Sık SorulanlarHasta Yorumları

İç Varis

İç Varis Nedir?

İç Varis

Varis hastalığının oluşum biçimine göre iki tipi olduğu söylenebilir. İç varis bunlardan biri olup çoğu varis hastası tarafından varis olduğu dahi anlaşılamaz. Bu nedenle iç varis teşhisinin mutlaka uzman bir radyolog tarafından teşhis edilmesi gerekir.

Bacak toplardamar sisteminde varis oluşumu toplumun büyük kısmını etkilenmektedir.

Kadınlarda daha sık görülen varis hastalığının erkeklerde görülen tipi genellikle iç varis olarak kendisini göstermektedir. Varis hastalığı nedir sorusunun cevabı varis nedir? isimli yazımızda açıklanmıştır. 

Kasların Arasında Gözle Görülemeyen Varisler İç Varistir!

İç varis, bacak kasları arasında kalan ve cilt yüzeyinden görülemeyen toplardamarlarda oluşan varis tipidir. Bu varis tipinin teşhisi gözle yapılamaz. İç varis bir takım belirtiler verir ancak bu belirtiler çoğu zaman gözle görülemez. 

Gizli Varis 

İç varis dıştan belirti vermemesi nedeniyle gizli varis de denilmektedir. Gizli varis olarak adlandırılan varis tipi de aslında iç varistir. 

İç Varis Belirtileri

İç varis belirtileri genellikle gözle görülemeyen ve hissedilen belirtiler olmakla berarebir bir takım gözle gürülen belirtiler de vermesi mümkündür. 

 • Bacakta şişlik,
 • Bacakta ağrı,
 • Bacakta kaşıntı,
 • Ayak bileklerinde kılcal damar artışı,
 • Gece krampları.

İç varis belirtilerinin hissedilmesi veya görülmesi halinde derhal bir radyoloji uzmanına muayene olunmalı ve bacaklara ayakta venöz doppler yaptırılmalıdır. 

İç Varis Tedavisi 

İç varis tedavisi geçmişte ameliyat ile yapılmaktaydı. Girişimsel Radyoloji tarafından gerçekleştirilen ameliyatsız varis tedavisi yöntemlerinin keşfedilmesi ile birlikte Girişimsel Radyoloji Uzmanları tarafından iç varis tedavisi ameliyatsız olarak yapılmaya başlandı. 

Ameliyatsız İç Varis Tedavisi Yöntemleri

Ameliyatsız iç varis tedavisi yöntemlerinin keşfedilmesinden sonra iç varis tedavisi için pek çok yöntem uygulanmaya başlanmıştır. Bunlar; 

 1. Lazerle iç varis tedavisi,
 2. Köpükle iç varis tedavisi,
 3. Radyofrekansla iç varis tedavisi,
 4. Buharla iç varis tedavisi,
 5. Yapıştırıcı ile iç varis tedavisi.

Ameliyatsız iç varis tedavisi yöntemleri arasında en sık kullanılan yöntem damar içi lazer tedavisidir. Endo venöz lazer ablasyon olarak bilinen bu yöntem iç varisi kalıcı olarak tedavi etmektedir. 

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • R
  Recep01.11.2020

  Hocam benim iki bacak baldirlarimda önceden sadece gece yanma kiramplar oluyordu gitmedigim doktor kullanmadığım ilaç kalmadı artık uykuya hasret kaldim akşam olmasını istemiyorum en son kalp damara gittim varıs dediler artık gündüzleri de uyuşukluk oluyor piskolojim bozuldu ne olur ne yapmam lazim

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba Recep bey. Öncelikle geçmiş olsun. Doppler ultrasonla bakmam ve muayenenizi yapmam gerekiyor. Varislere bağlı probleminiz varsa tedavilerden sonra kesin olarak geçecektir. Detaylı bilgi ve randevu talebi için 0532 385 31 93 numaramızdan bizleri arayabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

 • P
  Perihan Tabakcı30.03.2018

  İyi günler hocam. 35 yşaındayım memurum şu anlık oraya gelemiyorum. Amacım geri dönüşü olmayacak bi karar vermemek. Tecrübenizle bana yardım ederseniz sevinirim. hamilelikte oluşmuş varislerim var. Safen ven proksimal kesimde grade 2, diz altı seyrinde grade 1 reflü . Sol büyün safen çapı orjin düzeyde 8,2mm, uyluk ta 5,4 mm dizde 4mm. sol ana femoral, yüzeyel ve derin femoral vende grade 1, her iki küçük safen ven ektazi grade 2 reflü. Sol küçük safende 1 adet ince fibroz septa mevcut. Ayrıca hocam faktör 5, prothrombin g20210, paı 1 4g/5g, mthfr a1298c heterozigot mutasyon var. Anne kardeş teyzede dvt öyküsü var. Ben geçirmedim, Lazzerle damarın kapatılabileceğini yüzeyel damarlarımın kötü durumunda olduğu ve lazer tedavi sonrası peşine 6 ay kan sulandırıcı kullanıp dikkat etmem gerektiği öneriliyor. Ama hocam ben karar veremiyorum korkuyorum. lazer yaptırırsam dahamı kötü olur pıhtı olabilir mi hocam bana öneri verin lütfen kafam karışık.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Perihan hanım geçmiş olsun, Doppler ultrason ayakta mı yapıldı? Ayakta yapılan doppler ultrason değerlendirmesinde grade 1 - 2 yetmezlik tespit edilmiş ise ben takip öneriyorum. Ancak anladığım kadarıyla şikayetleriniz ile doppler ultrason sonuçları tam örtüşmüyor. Sizi görmeden optimum bir değerlendirme yapmam mümkün olmaz. Bu nedenle işlemi yaptıracağınız doktorunuz ile ayrıntılı olarak konuşmanızı öneririm.

Soru Sor
Hasta Yorumları
Her şey 30 dakika sonucunda bitmişti
Her şey 30 dakika sonucunda bitmişti 03.12.2019

Rengin Türkgüler hocamı ilk başta sosyal medyadan takip etmneye başladım. Daha sonra kliniğe gelmeye karar verdim. İyi ki... Geldiğim an şikayetlerimden bahsettim, ardından çok güzel bir ultrason hocamın en güzel muayene şeklinin '' aykata ultrason'' ardından ''işte bu'' ditip tedaviye karar verdim. İyi ki...

Ameliyat olmak istemiyordum. İyi ki gelmişim çok memnun kaldım.
Ameliyat olmak istemiyordum. İyi ki gelmişim çok memnun kaldım. 22.02.2018

Ben Rengin Hanım'ı internette tanıtımlarından görerek takibe aldım ve yorumları okuyarak takip ettim. Yapılan yorumlar çok hoşuma gitti. Ameliyat olmak istemiyordum. İyi ki gelmişim çok memnun kaldım. Ağrılarımdan ve kötü görüntüden beni kurtardığınız için çok teşekkür ederim.

Varis yaralarım vardı, kanıyordu...
Varis yaralarım vardı, kanıyordu... 16.02.2018

Ben Erdal Tülücü, 49 yaşındayım. Adana Osmaniyeden gelen bir hastayım. Rengin Hanım'a ilk geldiğimde yaralarım vardı. 2 tanesi kanıyordu. Lazer tedavisi ve köpük tedavisi gördüm. Son durumdan çok memnunum.

Bacaklarımdaki ağrılar, şişlikler anında geçti
Bacaklarımdaki ağrılar, şişlikler anında geçti 30.11.2017

Rengin hocamızı uzun araştırmalar sonucu internet ten buldum. Ameliyat olmadan geçmez diyen başka doktorlarla görüşmüştüm. Geçmez dedi. Rengin hocamın videolarını youtube den izledim. Bana güven verdi ve hocama muayeneye geldim. Önce korkuyordum. Hocamın güler yüzü ve bilgisi sayesinde masaya yattım.

Sağlıklı bacaklara kavuştum
Sağlıklı bacaklara kavuştum 25.11.2017

Dr. Rengin hanıma , arkadaş tavsiye etmişdi. Bacaklarımda yoğun bir şekilde varislerim vardı. Beni rahatsız ediyordu. Üç seans oldum ve bu gün birinci ay kontrolüme geldim. Tedavi öncesi resimlerle aradaki farkı gördüm. Sağlıklı bacaklara kavuştum. Ben, dr. Rengin hanıma çok teşekkür ederim.

Dikiş ve kesi olmadan çıkıntılı varislerimden kurtuldum
Dikiş ve kesi olmadan çıkıntılı varislerimden kurtuldum 24.11.2017

Rengin hocama yaklaşık 1 ay önce arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine geldim. Son 2 senedir bacağımdaki varis ağrılarından muzdariptim. Tek seansta dikiş ve kesi olmadan çıkıntılı varislerim den kurtuldum. Hocamın güleryüzü, sakinliği, operasyon esnasında bilgilendirme yapması işlemin sohbet havasında geçmesini sağladı.

Variste Tek Çare Ameliyat Değilmiş
Variste Tek Çare Ameliyat Değilmiş 18.10.2017

Ben nevşehirden Tavsiye üzerine Rengin hocama geldim iyikide geldim gittiiğim bütün DOKTORLAR cerrahi işlem kesim AMELİYAT olmalısın diyorlardı ve çok Ağrılarım vardı Genişlemiş olan Damarların psikolojimi bozuyordu Tek Çarem Ameliyat Diye Düşünürken ALLAh karşıma Rengin Türkgüler doktorumu çıkardı.

Çok memnun kaldım
Çok memnun kaldım 14.08.2017

Rengin hanımı çok ağrılı ve sancılı bir yanlış tedaviden sonra buldum. Başka bir doktordan memnun kalmayınca internet üzerinden buldum. Çok memnun kaldım. Güler yüzlü , anlayışlı, sevecen bir doktor. Yapılan hataları düzelti sağolsun. Bacaklarımdaki varislerden kurtuldum. İyiki varsınız , iyiki tanımışım.

İyileşme oldu ve ben bile inanamadım
İyileşme oldu ve ben bile inanamadım 05.08.2017

Rengin hocamı internet üzerinden ulaştım. Yıllardır varislerimi kafama takıyordum ve geçmeyeceğini düşünüyordum. Rengin hocamın ilgisi alakası ve samimiyeti beni cesaretlendirdi ve tedaviye başladık. 2 seans sonrasında varislerim de gözle görülür bir iyileşme oldu ve ben bile inanamadım.

Her aşaması sorunsuzdu
Her aşaması sorunsuzdu 03.08.2017

Mükemmel bir klinik. Rengin Hanım mükemmel bir doktor. Ben internetten ve çevremden çok araştırarak Rengin Hanım'ı buldum. Sonrasında muayeneye geldim. Hemen tedavi planım hazırlandı. Önce lazer , daha sonra köpük tedavisi yapıldı. Klinikte çalışanlar, çok iyi enerjileri olan harika insanlar.

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 31930312 224 1314