet üzerinden buldum. Çok memnun kaldım. Güler yüzlü , anlayışlı, sevecen bir doktor. Yapılan hataları düzelti sağolsun. Bacaklarımdaki varislerden kurtuldum. İyiki varsınız , iyiki tanımışım. ALLAH sizin gibi doktorları başımızdan eksik etmesin :)

İyileşme oldu ve ben bile inanamadım
İyileşme oldu ve ben bile inanamadım 05.08.2017

Rengin hocamı internet üzerinden ulaştım. Yıllardır varislerimi kafama takıyordum ve geçmeyeceğini düşünüyordum. Rengin hocamın ilgisi alakası ve samimiyeti beni cesaretlendirdi ve tedaviye başladık. 2 seans sonrasında varislerim de gözle görülür bir iyileşme oldu ve ben bile inanamadım. Bu sorunu yaşayan herkese rengin hanımla ve safiye hanımla tanışmalarını şiddetle tavsiye ediyorum. Rengin hanım ve safiye hanıma çok teşekkür ederim iyi ki varsınız.

Her aşaması sorunsuzdu
Her aşaması sorunsuzdu 03.08.2017

Mükemmel bir klinik. Rengin Hanım mükemmel bir doktor. Ben internetten ve çevremden çok araştırarak Rengin Hanım'ı buldum. Sonrasında muayeneye geldim. Hemen tedavi planım hazırlandı. Önce lazer , daha sonra köpük tedavisi yapıldı. Klinikte çalışanlar, çok iyi enerjileri olan harika insanlar. Her tedaviye gelirken bırakın gergin ve huzursuz olmayı neşe içinde gidip geliyordum. Tedavimin her aşaması sorunsuzdu. Sonucu çok iyi oldu. Eski fotoğraflara baktığımda, şimdiki bacaklarım inanılmazdı. Benim gibi varis sorunu olanların gelecekleri tek adres.

Ana işlem bir günde hallediliyor
Ana işlem bir günde hallediliyor 02.08.2017

Yıllardır varis ile mücadele etmekteydim. Bunun için cerrahi işlemler uygulandı fakat çözüm olmadı. Tekrar damarlar çıktı. Bunun üzerine birçok doktor ile görüştüm. Hepsi cerrahi müdahalenin şart olduğunu söyledi. Görüştüğüm Proflardan bana en çok güven verene ameliyat olmaya karar verdim. Ameliyat için herşey hazırlandı. Ameliyat gününden bir gece önce eşime arkadaşı şiddetle Rengin Hoca ile bağlantıya geçmemi istemiş. Artık Varis tedavisinde ameliyatın iyi bir yöntem olmadığı ve tekrarlama olasılığının çok yüksek olduğunu söylemiş arkadaşı . Tam da dediği gibi benim ki ameliyattan sonra yıl dolmadan tekrar etmişti. Varislerim çok büyük olduğu için ameliyatsız olamayacağını düşünüyordum. Fakat eşimin arkadaşı çok ısrar ettiği için hiç istekli olmadan aradım ve randevu aldım. Gece telefon görüşmesi yaptık Rengin Hocamla ve ben ameliyatı iptal ettirip ertesi gün hocamın yanına geldim. Bana yaptığı tedavileri anlattı. Benim varisim den daha büyük varislerin ameliyatsız nasıl iyileştiğini gösterdi sağolsun. Hemen bana da yapalım dedim ve lazerle tedaviye başladık. Zaten ana işlem bir günde hallediliyor. Daha sonra da birkaç seansla tedavi bitiriliyor.Şuanda bacaklarımın tüm ödemi gitti ve varislerde yok artık . Hem de bütün bu mucizeyi muayenehanede anestezi almadan sohbet ederek gerçekleştirdi. Rengin hocama minnettarım. İşini bu kadar güzel yapan güzel kalpli insan sizi seviyorum. Umarım varisi olan insanlar en az benim kadar şanslıdır ve Rengin Hocama ulaşma fırsatı yakalarlar. Ben bunun için etrafındaki varis hastalarına mutlaka bahsedeceğim kendisinden Maya Gülser Cengiz

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314