Sık SorulanlarHasta Yorumları

Varis Çorabı Nedir?

Varis Çorapları ve Varis Tedavisindeki yeri nedir ?

Varis, toplumda rastladığımız en yaygın rahatsızlıklardan biridir.

Varis Çorabı Nedir?

Farklı derece ve çeşitleri olan varis rahatsızlığına çözüm olarak, çok çeşitli yöntem ve tedavi şekilleri vardır. Bunlardan, adını çok fazla duyduğumuz yöntemlerden biri ise varis çorabıdır.

Yaygın varis şikayetlerine karşı özel olarak üretilen varis çorabını doğru bir şekilde kullanmak gerekir. Öyleyse, varis çorabını nasıl kullanmak gerekiyor?

Varis sorunlarına karşı varis çorabı ne kadar etkili? Bu gibi, merak edilen konuları sizler için yanıtlamak istiyoruz.

Varis Çorabı Nedir?

Varisin belirtilerini veya kişide yarattığı şikayetleri azaltmak için üretilen, özel bir çorap türüdür. Varis çorapları, diz altı veya ayak bölümü çevresine daha yoğun bir baskı verir ve bacakların üst bölgelerine daha hafif bir basınç oluşturur. Bilindiği gibi, varis rahatsızlığında toplardamarlar, bacaklardaki kirli kanı yukarı doğru taşımakta zorlanır.

Daha sonra bu damarlar genişler ve kıvrımlı bir görüntü verir. Varis çorabı yukarıda bahsettiğimiz şekilde üretilerek, dolaşım sisteminin görevini yerine getirmesini sağlar.

Varis Çorapları Nasıl Kullanılır?

Varis çorapları, çeşitli varis türlerine göre üretilmiştir. Bu nedenle, kulaktan dolma bilgilerle veya tavsiyelerle seçilmemelidir. Doktorunuz varislerinizi inceledikten sonra, size uygun varis çorabını önerecektir.

Çoraplarınızı önerilerin süreçte kullanmalısınız. Varis çorabını kullanmak başlarda zor gelebilir. Zaman içinde giyip çıkarmaya kolayca alışırsınız. Uyandığınız zaman, ilk iş olarak çorabınızı giydikten sonra kalkmaya ve yürümeye başlamalısınız.

Kimler Varis Çorabını Kullanır?

Varis sorunu yaşayan kişilerde ve çeşitli bacak problemlerinde varis çorabı kullanılabilir. Bazı ödem oluşumlarında ve venöz yetmezliğin sürekli görüldüğü durumlarda uygulanabilir. Varis çorabı doktora danışılarak kullanılır. Bazı varis türlerinde kan pıhtısı oluşmasının önüne geçilmesi gerekir.

Varis çorabı önlem amacıyla da kullanılabilir. Varis çorabı tek başına varisleri iyileştiren bir uygulama değildir. Rahatsızlığın belirtilerini ve etkilerini önemli ölçüde azaltabilen varis çorabı, diyabet sorunları olanlar tarafından kullanılamaz.

Varis Çorapları Varisi Tedavi Eder mi?

Varis hastalığının tanımından da anlaşılacağı üzere varis bacak toplardamarlarındaki genişleme ve kıvrımlaşma olduğu ifade edilmişti. Hiçbir varis çorabı damarlardaki bu genişlemeyi daraltamaz ve kıvrımlaşmış damarları düzleştiremez. Bu nedenle varis çorabından varis tedavisi için yararlanılması mümkün değildir. Varis çorabı varis tedavisi sonrasında kısa bir süre daha kullanılan yardımcı bir medikal araçtır.

Varis çorabı ve varis çorabının kullanımı hakkında doktorumuza danışınız.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
  • A
    Ali Şahin06.05.2023

    Hocam, baldır kısmında otururken ve uzanirken surekli bir yanma var,yürürken ve ayakta dururken yanma yok.Varis başlangıcı ve bel fıtığı okdugu soylendi ama yanmalar gecmedi bir türlü. NE yapmaliyim

    Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

    Merhaba Ali bey. Varis başlangıç seviyesindeyken tedavi yapılmasını öneriyorum ve yapıyorum. İlerlemeden müdahale edilmesi önemli. Muayeneye gelebilirseniz yardımcı olabilirim ancak buradan bir şey önermem pek doğru olmaz. Bel fıtığı benim alanım değil. Sevgiler.

Soru Sor
Hasta Yorumları
Her şey 30 dakika sonucunda bitmişti
Her şey 30 dakika sonucunda bitmişti 03.12.2019

Rengin Türkgüler hocamı ilk başta sosyal medyadan takip etmneye başladım. Daha sonra kliniğe gelmeye karar verdim. İyi ki... Geldiğim an şikayetlerimden bahsettim, ardından çok güzel bir ultrason hocamın en güzel muayene şeklinin '' aykata ultrason'' ardından ''işte bu'' ditip tedaviye karar verdim. İyi ki...

Ameliyat olmak istemiyordum. İyi ki gelmişim çok memnun kaldım.
Ameliyat olmak istemiyordum. İyi ki gelmişim çok memnun kaldım. 22.02.2018

Ben Rengin Hanım'ı internette tanıtımlarından görerek takibe aldım ve yorumları okuyarak takip ettim. Yapılan yorumlar çok hoşuma gitti. Ameliyat olmak istemiyordum. İyi ki gelmişim çok memnun kaldım. Ağrılarımdan ve kötü görüntüden beni kurtardığınız için çok teşekkür ederim.

Varis yaralarım vardı, kanıyordu...
Varis yaralarım vardı, kanıyordu... 16.02.2018

Ben Erdal Tülücü, 49 yaşındayım. Adana Osmaniyeden gelen bir hastayım. Rengin Hanım'a ilk geldiğimde yaralarım vardı. 2 tanesi kanıyordu. Lazer tedavisi ve köpük tedavisi gördüm. Son durumdan çok memnunum.

Bacaklarımdaki ağrılar, şişlikler anında geçti
Bacaklarımdaki ağrılar, şişlikler anında geçti 30.11.2017

Rengin hocamızı uzun araştırmalar sonucu internet ten buldum. Ameliyat olmadan geçmez diyen başka doktorlarla görüşmüştüm. Geçmez dedi. Rengin hocamın videolarını youtube den izledim. Bana güven verdi ve hocama muayeneye geldim. Önce korkuyordum. Hocamın güler yüzü ve bilgisi sayesinde masaya yattım.

Sağlıklı bacaklara kavuştum
Sağlıklı bacaklara kavuştum 25.11.2017

Dr. Rengin hanıma , arkadaş tavsiye etmişdi. Bacaklarımda yoğun bir şekilde varislerim vardı. Beni rahatsız ediyordu. Üç seans oldum ve bu gün birinci ay kontrolüme geldim. Tedavi öncesi resimlerle aradaki farkı gördüm. Sağlıklı bacaklara kavuştum. Ben, dr. Rengin hanıma çok teşekkür ederim.

Dikiş ve kesi olmadan çıkıntılı varislerimden kurtuldum
Dikiş ve kesi olmadan çıkıntılı varislerimden kurtuldum 24.11.2017

Rengin hocama yaklaşık 1 ay önce arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine geldim. Son 2 senedir bacağımdaki varis ağrılarından muzdariptim. Tek seansta dikiş ve kesi olmadan çıkıntılı varislerim den kurtuldum. Hocamın güleryüzü, sakinliği, operasyon esnasında bilgilendirme yapması işlemin sohbet havasında geçmesini sağladı.

Variste Tek Çare Ameliyat Değilmiş
Variste Tek Çare Ameliyat Değilmiş 18.10.2017

Ben nevşehirden Tavsiye üzerine Rengin hocama geldim iyikide geldim gittiiğim bütün DOKTORLAR cerrahi işlem kesim AMELİYAT olmalısın diyorlardı ve çok Ağrılarım vardı Genişlemiş olan Damarların psikolojimi bozuyordu Tek Çarem Ameliyat Diye Düşünürken ALLAh karşıma Rengin Türkgüler doktorumu çıkardı.

Çok memnun kaldım
Çok memnun kaldım 14.08.2017

Rengin hanımı çok ağrılı ve sancılı bir yanlış tedaviden sonra buldum. Başka bir doktordan memnun kalmayınca internet üzerinden buldum. Çok memnun kaldım. Güler yüzlü , anlayışlı, sevecen bir doktor. Yapılan hataları düzelti sağolsun. Bacaklarımdaki varislerden kurtuldum. İyiki varsınız , iyiki tanımışım.

İyileşme oldu ve ben bile inanamadım
İyileşme oldu ve ben bile inanamadım 05.08.2017

Rengin hocamı internet üzerinden ulaştım. Yıllardır varislerimi kafama takıyordum ve geçmeyeceğini düşünüyordum. Rengin hocamın ilgisi alakası ve samimiyeti beni cesaretlendirdi ve tedaviye başladık. 2 seans sonrasında varislerim de gözle görülür bir iyileşme oldu ve ben bile inanamadım.

Her aşaması sorunsuzdu
Her aşaması sorunsuzdu 03.08.2017

Mükemmel bir klinik. Rengin Hanım mükemmel bir doktor. Ben internetten ve çevremden çok araştırarak Rengin Hanım'ı buldum. Sonrasında muayeneye geldim. Hemen tedavi planım hazırlandı. Önce lazer , daha sonra köpük tedavisi yapıldı. Klinikte çalışanlar, çok iyi enerjileri olan harika insanlar.

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 31930312 224 1314