Sık SorulanlarHasta Yorumları

Varis Nedenleri Nelerdir ?

Varisin Oluşma Sebepleri Nelerdir?

Varisler, bacaklarımızdaki toplardamar sorunlarından ortaya çıkmaktadır. Toplardamar kapakçıklarında meydana gelen bu rahatsızlık nedeniyle bacaklarımızda bulunan toplardamarlar genişler ve şişer.

Varis Nedenleri Nelerdir ?

Bildiğiniz üzere toplardamarların asli görevi, doku ve organlara iletilen kirli kanı kalp ve akciğere geri götürmektir.

Ancak bu kapaklardaki işlev bozukluğu, kanın geri götürülmesini engeller ve varisler görülmeye başlar.

Peki varisin oluşma sebepleri nelerdir?

Varis Toplardamarların Genişlemesidir!

Varisler daha çok kadınlarda görülen bir rahatsızlıktır. İlerleyen yaş ve kilo sorunları varis oluşumunun sebeplerinden biridir. Genetik olarak yatkınlık da variisin bir başka sebebidir. Ailesinde varis görülenlerde bu rahatsızlığın ortaya çıkma ihtimali daha fazla vardır. Birden fazla doğum yapan kadınların varis hastalığına yakalanma ihtimalleri artmaktadır.

Bunun yanı sıra hamilelikte varis sebeplerinden biri olarak görülebilir. Hareketsiz bir yaşam sürdürenlerde ve uzun süre ayakta durmayı gerektiren meslekleri icra edenlerde varis gözlenebilir.

Varis Kadınlarda Daha Fazla Görülür!

Yukarıda saydığımız varisin oluşma sebepleri toplumdaki kadınların %25inde varis hastalığı görülmesine neden olur. Varis görülme oranı erkeklerde toplumun %20 si seviyesindedir. Varis hastalığının bu kadar sık görülmesine rağmen varis tedavisi olanların sayısı her zaman bu kadar yüksek olmayabilir.

Zira varis rahatsızlığı her zaman şikayetlere neden olmaz. Ancak şikayetlerin görülmemesi tedavi olunmaması için geçerli bir sebep değildir. Varis önemli bir hastalıktır ve tedavi edilmelidir.

Varisin oluşma sebepleri burada saydıklarımızla sınırlı değildir. Bu sebepler en sık görülen sebepler olarak sayılmış olup kişilere ve yaşam tartlarına bağlı olarak farklı şekillerde ortaya çıkabilmektedir. 

Varis Nedenleri Nelerdir ? Sık Sorulan sorular
 • Bacaklarda Varis Neden Olur?

  Şişmanlık, Hamilelik, uzun süre ayakta kalarak çalışmak, bazı meslekler (polis, öğretmen, garson, berber),kadın olmak, doğum kontrol hapı kullanmak ve hormon tedavisi görmek, dar giysiler giymek, sık sık veya sürekli kabızlık, yaşlılık ve genetik yatkınlık nedeniyle varis oluşabilir. Varis, toplardamarın içinde bulunan kapakçıkların vazifesini yapamaz hale gelmesi sonucu oluşur. Buna venöz yetmezlik denilir. Venöz yetmezlik sonucunda varis oluşur. 

  Venöz yetmezlik yani toplardamarların doğru veya tam çalışmaması sonucunda bacaklarda kan göllenir ve bacakta ve ayak bileklerinde şişmeye neden olur. 

 • Varisten Korunmak Mümkün mü?
  Varisten Korunmak için Neler yapılabilir?

  Varisten korunmak için veya varis oluşumunun önüne geçmek için, bizim birey olarak atacağımız adımlar çok önemlidir. Varis, bir sağlık sorunu olduğu gibi, kişilerin kendilerini kötü hissetmelerine neden olan bir görsel sorundur.

  Varisin oluşumunun çeşitli sebepleri vardır ve kalıtsal özellikler, varisin oluşma nedenleri arasında önemli bir yere sahiptir. İlerleyen yaşla, hareketsizlik ve kilo sorunlarıyla birlikte artabilen varis şikayetlerinin etkilerini azaltmak ve ilerlemesini yavaşlatmak için, doğru adımları atmak bizim elimizdedir.

  Kötü alışkanlık varise davetiye çıkarır
  1. Sigara ve alkol gibi alışkanlıklar, bir damar rahatsızlığı olan varisleri olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle zararlı alışkanlıklardan uzak durmak gerekir.
  2. Sindirimi kolay, lifli gıdalarla beslenmeniz gerekir. Bazı durumlarda kabızlık varis oluşumuna neden olabilir. Fazla kilolar varisin oluşmasına veya varislerin ilerlemesine neden olmaktadır.
  3. Tuz, şeker gibi damarlara zararı olabilecek gıdaları tüketirken dikkatli olmak gerekir.
  4. Hareketsizlikten uzak durmak gerekir. Uzun süre ayakta duracak meslekleri etkileyen varis, masa başı işlerde çalışan veya çok oturanlarda da oldukça sık görülür.
  5. Taneli meyveleri, mevsiminde tüketmek varislerle mücadelede etkilidir. Kiraz ve böğürtlen gibi taneli meyveleri tüketmeye özen göstermelisiniz.
  6. Soğan veya sarımsak gibi antioksidan özellikteki gıdaları (bunları tüketmeye engel bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza danışarak) tüketmeye özen göstermelisiniz. Aşırı tüketimden kaçının. Taze veya kuru halde bulabileceğiniz zencefilden ara ara tüketmeye özen gösterin.
  7. Izgara balık gibi sağlıklı beyaz et ürünlerinden yemeyi ihmal etmeyin.
  8. Doktorunuzun önerdiği ölçüde egzersizleri ve düzenli yürüyüşleri yaşamınızın bir parçası haline getirin.
  9. Varisleriniz varsa, kan dolaşımını olumsuz yönde etkileyecek dar giyim tarzından uzak durun.  Varis çorabı kullanmanız öneriliyorsa, düzenli olarak, doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmaya devam edin.
  10. Varis sorunlarında yüksek topuklu giymemeye gayret edin.
  11. Aynı şekilde babet ayakkabı giymek de varise davetiye çıkarır.
  12. Varisler sıcak havaların etkileriyle daha şiddetli şikayetlere neden olabilirler. Bundan, dolayı ayak ve bacaklarınızı soğuk suyla yıkayarak, rahatlatabilirsiniz. Eğer ağrılarınız çoksa, akşamları, ayaklarınızın altına destek koyarak, kalp seviyenizin üstünde olacak şekilde dinlendirebilirsiniz.
  13. Uzun saatler ayakta durmamaya özen gösterin.
  Kötü beslenme varisi tetikleyebilir!
  Giyim tarzınıza dikkat edin
  Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.
 • Kabızlık Varis Yapar Mı ?
  Bize sıkça sorulan bir soru; Kabızlık Varis Yapar mı?

  Varis, çoğu insan için önemsiz görülse de aslında oldukça sıkıntılı, hastaya azap verebilen hatta yaralar açılmasına neden olabilecek bir hastalıktır. Varis ve basur, toplardamar genişlemesidir. Kronik kabızlık ve ıkınma, karın içi basıncını arttırdığı için halk arasındaki deyimiyle basur (hemoroid) ve varis problemine neden olmaktadır. Basurda bu toplardamar genişlemesi makat bölgesinde olurken variste bacak damarlarında meydana gelmektedir. Genişleme, toplardamardaki kirli kanın o bölgede göllenmesine neden olur. Basurda makat bölgesinde ağrı olurken variste bacaklarda ağrı olur. İnce kılcal damarlar bile bir yerde lokal olarak fazla bulunuyorsa göllenmeye bağlı ağrı, kaşıntı, ısı artışı yapabilir.

  Bacakta ağrı şikâyeti ile başvuran hastalarda, varisli damarlar her zaman dışarıdan görülmeyebilir. Bacaklarda ağrı, şişlik, yorgunluk hissi, kaşıntı, yanma yapabilir. Dışarıdan görülmeyen bu damarlardaki problem, Renkli Doppler Ultrasonla görülebilir. Radyoloji Uzmanı tarafından yapılacak Ayakta Bilateral Venöz Renkli Doppler Ultrason ile hastanın hangi damarlarında venöz yetersizlik yani varis olduğu anlaşılır. Hangi damarlarda varis var, bu damarlardaki venöz yetersizliğin derecesi nedir, bu damarlarla ilişkili yan dallar var mı? Tüm bu sorular, yapılacak uygun bir Venöz Doppler Ultrason ile cevaplanabilir. Sonrasında yapılan venöz haritalama ile yapılacak işlemin tipi belirlenir. Öncelikle EVLA (Endo Venöz Lazer Ablasyon) yapılmalı mı, ardından köpük skleroterapi yapılmalı mı, yoksa tek başına köpük skleroterapi yetecek mi karar verilir. Hasta, yapılacak işlem ile ilgili bilgilendirilir. İşlemin aşamaları anlatılır, ne kadar süreceği ve sonrasında yapması gerekenler ile ilgili hasta bilgilendirilir. Hangi işlemin yapılacağı belirlendikten sonra hastaya işlem ücreti ile ilgili de bilgi verilir.

  Tedavi sonrası tanımlanan şikâyetlerin bazıları hemen, bazıları 1 ile 3 ay içinde kaybolur. Yapılan işlem sonrası hastanın 3 gün sonra 1 hafta sonra yakın kontrolleri ve gerekiyorsa skleroterapi seansları yapılır; 1. Ve 3. Ay kontrolleri ile hasta takip edilir.

  Varis, öncesinde sıkıntı veren bir hastalık olduğu gibi tedavisi de yüz güldürücü bir hastalıktır. Varis tedavisi sonrası hastaların şikayetleri önemli ölçüde azalmaktadır.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • A
  Aysun18.12.2021

  Hocam Merhabalar son birkac ay icerisinde bende bu durumdan sikayetciyim diz kapaklarimin yan ve arka kisimlari şiş ve uzun sure ayakta duramiyorum cok agri ge sizlama yapiyor zaman zaman vucudum cok şişiyor bacakalimda cok agirlik var gibi hisseidyorum

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Aysun hanım merhabalar. Bu belirtiler varis belirtileri olabilir. Doğru tanı konması için Doppler ultrason ile muayene etmem gerekiyor. Bırakmış olduğunuz telefon numaranızdan sizi arayacaklar. Sağlıklı günler dilerim.

 • C
  Celalettin Korkmaz08.08.2017

  Doktor hanım merhabalar, annemde ve babamda ciddi varis sorunları vardı. Her ikisi de geçmişte ameliyat olmalarına rağmen bir türlü iyileşemediler. Ben bu hastalığı çok iyi biliyorum. Bendeki belirtiler annemle babamdaki benzemiyor. Acaba varis olmama ihtimali var mı? Bacaklarım şişiyor ama hiç damar görünmüyor. Böyle bir durumda varis olmama ihtimalim var mı?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Celalettin bey merhaba, Varis genetik bir hastalıktır. Herkeste farklı şekillerde görülebilir. Ailenizde var ise farklı şikayetleriniz olsa da problem varisle ilişkili olabilir. Ayakta venöz doppler ultrason ile değerlendirilmenizi öneririm.

 • C
  Cezmi Güzel18.05.2017

  Hocam merhaba, Varikoselim vardı. Tedavi oldum. Şimdi bacağımda da varis belirtilerini görüyorum. Bazı zamanlarda ağrı da oluyor. Acaba varikosel tedavisi olduğum için varis oluşmuş olabilir mi?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Cezmi bey merhaba, Öncelikle geçmiş olsun. Varikosel ve varis birbirine benzeyen damar genişlemeleridir. Sadece yerleri farklıdır. Varikosel ve varikosel tedavisi bacak varisi nedeni değildir. Damar genişlemesi genetik olduğu için iki yerde de görülebilir. İyi günler dilerim.

Soru Sor
Hasta Yorumları
Her şey 30 dakika sonucunda bitmişti
Her şey 30 dakika sonucunda bitmişti 03.12.2019

Rengin Türkgüler hocamı ilk başta sosyal medyadan takip etmneye başladım. Daha sonra kliniğe gelmeye karar verdim. İyi ki... Geldiğim an şikayetlerimden bahsettim, ardından çok güzel bir ultrason hocamın en güzel muayene şeklinin '' aykata ultrason'' ardından ''işte bu'' ditip tedaviye karar verdim. İyi ki...

Ameliyat olmak istemiyordum. İyi ki gelmişim çok memnun kaldım.
Ameliyat olmak istemiyordum. İyi ki gelmişim çok memnun kaldım. 22.02.2018

Ben Rengin Hanım'ı internette tanıtımlarından görerek takibe aldım ve yorumları okuyarak takip ettim. Yapılan yorumlar çok hoşuma gitti. Ameliyat olmak istemiyordum. İyi ki gelmişim çok memnun kaldım. Ağrılarımdan ve kötü görüntüden beni kurtardığınız için çok teşekkür ederim.

Varis yaralarım vardı, kanıyordu...
Varis yaralarım vardı, kanıyordu... 16.02.2018

Ben Erdal Tülücü, 49 yaşındayım. Adana Osmaniyeden gelen bir hastayım. Rengin Hanım'a ilk geldiğimde yaralarım vardı. 2 tanesi kanıyordu. Lazer tedavisi ve köpük tedavisi gördüm. Son durumdan çok memnunum.

Bacaklarımdaki ağrılar, şişlikler anında geçti
Bacaklarımdaki ağrılar, şişlikler anında geçti 30.11.2017

Rengin hocamızı uzun araştırmalar sonucu internet ten buldum. Ameliyat olmadan geçmez diyen başka doktorlarla görüşmüştüm. Geçmez dedi. Rengin hocamın videolarını youtube den izledim. Bana güven verdi ve hocama muayeneye geldim. Önce korkuyordum. Hocamın güler yüzü ve bilgisi sayesinde masaya yattım.

Sağlıklı bacaklara kavuştum
Sağlıklı bacaklara kavuştum 25.11.2017

Dr. Rengin hanıma , arkadaş tavsiye etmişdi. Bacaklarımda yoğun bir şekilde varislerim vardı. Beni rahatsız ediyordu. Üç seans oldum ve bu gün birinci ay kontrolüme geldim. Tedavi öncesi resimlerle aradaki farkı gördüm. Sağlıklı bacaklara kavuştum. Ben, dr. Rengin hanıma çok teşekkür ederim.

Dikiş ve kesi olmadan çıkıntılı varislerimden kurtuldum
Dikiş ve kesi olmadan çıkıntılı varislerimden kurtuldum 24.11.2017

Rengin hocama yaklaşık 1 ay önce arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine geldim. Son 2 senedir bacağımdaki varis ağrılarından muzdariptim. Tek seansta dikiş ve kesi olmadan çıkıntılı varislerim den kurtuldum. Hocamın güleryüzü, sakinliği, operasyon esnasında bilgilendirme yapması işlemin sohbet havasında geçmesini sağladı.

Variste Tek Çare Ameliyat Değilmiş
Variste Tek Çare Ameliyat Değilmiş 18.10.2017

Ben nevşehirden Tavsiye üzerine Rengin hocama geldim iyikide geldim gittiiğim bütün DOKTORLAR cerrahi işlem kesim AMELİYAT olmalısın diyorlardı ve çok Ağrılarım vardı Genişlemiş olan Damarların psikolojimi bozuyordu Tek Çarem Ameliyat Diye Düşünürken ALLAh karşıma Rengin Türkgüler doktorumu çıkardı.

Çok memnun kaldım
Çok memnun kaldım 14.08.2017

Rengin hanımı çok ağrılı ve sancılı bir yanlış tedaviden sonra buldum. Başka bir doktordan memnun kalmayınca internet üzerinden buldum. Çok memnun kaldım. Güler yüzlü , anlayışlı, sevecen bir doktor. Yapılan hataları düzelti sağolsun. Bacaklarımdaki varislerden kurtuldum. İyiki varsınız , iyiki tanımışım.

İyileşme oldu ve ben bile inanamadım
İyileşme oldu ve ben bile inanamadım 05.08.2017

Rengin hocamı internet üzerinden ulaştım. Yıllardır varislerimi kafama takıyordum ve geçmeyeceğini düşünüyordum. Rengin hocamın ilgisi alakası ve samimiyeti beni cesaretlendirdi ve tedaviye başladık. 2 seans sonrasında varislerim de gözle görülür bir iyileşme oldu ve ben bile inanamadım.

Her aşaması sorunsuzdu
Her aşaması sorunsuzdu 03.08.2017

Mükemmel bir klinik. Rengin Hanım mükemmel bir doktor. Ben internetten ve çevremden çok araştırarak Rengin Hanım'ı buldum. Sonrasında muayeneye geldim. Hemen tedavi planım hazırlandı. Önce lazer , daha sonra köpük tedavisi yapıldı. Klinikte çalışanlar, çok iyi enerjileri olan harika insanlar.

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 31930312 224 1314