Sık SorulanlarHasta Yorumları

Varis Muayenesi Nasıl Yapılır?

Varis Muayenesi Nasıl Yapılır?

Varis Muayenesi Önemlidir

Varis muayenesi düşünülenin aksine son derece önemlidir ve varis tedavisi öncesinde yapılması gereken komplike bir işlemdir. Bilindiği gibi varis hastalığının en bilinen belirtilerinden biri cilt yüzeyinden gözle görülür hale gelen damarlardır. Damarların miktarının artması kalınlaşması ve belirginleşmesi varis hastalığının varlığına işaret edebilir. Ancak varis hastalığının kesin teşhisi gözle görülen bu belirtilerin dışında bacak dokuları içinde kalan damarların da incelenmesi ile konulur. O nedenle varis hastalığının belirtilerinin görülmesi halinde mutlaka konusunda uzman bir radyoloji doktoruna başvurulması ve hasta ayaktayken yapılan renkli doppler ultrason eşliğinde varis muayenesi olunması gerekir. 

Renkli Doppler Ultrasonun Muayenedeki Yeri

Varis hastalığnın teşhisinde başvurulan renkli doppler ultrason tetkiki dışarıdan gözle görülmesi mümkün olmayan ve bacak kasları içinde bulunan damarların durumunun incelenmesini mümkün kılar. Böylece sadece cilt yüzeyinden görülen damarlar değil gözle görülmeyen varisli damarlar da ultrason yardımıyla incelenir. Bu inceleme sırasında bacak toplardamar yapısı ayrıntılı şekilde değerlendirilir ve damarların bir haritası çıkarılır. Bu haritalamaya venöz haritalama ismi verilir. 

Venöz Haritalamanın Önemi

Venöz haritalamanın önemi tedavinin şeklini belirlemesidir. Venöz haritalama, ayakta renkli doppler ultrason ile yapılır. Varisli damarlar bunların hangi damarlarla ilişkili olduğu, yapılcak tedavinin şekli venöz haritalama ile belirlenir. Dolayısıyla bu tetkikin yapılması ve venöz haritanın çıkarılması daha sonra yapılacak varis tedavisinin başarısına doğrudan etki yapacaktır. Varis hastalarına yapılan bu venöz haritalamadaki veriler ışığında hangi damara nasıl bir işlem uygulanacağı planlanabilir. Aksi halde aslında sağlıklı damarlar hatalı şekilde kapatılabilir ya da kapatılması gereken damarlar açık kalabilir. O yüzden varis tedavisi yapılmadan önce düzgün bir venöz haritalama mutlaka gereklidir.

Varis Muayenesi Nasıl Yapılır?

Varis muayenesi olacak kişi muayene olacağı varis doktoru karşısında ayakta durarak muayene olur. Bu sırada ayak bileğinden başlayarak bacak iç kısmından kasığa kadar bacakta bulunan toplar damar sistemi renkli doppler ultrason yardımıyla incelenir. Bu inceleme sırasında hastanın ayakta olması çok önemlidir. Zira hastanın ayakta durması sayesinde kirli kanın aşağı doğru kaçıp kaçmadığı doppler ultrason ile yapılan incelemede tespit edilebilir. Bu tetkikin yatarak yapılması halinde yer çekimi etkisi ortadan kalkacağı için varisin teşhisi mümkün olmayabilir. Öte yandan muayene sırasında belirli noktalarda hastanın ıkınması istenir. Ikınma davranışı toplardamarlarda ters yönde basıncı artırır ve var olan varisin belirgin şekilde görülmesini sağlar. 

Varis muayenesi ağrısız bir tetkiktir. 

Varis nasıl oluşur?

Varis Muayenesi Nasıl Yapılır? Sık Sorulan sorular
 • Varisin Zararları Nelerdir?

  Varis Zararları Nelerdir?

  Bacak toplardamarlarının doğru çalışmaması sonucu ortaya çıkan varis hastalığı neticesinde bacaklarda ciddi dolaşım bozukluğu oluşur. Varis zararları bacaklarda kirli kan birikmesine neden olarak bacakta renk değişikliği, kaşıntı, ağrı ve venöz yaraların açılmasına neden olabilir.

  Kirli kanın sürekli olarak durağan hale gelmesi damarların içinde kanın pıhtılaşmasına neden olabilir. Oluşan pıhtı kalbe ve akciğere giderek ciddi sağlık sorunları yaşanmasına neden olabilir.

  Bu nedenle varis hastalığının tedavi edilmesi çok önemlidir.

   
 • Varis Hastalığına Kim Bakar?


  Varis hastalığına geçmişte kalp damar cerrahları tarafından bakılır ve ileri evreye ulaşmış varis hastalığında ise cerrahi müdahale ile varisli damar bacaklardan koparılarak çıkarılırdı. Bu işlem hem çok ağrılı hem de uzun iyileşme süreleri olan bir yöntemdi. 

  Gelişen teknoloji sayesinde varis hastalığının teşhisinde radyoloji uzmanları ön plana çıkarak renkli doppler ultrason ile venöz haritalama yapmaya başladılar. Varisin teşhisi için bu yöntem altın standart olarak uygulanmaya başladı. 

  Girişimsel radyoloji alanının gelişmesi ile birlikte ameliyatsız tedavi yöntemlerini kullanan girişimsel radyoloji uzmanları tarafından varis hastalı teşhis, tedavi ve takip edilen bir hastalık haline geldi. 

  Günümüzde varis hastalığına girişimsel radyoloji uzmanları tarafından bakılmaktadır. 

 • Varis Nasıl Anlaşılır ?

  Öncelikle beriltmek isteriz ki varis hastalığının ilk belirtilerini hastanın kendisi görecektir. Bu nedenle gözle görülen ve hissedilen belirtileri saymakta yarar vardır. Aşağıda görülen ve hissedilen varis belirtilerden bir veya daha fazlasının görülmesi halinde varis hastalığının olduğu düşünülebilir.

  Böyle bir durumda bizimle iletişime geçerek varis muayenesi olmalı ve renkli doppler ultrason ile bacak toplardamarlarınızın incelenmesini sağlamalısınız.  

  Varisin gözle görülen belirtileri
  1. Ayakta şişlik
  2. Kaşıntı
  3. Ciltte renk değişikliği 
  4. Gözle görülen damarlar
  5. Kılcal damar çatlamaları
  Varisin hissedilen belirtileri
  1. Bacaklarda dolgunluk
  2. Sürekli yorgunluk hissi
  3. Gece uykusunda kramp
  4. Ağrı

   

 • Venöz Haritalama Nedir ?

  Venöz Haritalama, bacak toplardamarlarında yapılan inceleme sırasında bacaklardaki varisli damarların hangilerinin nereden nereye kadar uzandığının tespit edildiği yönteme verilen addır. Venöz haritalama yapılacak varis tedavisinin başarısına doğrudan etki eder. 

  Varis Tedavisi Öncesi Venöz Haritalama Şarttır. 

  Varis teşhisinin konulması kadar varis tedavisinin hangi damarlara uygulanacağının da belirlenmesi varis tedavisinin başarısı için çok önemlidir. Yapılan venöz haritalama sonunda başarılı bir varis tedavisi yapılabilir. 

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • D
  Dr Ahmet Arnaz11.01.2019

  Sayın Rengin hanım, Ben kalp ve damar cerrahisi uzmanıyım. Günümüzde de varis hastalarının muayene ve tedavisi kalp ve damar cerrahisi uzmanları tarafından yapılmaktadır. Varis hastalarının artık girişimsel radyologlar tarafından yapıldığını gösteren bilgiyi bizim ile de paylaşırsanız memnun oluruz.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Doktor bey merhaba.Bununla ilgili birçok Pubmed yayını mevcut.Bunlara ulaşamıyorsanız interneti kullanarak ameliyatsız varis tedavisi yöntemlerinin - ki bunlar ultrason eşliğinde yapılmaktadır- girişimsel bir radyolog olan Prof.Dr.Robert Min tarafından geliştirildiğini ve dünyada girişimsel bu yöntemin, girişimsel radyologlar eşliğinde kalp damar cerrahlarının da kullanılabildiğini görebilirsiniz. İyi günler diliyorum.

 • F
  Fahriye Küsmüş19.01.2018

  Kılcal damar varisi var dopler yaptırdım ve damarlarimda kan akışı ile ilgili bir sorun olmadığını damar cerrahi söyledi moded adında bir ilaç verdi ama kılcal damar varislerimde artış var kırmızı kırmızı küçük küçük eski olanlar köyü renkli ne yapmalıyım tedavi olmak istiyorum açıkçası

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Fahriye hanım geçmiş olsun, Varis hastalığına ilişkin bulguların görülmesine rağmen yapılan doppler ile varis tespit edilememiş ise durumun daha iyi araştırılması gerektiği düşüncesindeyiz. Eğer bize ulaşırsanız sizin muayenenizi yapar ardından gerekli ise tedavi olmanızı sağlayabiliriz. Randevu için bize 0 532 385 31 93 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

 • K
  Kezan Birlik21.05.2017

  benim bacaklarımda sürekli şişlik var. dinlendiğimde biraz iniyor ama çoğu zaman geçmiyor. varisten başka bir hastalık olabilir mi?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Kezban hanım merhaba, Geçmiş olsun. Bacaklarda görülen şişlik genellikle varis hastalığına bağlıdır. Ancak lenfödem olabileceği gibi yapısal da olabilir. Doppler ultrason ile varis hastalığı yönünden değerlendirilebilir. Bunun için bizimle iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

 • D
  Derya Kurt18.05.2017

  İyi günler Rengin hanım, bacaklarımın fotoğraflarını göndersem varisimin derecesini tespit edebilir misiniz. Ya da tedavi olmam gerekir mi bilgi verebilir misiniz.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Derya hanım merhabalar, bacaklarınızın dıştan görüntüsü problemin tam olarak ne olduğunu anlamak için yeterli olmaz. Varis muayenesi sadece gözle yapılan bir muayene değildir. Doppler Ultrason ile venöz doppler yapılması gerekir. Ancak fotoğraflar yaklaşık olarak bir fikir verir ancak kesin teşhis için kesinlikle yeterli değildir.

Soru Sor
Hasta Yorumları
Ameliyat olmak istemiyordum. İyi ki gelmişim çok memnun kaldım.
Ameliyat olmak istemiyordum. İyi ki gelmişim çok memnun kaldım. 22.02.2018

Ben Rengin Hanım'ı internette tanıtımlarından görerek takibe aldım ve yorumları okuyarak takip ettim. Yapılan yorumlar çok hoşuma gitti. Ameliyat olmak istemiyordum. İyi ki gelmişim çok memnun kaldım. Ağrılarımdan ve kötü görüntüden beni kurtardığınız için çok teşekkür ederim. Güler yüzlü ve samimiyetiniz beni mest etti. Çok harika bir ekipsiniz. Rengin Hanım'a tekrar çok teşekkür ederim. Güler yüzlü çalışanları Safiye Hanım ve Şengül Hanım'a çok teşekkür ederim.

Varis yaralarım vardı, kanıyordu...
Varis yaralarım vardı, kanıyordu... 16.02.2018

Ben Erdal Tülücü, 49 yaşındayım. Adana Osmaniyeden gelen bir hastayım. Rengin Hanım'a ilk geldiğimde yaralarım vardı. 2 tanesi kanıyordu. Lazer tedavisi ve köpük tedavisi gördüm. Son durumdan çok memnunum. Tüm ağrılarımdan ve yaralarımdan kurtuldum. Gece hiç uyuyamıyordum. Bacaklarıma kramplar giriyordu. Şuanda çok memnunum. Rahatsızlıklarımın hiç biri kalmadı. Rengin hanımdan Allah razi olsun. O olmasaydı tedavimi yapabilecek kimseyi bulamamıştık. Teşekkürler....

Bacaklarımdaki ağrılar, şişlikler anında geçti
Bacaklarımdaki ağrılar, şişlikler anında geçti 30.11.2017

Rengin hocamızı uzun araştırmalar sonucu internet ten buldum. Ameliyat olmadan geçmez diyen başka doktorlarla görüşmüştüm. Geçmez dedi. Rengin hocamın videolarını youtube den izledim. Bana güven verdi ve hocama muayeneye geldim. Önce korkuyordum. Hocamın güler yüzü ve bilgisi sayesinde masaya yattım. Hiç narkoz , iğne vurulmadan küçük bir iğne ile hiç acısız bir şekilde bacağım uyuşturuldu ve lazer işlemim tamamlandı (kesi-dikiş olmadan) ve 1 ay sonunda bacaklarımdaki ağrılar, şişlikler anında geçti. Şuan köpük tedavisi görüyorum. Muayene sonucu hocamın bacağınız çok güzel toparlanmış dediğini duyunca çok mutlu oldum. Herşey için teşekkürler. Varisleri olan , venöz yetmezliği olan hiç tereddüt etmeden , Rengin Hocama kendini emanet etsin ve sonuçları görsün. Ayrıca çalışan ekibi Safiye Hanım ve Şengül Hanıma ilgilerinden dolayı çok teşekkürler. Sizi Seviyorum Rengin Hocam

Sağlıklı bacaklara kavuştum
Sağlıklı bacaklara kavuştum 25.11.2017

Dr. Rengin hanıma , arkadaş tavsiye etmişdi. Bacaklarımda yoğun bir şekilde varislerim vardı. Beni rahatsız ediyordu. Üç seans oldum ve bu gün birinci ay kontrolüme geldim. Tedavi öncesi resimlerle aradaki farkı gördüm. Sağlıklı bacaklara kavuştum. Ben, dr. Rengin hanıma çok teşekkür ederim

Dikiş ve kesi olmadan çıkıntılı varislerimden kurtuldum
Dikiş ve kesi olmadan çıkıntılı varislerimden kurtuldum 24.11.2017

Rengin hocama yaklaşık 1 ay önce arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine geldim. Son 2 senedir bacağımdaki varis ağrılarından muzdariptim. Tek seansta dikiş ve kesi olmadan çıkıntılı varislerim den kurtuldum. Hocamın güleryüzü , sakinliği, operasyon esnasında bilgilendirme yapması işlemin sohbet havasında geçmesini sağladı. Hocama ve ekibine çok teşekkür ediyorum, başarılarının devamını diliyorum....

Variste Tek Çare Ameliyat Değilmiş
Variste Tek Çare Ameliyat Değilmiş 18.10.2017

Ben nevşehirden Tavsiye üzerine Rengin hocama geldim iyikide geldim gittiiğim bütün DOKTORLAR cerrahi işlem kesim AMELİYAT olmalısın diyorlardı ve çok Ağrılarım vardı Genişlemiş olan Damarların psikolojimi bozuyordu Tek Çarem Ameliyat Diye Düşünürken ALLAh karşıma Rengin Türkgüler doktorumu çıkardı kesinlikle varis Tedavisi olmak istiyorsanız Rengin Hocama muayene olun sağlık hiç bir şeye Değişilmez. İşinin erbabı olan işini severek yapan ve güler yüzlü ilgisinize ve Asistanınız Safiye Hanıma çok Teşekkür ederim iyiki iyiki siz Tanıdım iyiki Artık varisinde sonu var sevgili Tekipçiler. Mutlaka REngin hocama Gelin.... Sizi Seviyorum..... MÜNEVVER YILMAZ

Çok memnun kaldım
Çok memnun kaldım 14.08.2017

Rengin hanımı çok ağrılı ve sancılı bir yanlış tedaviden sonra buldum. Başka bir doktordan memnun kalmayınca internet üzerinden buldum. Çok memnun kaldım. Güler yüzlü , anlayışlı, sevecen bir doktor. Yapılan hataları düzelti sağolsun. Bacaklarımdaki varislerden kurtuldum. İyiki varsınız , iyiki tanımışım. ALLAH sizin gibi doktorları başımızdan eksik etmesin :)

İyileşme oldu ve ben bile inanamadım
İyileşme oldu ve ben bile inanamadım 05.08.2017

Rengin hocamı internet üzerinden ulaştım. Yıllardır varislerimi kafama takıyordum ve geçmeyeceğini düşünüyordum. Rengin hocamın ilgisi alakası ve samimiyeti beni cesaretlendirdi ve tedaviye başladık. 2 seans sonrasında varislerim de gözle görülür bir iyileşme oldu ve ben bile inanamadım. Bu sorunu yaşayan herkese rengin hanımla ve safiye hanımla tanışmalarını şiddetle tavsiye ediyorum. Rengin hanım ve safiye hanıma çok teşekkür ederim iyi ki varsınız.

Her aşaması sorunsuzdu
Her aşaması sorunsuzdu 03.08.2017

Mükemmel bir klinik. Rengin Hanım mükemmel bir doktor. Ben internetten ve çevremden çok araştırarak Rengin Hanım'ı buldum. Sonrasında muayeneye geldim. Hemen tedavi planım hazırlandı. Önce lazer , daha sonra köpük tedavisi yapıldı. Klinikte çalışanlar, çok iyi enerjileri olan harika insanlar. Her tedaviye gelirken bırakın gergin ve huzursuz olmayı neşe içinde gidip geliyordum. Tedavimin her aşaması sorunsuzdu. Sonucu çok iyi oldu. Eski fotoğraflara baktığımda, şimdiki bacaklarım inanılmazdı. Benim gibi varis sorunu olanların gelecekleri tek adres.

Ana işlem bir günde hallediliyor
Ana işlem bir günde hallediliyor 02.08.2017

Yıllardır varis ile mücadele etmekteydim. Bunun için cerrahi işlemler uygulandı fakat çözüm olmadı. Tekrar damarlar çıktı. Bunun üzerine birçok doktor ile görüştüm. Hepsi cerrahi müdahalenin şart olduğunu söyledi. Görüştüğüm Proflardan bana en çok güven verene ameliyat olmaya karar verdim. Ameliyat için herşey hazırlandı. Ameliyat gününden bir gece önce eşime arkadaşı şiddetle Rengin Hoca ile bağlantıya geçmemi istemiş. Artık Varis tedavisinde ameliyatın iyi bir yöntem olmadığı ve tekrarlama olasılığının çok yüksek olduğunu söylemiş arkadaşı . Tam da dediği gibi benim ki ameliyattan sonra yıl dolmadan tekrar etmişti. Varislerim çok büyük olduğu için ameliyatsız olamayacağını düşünüyordum. Fakat eşimin arkadaşı çok ısrar ettiği için hiç istekli olmadan aradım ve randevu aldım. Gece telefon görüşmesi yaptık Rengin Hocamla ve ben ameliyatı iptal ettirip ertesi gün hocamın yanına geldim. Bana yaptığı tedavileri anlattı. Benim varisim den daha büyük varislerin ameliyatsız nasıl iyileştiğini gösterdi sağolsun. Hemen bana da yapalım dedim ve lazerle tedaviye başladık. Zaten ana işlem bir günde hallediliyor. Daha sonra da birkaç seansla tedavi bitiriliyor.Şuanda bacaklarımın tüm ödemi gitti ve varislerde yok artık . Hem de bütün bu mucizeyi muayenehanede anestezi almadan sohbet ederek gerçekleştirdi. Rengin hocama minnettarım. İşini bu kadar güzel yapan güzel kalpli insan sizi seviyorum. Umarım varisi olan insanlar en az benim kadar şanslıdır ve Rengin Hocama ulaşma fırsatı yakalarlar. Ben bunun için etrafındaki varis hastalarına mutlaka bahsedeceğim kendisinden Maya Gülser Cengiz

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314