Sık SorulanlarHasta Yorumları

Varis Muayenesi Nasıl Yapılır?

Varis Muayenesi Ankara

Varis muayenesi düşünülenin aksine son derece önemlidir ve varis tedavisi öncesinde yapılması gereken komplike bir işlemdir.

Varis Muayenesi Nasıl Yapılır?

Bilindiği gibi varis hastalığının en bilinen belirtilerinden biri cilt yüzeyinden gözle görülür hale gelen damarlardır.

Damarların miktarının artması kalınlaşması ve belirginleşmesi varis hastalığının varlığına işaret edebilir. Ancak varis hastalığının kesin teşhisi gözle görülen bu belirtilerin dışında bacak dokuları içinde kalan damarların da incelenmesi ile konulur.

O nedenle varis hastalığının belirtilerinin görülmesi halinde mutlaka konusunda uzman bir radyoloji doktoruna başvurulması ve hasta ayaktayken yapılan renkli doppler ultrason eşliğinde varis muayenesi olunması gerekir. 

Renkli Doppler Ultrasonun Muayenedeki Yeri

Varis hastalığnın teşhisinde başvurulan renkli doppler ultrason tetkiki dışarıdan gözle görülmesi mümkün olmayan ve bacak kasları içinde bulunan damarların durumunun incelenmesini mümkün kılar.

Böylece sadece cilt yüzeyinden görülen damarlar değil gözle görülmeyen varisli damarlar da ultrason yardımıyla incelenir. Bu inceleme sırasında bacak toplardamar yapısı ayrıntılı şekilde değerlendirilir ve damarların bir haritası çıkarılır. Bu haritalamaya venöz haritalama ismi verilir. 

Venöz Haritalamanın Önemi

Venöz haritalamanın önemi tedavinin şeklini belirlemesidir. Venöz haritalama, ayakta renkli doppler ultrason ile yapılır. Varisli damarlar bunların hangi damarlarla ilişkili olduğu, yapılcak tedavinin şekli venöz haritalama ile belirlenir.

Dolayısıyla bu tetkikin yapılması ve venöz haritanın çıkarılması daha sonra yapılacak varis tedavisinin başarısına doğrudan etki yapacaktır. Varis hastalarına yapılan bu venöz haritalamadaki veriler ışığında hangi damara nasıl bir işlem uygulanacağı planlanabilir.

Aksi halde aslında sağlıklı damarlar hatalı şekilde kapatılabilir ya da kapatılması gereken damarlar açık kalabilir. O yüzden varis tedavisi yapılmadan önce düzgün bir venöz haritalama mutlaka gereklidir.

Varis Muayenesi Nasıl Yapılır?

Varis muayenesi olacak kişi muayene olacağı varis doktoru karşısında ayakta durarak muayene olur. Bu sırada ayak bileğinden başlayarak bacak iç kısmından kasığa kadar bacakta bulunan toplar damar sistemi renkli doppler ultrason yardımıyla incelenir. Bu inceleme sırasında hastanın ayakta olması çok önemlidir.

Zira hastanın ayakta durması sayesinde kirli kanın aşağı doğru kaçıp kaçmadığı doppler ultrason ile yapılan incelemede tespit edilebilir. Bu tetkikin yatarak yapılması halinde yer çekimi etkisi ortadan kalkacağı için varisin teşhisi mümkün olmayabilir. Öte yandan muayene sırasında belirli noktalarda hastanın ıkınması istenir. Ikınma davranışı toplardamarlarda ters yönde basıncı artırır ve var olan varisin belirgin şekilde görülmesini sağlar. 

Varis muayenesi ağrısız bir tetkiktir!

Varis Muayenesi Nasıl Yapılır? Sık Sorulan sorular
 • Varis Tedavisini Hangi Doktor Yapar ?
  Varis Hastalığı İçin Hangi Doktor ve Bölüme Gidilir?

  Varis hastaları son dönemde varis tedavisini kimin yaptığı konusunda ciddi olarak kafa karışıklığı yaşamaktadır. Ancak bu kafa karışıklığı aslında yerinde değildir. 

  Varis bir toplardamar hastalığıdır ve uzun yıllar boyunca bu damar hastalığına kalp damar cerrahları ameliyat ile tedavi etmeye çalışmıştır. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte pekçok hastalık ameliyatsız olarak tedavi edilmeye başlandı. Özellikle girişimsel radyolojinin gelişimi ile birlikte görüntüleme eşliğinde kapalı işlemler yapılmaya başlandı. 

  2000 yılının başında Amerikalı bir girişimsel radyoloji uzmanı olan Dr. Robert MIN tarafından geliştirilen bir teknik ile varisli damarlara cerrahi işlem yani ameliyat yapılmasına gerek bırakmayan bir tedavi yöntemi bulundu. Bu yöntem endo venöz lazer ablasyon idi. Girişimsel radyoloji uzmanları pek çok hastalığı ameliyatsız şekilde tedavi ettiği gibi varisi de ameliyatsız şekilde tedavi eden bu yöntemi buldular ve geliştirdiler. Bugün artık ameliyatlık varis hastalarına ameliyat olmadan varis tedavisi olma imkanını sağlayan teknoloji ve teknik Girişimsel radyoloji tarafından geliştirilmiş ve 2000 yılından bu yana kullanılmaya devam etmektedir. 

  Varis ameliyatı olması gereken tüm hastalara ameliyatsız varis tedavisi yöntemi ile varis tedavisini girişimsel radyoloji uzmanları hızlı konforlu ve ağrısız şekilde yapmaktadırlar. Girişimsel radoyoloji uzmanları işlemi yaparken ultrason yardımı ile işlem yaptığı yeri açmadan izleyebilmekte ve buraya işlemi bir iğne deliğinden girerek yapmaktadır. Ultrason kullanma ehliyetine ve yeteneğine sahip olan radyoloji uzmanları işlem yaptıkları yeri hatasız olarak tespit etmekte ve sadece hastalıklı bölgeye varis tedavisi yapmaktadır. Böylece işlem sırasında sağlıklı bir damarın kapatılmamasını sağlamaktadır. 

  Varis Muayenesini Kim Yapar?

  Varis hastalığının bir toplardamar hastalığı olduğunu daha önce ifade etmiştik. Varisli damarların renkli doppler ultrason ile incelenmesi gereklidir. Bu işlemi de radyoloji uzmanları yapabilir. Zira ultrason cihazını kullanma konusunda uzman olan doktorlar radyoloji uzmanlarıdır. 

  Son yıllarda girişimsel radyoloji alanının gelişmesi ile birlikte varis hastalığının teşhisinin yanı sıra varis hastalığının ameliyatsız yöntemler ile tedavisi de radyoloji uzmanları tarafından yapılmaya başlanmıştır. 

  Böylece uzun yıllardır kalp damar cerrahları tarafından yapılan varis ameliyatı son bulmuş onun yerine ameliyatsız varis tedavisi almıştır. 

 • Varisin Zararları Nelerdir?

  Varis Zararları Nelerdir?

  Bacak toplardamarlarının doğru çalışmaması sonucu ortaya çıkan varis hastalığı neticesinde bacaklarda ciddi dolaşım bozukluğu oluşur. Varis zararları bacaklarda kirli kan birikmesine neden olarak bacakta renk değişikliği, kaşıntı, ağrı ve venöz yaraların açılmasına neden olabilir.

  Kirli kanın sürekli olarak durağan hale gelmesi damarların içinde kanın pıhtılaşmasına neden olabilir. Oluşan pıhtı kalbe ve akciğere giderek ciddi sağlık sorunları yaşanmasına neden olabilir.

  Bu nedenle varis hastalığının tedavi edilmesi çok önemlidir.

   
 • Varis Hastalığına Kim Bakar?


  Varis hastalığına geçmişte kalp damar cerrahları tarafından bakılır ve ileri evreye ulaşmış varis hastalığında ise cerrahi müdahale ile varisli damar bacaklardan koparılarak çıkarılırdı. Bu işlem hem çok ağrılı hem de uzun iyileşme süreleri olan bir yöntemdi. 

  Gelişen teknoloji sayesinde varis hastalığının teşhisinde radyoloji uzmanları ön plana çıkarak renkli doppler ultrason ile venöz haritalama yapmaya başladılar. Varisin teşhisi için bu yöntem altın standart olarak uygulanmaya başladı. 

  Girişimsel radyoloji alanının gelişmesi ile birlikte ameliyatsız tedavi yöntemlerini kullanan girişimsel radyoloji uzmanları tarafından varis hastalı teşhis, tedavi ve takip edilen bir hastalık haline geldi. 

  Günümüzde varis hastalığına girişimsel radyoloji uzmanları tarafından bakılmaktadır. 

 • Varis Nasıl Anlaşılır ?

  Öncelikle beriltmek isteriz ki varis hastalığının ilk belirtilerini hastanın kendisi görecektir. Bu nedenle gözle görülen ve hissedilen belirtileri saymakta yarar vardır. Aşağıda görülen ve hissedilen varis belirtilerden bir veya daha fazlasının görülmesi halinde varis hastalığının olduğu düşünülebilir.

  Böyle bir durumda bizimle iletişime geçerek varis muayenesi olmalı ve renkli doppler ultrason ile bacak toplardamarlarınızın incelenmesini sağlamalısınız.  

  Varisin gözle görülen belirtileri
  1. Ayakta şişlik
  2. Kaşıntı
  3. Ciltte renk değişikliği 
  4. Gözle görülen damarlar
  5. Kılcal damar çatlamaları
  Varisin hissedilen belirtileri
  1. Bacaklarda dolgunluk
  2. Sürekli yorgunluk hissi
  3. Gece uykusunda kramp
  4. Ağrı

   

 • Venöz Haritalama Nedir ?

  Venöz Haritalama, bacak toplardamarlarında yapılan inceleme sırasında bacaklardaki varisli damarların hangilerinin nereden nereye kadar uzandığının tespit edildiği yönteme verilen addır. Venöz haritalama yapılacak varis tedavisinin başarısına doğrudan etki eder. 

  Varis Tedavisi Öncesi Venöz Haritalama Şarttır. 

  Varis teşhisinin konulması kadar varis tedavisinin hangi damarlara uygulanacağının da belirlenmesi varis tedavisinin başarısı için çok önemlidir. Yapılan venöz haritalama sonunda başarılı bir varis tedavisi yapılabilir. 

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • S
  Serpil29.11.2022

  İyi günler Rengin hanım bacaklarımın üst kısmında kılcal damarlar baya belirginleşti ve ara ara kendi kendine morarmalar oluyor yatarak yapılan dobbler sonucunda (biletetal vsm çapları sağ 4.4 sol ise 4.3 çıktı bunun için modes ilacı verdi buradaki damar genişlemesi ana damarların genişlemesi mi yoksa kılcal damarların genişlemesimi hayati bir risk taşıyorum bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim sağolasınız

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Serpil hanım merhaba. Doppler ultrasonun ayakta çekilmesi önemlidir. Raporunuzda genişlik tespit edilen damarlarınız iç, yedek damarlardır. Kılcal varislerinizi kast etmemiş. Muayene edersem net bilgi verebilirim. Buradan size yönlendirme yapmam pek doğru olmaz. Sevgiler.

 • F
  Fatma Çiftci18.06.2021

  Merhaba. Bana yatar pozisyonda çekilen renkli doppler ultrason ile derin venöz yetmezlik teşhisi kondu. Ancak varis teşhisinde renkli doppler usg'nin ayakta yapılması gerektiği söyleniyor. Renkli doppler ultrason ayakta değil de yatar pozisyonda yapılırsa konulan teşhiste hata payı olabilir mi?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba Fatma hanım. Varislerin tanısının konulmasında en doğru ultrason tetkiki ayakta çekilen Doppler ultrason tetkikidir.

 • Y
  Yağmur31.01.2021

  Merhaba Rengin hanım Bir süre önce diz arkası varis ve bacak ağrısı şikayetleriyle bir damar cerrahi doktoruna göründüm. Genç olduğum için bir sıkıntı olmayacağını söyledi ve sadece elle muayene etti. Başka bir doktora görünmem gerekir mi ortopedi bölümüne de muayene oldum ve herhangi bir şey çıkmadı. Kalp damar cerrahı ultrason yaptırmadı ama bu şikayetimi göz ardı etmek istemiyorum açıkçası. Genç olmamdan dolayı elle muayenenin yeterli olması bana biraz garip geldi. Bilgi verebilir misiniz.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Yağmur hanım merhaba. Doppler ultrason çekinmeniz benim açımdan daha doğrudur. Derin sistemde, kasın veya cildin altında gizlenen damarların elle muayenesi pek bilinmez. Elle hissedilse bile damarların durumunun ne olduğunu belirlemek ve tanı konması için ultrason şarttır. Damarlarda problem olmasa bile, kaslara bağlı bir problemde yine ultrason tetkiki ile görülür ve ona göre bir yol çizilir. Ortapedi bölümünde de bir sorun çıkmadıysa muhtemelen akslar veya damar sisteminiz ile ilgili probleminiz olabilir. Sağlıklı günler dilerim.

 • A
  Aysenil Guler09.10.2019

  Bacaktaki varis icin. ultrason muayenesi sart mi ultrasonla bakilmasi mi gerekiyor elle muayenede anlasilmiyor mu

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Aysenil hanım merhabalar. El ile muayene edilerek tanı konamaz. Ultrason derin sistemi görüntülemede çok önemli bir konudur. Gözle ve elle yapılan müdahalede sadece yüzeye yakın varisler görülür evet ama derin sistemde bağlantılı varislerin olup olmadığını, venöz yetmezliği olup olmadığını vb. durumların tanısı için ultrason şarttır. İstediğiniz kadar yüzeye yakın damarlara müdahale edilse de bağlantılı ve ilişkili damarlara müdahale edilip , doğru tanı konmaz ise hastanın şikayetleri bitmez ve ilerlemeye devam eder. Teşekkürler.

 • F
  Fahriye Küsmüş19.01.2018

  Kılcal damar varisi var dopler yaptırdım ve damarlarimda kan akışı ile ilgili bir sorun olmadığını damar cerrahi söyledi moded adında bir ilaç verdi ama kılcal damar varislerimde artış var kırmızı kırmızı küçük küçük eski olanlar köyü renkli ne yapmalıyım tedavi olmak istiyorum açıkçası

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Fahriye hanım geçmiş olsun, Varis hastalığına ilişkin bulguların görülmesine rağmen yapılan doppler ile varis tespit edilememiş ise durumun daha iyi araştırılması gerektiği düşüncesindeyiz. Eğer bize ulaşırsanız sizin muayenenizi yapar ardından gerekli ise tedavi olmanızı sağlayabiliriz. Randevu için bize 0 532 385 31 93 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

 • K
  Kezan Birlik21.05.2017

  benim bacaklarımda sürekli şişlik var. dinlendiğimde biraz iniyor ama çoğu zaman geçmiyor. varisten başka bir hastalık olabilir mi?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Kezban hanım merhaba, Geçmiş olsun. Bacaklarda görülen şişlik genellikle varis hastalığına bağlıdır. Ancak lenfödem olabileceği gibi yapısal da olabilir. Doppler ultrason ile varis hastalığı yönünden değerlendirilebilir. Bunun için bizimle iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

 • D
  Derya Kurt18.05.2017

  İyi günler Rengin hanım, bacaklarımın fotoğraflarını göndersem varisimin derecesini tespit edebilir misiniz. Ya da tedavi olmam gerekir mi bilgi verebilir misiniz.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Derya hanım merhabalar, bacaklarınızın dıştan görüntüsü problemin tam olarak ne olduğunu anlamak için yeterli olmaz. Varis muayenesi sadece gözle yapılan bir muayene değildir. Doppler Ultrason ile venöz doppler yapılması gerekir. Ancak fotoğraflar yaklaşık olarak bir fikir verir ancak kesin teşhis için kesinlikle yeterli değildir.

Soru Sor
Hasta Yorumları
Her şey 30 dakika sonucunda bitmişti
Her şey 30 dakika sonucunda bitmişti 03.12.2019

Rengin Türkgüler hocamı ilk başta sosyal medyadan takip etmneye başladım. Daha sonra kliniğe gelmeye karar verdim. İyi ki... Geldiğim an şikayetlerimden bahsettim, ardından çok güzel bir ultrason hocamın en güzel muayene şeklinin '' aykata ultrason'' ardından ''işte bu'' ditip tedaviye karar verdim. İyi ki...

Ameliyat olmak istemiyordum. İyi ki gelmişim çok memnun kaldım.
Ameliyat olmak istemiyordum. İyi ki gelmişim çok memnun kaldım. 22.02.2018

Ben Rengin Hanım'ı internette tanıtımlarından görerek takibe aldım ve yorumları okuyarak takip ettim. Yapılan yorumlar çok hoşuma gitti. Ameliyat olmak istemiyordum. İyi ki gelmişim çok memnun kaldım. Ağrılarımdan ve kötü görüntüden beni kurtardığınız için çok teşekkür ederim.

Varis yaralarım vardı, kanıyordu...
Varis yaralarım vardı, kanıyordu... 16.02.2018

Ben Erdal Tülücü, 49 yaşındayım. Adana Osmaniyeden gelen bir hastayım. Rengin Hanım'a ilk geldiğimde yaralarım vardı. 2 tanesi kanıyordu. Lazer tedavisi ve köpük tedavisi gördüm. Son durumdan çok memnunum.

Bacaklarımdaki ağrılar, şişlikler anında geçti
Bacaklarımdaki ağrılar, şişlikler anında geçti 30.11.2017

Rengin hocamızı uzun araştırmalar sonucu internet ten buldum. Ameliyat olmadan geçmez diyen başka doktorlarla görüşmüştüm. Geçmez dedi. Rengin hocamın videolarını youtube den izledim. Bana güven verdi ve hocama muayeneye geldim. Önce korkuyordum. Hocamın güler yüzü ve bilgisi sayesinde masaya yattım.

Sağlıklı bacaklara kavuştum
Sağlıklı bacaklara kavuştum 25.11.2017

Dr. Rengin hanıma , arkadaş tavsiye etmişdi. Bacaklarımda yoğun bir şekilde varislerim vardı. Beni rahatsız ediyordu. Üç seans oldum ve bu gün birinci ay kontrolüme geldim. Tedavi öncesi resimlerle aradaki farkı gördüm. Sağlıklı bacaklara kavuştum. Ben, dr. Rengin hanıma çok teşekkür ederim.

Dikiş ve kesi olmadan çıkıntılı varislerimden kurtuldum
Dikiş ve kesi olmadan çıkıntılı varislerimden kurtuldum 24.11.2017

Rengin hocama yaklaşık 1 ay önce arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine geldim. Son 2 senedir bacağımdaki varis ağrılarından muzdariptim. Tek seansta dikiş ve kesi olmadan çıkıntılı varislerim den kurtuldum. Hocamın güleryüzü, sakinliği, operasyon esnasında bilgilendirme yapması işlemin sohbet havasında geçmesini sağladı.

Variste Tek Çare Ameliyat Değilmiş
Variste Tek Çare Ameliyat Değilmiş 18.10.2017

Ben nevşehirden Tavsiye üzerine Rengin hocama geldim iyikide geldim gittiiğim bütün DOKTORLAR cerrahi işlem kesim AMELİYAT olmalısın diyorlardı ve çok Ağrılarım vardı Genişlemiş olan Damarların psikolojimi bozuyordu Tek Çarem Ameliyat Diye Düşünürken ALLAh karşıma Rengin Türkgüler doktorumu çıkardı.

Çok memnun kaldım
Çok memnun kaldım 14.08.2017

Rengin hanımı çok ağrılı ve sancılı bir yanlış tedaviden sonra buldum. Başka bir doktordan memnun kalmayınca internet üzerinden buldum. Çok memnun kaldım. Güler yüzlü , anlayışlı, sevecen bir doktor. Yapılan hataları düzelti sağolsun. Bacaklarımdaki varislerden kurtuldum. İyiki varsınız , iyiki tanımışım.

İyileşme oldu ve ben bile inanamadım
İyileşme oldu ve ben bile inanamadım 05.08.2017

Rengin hocamı internet üzerinden ulaştım. Yıllardır varislerimi kafama takıyordum ve geçmeyeceğini düşünüyordum. Rengin hocamın ilgisi alakası ve samimiyeti beni cesaretlendirdi ve tedaviye başladık. 2 seans sonrasında varislerim de gözle görülür bir iyileşme oldu ve ben bile inanamadım.

Her aşaması sorunsuzdu
Her aşaması sorunsuzdu 03.08.2017

Mükemmel bir klinik. Rengin Hanım mükemmel bir doktor. Ben internetten ve çevremden çok araştırarak Rengin Hanım'ı buldum. Sonrasında muayeneye geldim. Hemen tedavi planım hazırlandı. Önce lazer , daha sonra köpük tedavisi yapıldı. Klinikte çalışanlar, çok iyi enerjileri olan harika insanlar.

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 31930312 224 1314