Sık SorulanlarHasta Yorumları

Kılcal Varis

Kılcal Varis En Sık Görülen Varis Türüdür

Kılcal varis cilt yüzeyinde görülen kılcal damar artışı ile tanımlanabilir. Kılcal varis hastalığı bacak estetiğini bozduğu için özellikle bayanlar tarafından çok dert edilmektedir. Bayanların kılcal varis sıkıntısından ameliyatsız şekilde kurtulmaları mümkün olabilmektedir.

Kılcal Varis

Kılcal Varis Tedavisi 

Bacaklardaki hoş olmayan kılcal varis yoğunluğunu tedaviye girişmeden önce mutlaka kılcal varisin sebebinin araştırlması gerekir. Eğer böyle yapılmaz ve kılcal varis tedavisi yoluna gidilirse tedavi edilen kılcal varislerin yerine yenilerinin çıkması kaçınılmazdır. Bu nedenle kılcal varis tedavisi yaptırmadan önce mutlaka ayakta venöz doppler ultrason yapılmalıdır. 

Renkli Venöz Dopler ile Ne Anlaşılır?

Renkli venöz doppler ile bacak toplardamarları ayrıntılı biçimde incelenir. Bu inceleme sırasında bacaklardaki ana ve yan toplardamarların sağlıklı olup olmadığı tespit edilir. Eğer toplardamar sisteminde iç varis var ise kılcal varislerin oluşmasına neden olan olayın bu olduğu anlışılır.

Böyle bir durumda kılcal varis tedavisi yapılması hiçbir fayda sağlamayacaktır. Çünkü toplardamarlardaki biriken kirli kan dolayısıyla oluşan basınç artışı kılcal varislerin artmasına neden olmaya devam edecektir. 

Kılcal Damar Tedavisinden Önce İç Varis Tedavisi 

Kliniğimize kılcal varis şikayeti ile gelen hastalarımıza hemen kılcal varis tedavisi uygulamamaktayız. Öncelikle ayakta venöz doppler ile iç varis olup olmadığını yani venöz yetmezlik olup olmadığını tespit etmekteyiz.

Venöz yetmezlik tespit edilmesi halinde venöz yetmezliğin giderilmesi için tedavi yapmaktayız. Venöz yetmezlik giderilmeden yapılacak bir kılcal varis tedavisi ne yazık ki sağlıklı sonuç vermeyecektir. 

Kılcal Varis Sık Sorulan sorular
 • Kılcal Varis Tekrarlar Mı?
  Kılcal Varis Tedavisi Yapılan Yerden Tekrarlamaz. 

  Kılcal varisler tedavi öncesinde yapılan tetkikler doğru yapılmış ve tedavi doğru uygulanmış ise tekrarlamazlar. Ancak tedavi edilen yer dışında yeni kılcal varis oluşması mümkündür. Zira kılcal varis sorunu yaşayan kişilerin bünyesinin kılcal varise yatkın olduğu kuşkusuzdur. Ancak uygulanan tedavi ile kapatılmış olan kılcal damarların yeniden açılması mümkün değildir. Fakat tedavi sonrasında bacakta bulunan diğer kılcal damarlarda varislerin oluşması tamamen hastanın bünyesine ve yaşam tarzına bağlıdır. 

  Kılcal Varis Tedavisi Sonrası Ne Yapılmalı Ne Yapılmamalı?

  Kılcal varislerin oluşmasına neden olan etmenlerden uzak durulduğunda; 

  • > Aşırı sıcak banyodan kaçınmak 
  • > Sıcak kaplıca banyolarından uzak durmak
  • > Sıcak kum banyosu yapmamak
  • > Aşırı güneşlenmemek 

  sayesinde kılcal varislerin oluşmasının önüne geçilebilir. Ancak tüm bu etmenlere rağmen kılcal varislerin oluşması ihtimali her zaman mevcuttur. 

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • K
  Kiraz Tutar06.07.2018

  Rengin hanım merhaba, ben Aksaray'da yaşıyorum. 22 yaşındayım bacaklarımda çok fazla kılcal damar var. bu kılcal damarlardan kurtulabilir miyim. bu damarlar varis midir?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Kiraz hanım geçmiş olsun.Kliniğimizde kesi tanı için Dr. Rengin hocamızın size ayakta Doppler US çekmesi gerekir.Bunu sebebi varisleriniz varmıdır yokmudur hangi boyuttadır bunu teşhisi için bakılan görüntüleme işlemidir. Daha sonra bir venöz haritalama oluşturuluyor. Sizin için uygun olan tedavi planı Skleroterapi ( Köpük Tedavisi) mi ? yoksa Endovenöz Lazer Ablasyon mu ? buna karar veriliyor. Skleroterapi (Köpük tedavisi) Genelde kılcal varislerde ve orta derece varislerde uygulanan bir tedavi yöntemidir. 1-2 senansa biter ama nadirde olsa 4-5 seans süren hastalarımızda oluyor. Bunun sebebi varislerin azlığına ya da çokluğuna bağlıdır. Endovenöz Lazer Ablasyon (EVLA) ; venöz yetmezlik,damar genişlemesi ve ameliyat olması gereken damarlarda uyguladığımız ikinci bir tedavi yöntemidir.Ameliyatsız tedavimiz bu EVLA sayesinde hastalarımızın sağlığına hemen kavuşmasını ve yaşamına olumlu devam etmesinde en büyük etkendir. Kesi yok, dikiş yok ve anestezi almadan tedavilerinize yürüyerek gelip gideceğiniz bu tedavi yöntemlerimizde tekrarlama, herhangi bir sorun yaşamadan varislerinizden kurtulmanız mümkündür. Fiyat Bilgisi ve Randevu için bize (0312)224 13 14 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

Soru Sor
Hasta Yorumları
Her şey 30 dakika sonucunda bitmişti
Her şey 30 dakika sonucunda bitmişti 03.12.2019

Rengin Türkgüler hocamı ilk başta sosyal medyadan takip etmneye başladım. Daha sonra kliniğe gelmeye karar verdim. İyi ki... Geldiğim an şikayetlerimden bahsettim, ardından çok güzel bir ultrason hocamın en güzel muayene şeklinin '' aykata ultrason'' ardından ''işte bu'' ditip tedaviye karar verdim. İyi ki...

Ameliyat olmak istemiyordum. İyi ki gelmişim çok memnun kaldım.
Ameliyat olmak istemiyordum. İyi ki gelmişim çok memnun kaldım. 22.02.2018

Ben Rengin Hanım'ı internette tanıtımlarından görerek takibe aldım ve yorumları okuyarak takip ettim. Yapılan yorumlar çok hoşuma gitti. Ameliyat olmak istemiyordum. İyi ki gelmişim çok memnun kaldım. Ağrılarımdan ve kötü görüntüden beni kurtardığınız için çok teşekkür ederim.

Varis yaralarım vardı, kanıyordu...
Varis yaralarım vardı, kanıyordu... 16.02.2018

Ben Erdal Tülücü, 49 yaşındayım. Adana Osmaniyeden gelen bir hastayım. Rengin Hanım'a ilk geldiğimde yaralarım vardı. 2 tanesi kanıyordu. Lazer tedavisi ve köpük tedavisi gördüm. Son durumdan çok memnunum.

Bacaklarımdaki ağrılar, şişlikler anında geçti
Bacaklarımdaki ağrılar, şişlikler anında geçti 30.11.2017

Rengin hocamızı uzun araştırmalar sonucu internet ten buldum. Ameliyat olmadan geçmez diyen başka doktorlarla görüşmüştüm. Geçmez dedi. Rengin hocamın videolarını youtube den izledim. Bana güven verdi ve hocama muayeneye geldim. Önce korkuyordum. Hocamın güler yüzü ve bilgisi sayesinde masaya yattım.

Sağlıklı bacaklara kavuştum
Sağlıklı bacaklara kavuştum 25.11.2017

Dr. Rengin hanıma , arkadaş tavsiye etmişdi. Bacaklarımda yoğun bir şekilde varislerim vardı. Beni rahatsız ediyordu. Üç seans oldum ve bu gün birinci ay kontrolüme geldim. Tedavi öncesi resimlerle aradaki farkı gördüm. Sağlıklı bacaklara kavuştum. Ben, dr. Rengin hanıma çok teşekkür ederim.

Dikiş ve kesi olmadan çıkıntılı varislerimden kurtuldum
Dikiş ve kesi olmadan çıkıntılı varislerimden kurtuldum 24.11.2017

Rengin hocama yaklaşık 1 ay önce arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine geldim. Son 2 senedir bacağımdaki varis ağrılarından muzdariptim. Tek seansta dikiş ve kesi olmadan çıkıntılı varislerim den kurtuldum. Hocamın güleryüzü, sakinliği, operasyon esnasında bilgilendirme yapması işlemin sohbet havasında geçmesini sağladı.

Variste Tek Çare Ameliyat Değilmiş
Variste Tek Çare Ameliyat Değilmiş 18.10.2017

Ben nevşehirden Tavsiye üzerine Rengin hocama geldim iyikide geldim gittiiğim bütün DOKTORLAR cerrahi işlem kesim AMELİYAT olmalısın diyorlardı ve çok Ağrılarım vardı Genişlemiş olan Damarların psikolojimi bozuyordu Tek Çarem Ameliyat Diye Düşünürken ALLAh karşıma Rengin Türkgüler doktorumu çıkardı.

Çok memnun kaldım
Çok memnun kaldım 14.08.2017

Rengin hanımı çok ağrılı ve sancılı bir yanlış tedaviden sonra buldum. Başka bir doktordan memnun kalmayınca internet üzerinden buldum. Çok memnun kaldım. Güler yüzlü , anlayışlı, sevecen bir doktor. Yapılan hataları düzelti sağolsun. Bacaklarımdaki varislerden kurtuldum. İyiki varsınız , iyiki tanımışım.

İyileşme oldu ve ben bile inanamadım
İyileşme oldu ve ben bile inanamadım 05.08.2017

Rengin hocamı internet üzerinden ulaştım. Yıllardır varislerimi kafama takıyordum ve geçmeyeceğini düşünüyordum. Rengin hocamın ilgisi alakası ve samimiyeti beni cesaretlendirdi ve tedaviye başladık. 2 seans sonrasında varislerim de gözle görülür bir iyileşme oldu ve ben bile inanamadım.

Her aşaması sorunsuzdu
Her aşaması sorunsuzdu 03.08.2017

Mükemmel bir klinik. Rengin Hanım mükemmel bir doktor. Ben internetten ve çevremden çok araştırarak Rengin Hanım'ı buldum. Sonrasında muayeneye geldim. Hemen tedavi planım hazırlandı. Önce lazer , daha sonra köpük tedavisi yapıldı. Klinikte çalışanlar, çok iyi enerjileri olan harika insanlar.

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 31930312 224 1314