Sık SorulanlarHasta Yorumları

Varis Nedir ?

Varis Nedir ?

Varis Nedir ?

Bacaklardaki kirli kanın kalbe akışını düzenleyen toplardamarlardaki kapak yetersizliği nedeni ile oluşan ve bacak toplardamarların zaman içinde genişlemesi ile oluşan hastalığa varis denir.

Varis, genelde bir toplardamar hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Dünya geneline bakıldığında en çok yaşanılan sağlık sorunlarından birisi olarak bilinmektedir. Yapılan araştırmalara göre ise her altı kişiden beşinde varis oluşumu gözlemlenmiştir.

Varis Hastalığı Nedir?

Varis hastalığı hem el ile dokunulduğunda hem de gözle bakıldığında görülen ve hissedilen bir damar hastalığıdır. Bu nedenden dolayı ise hastalığın teşhis süreci açısından en kolay teşhis edilen hastalıklardan birisi olduğunu da söylemek mümkündür. Ancak varis sadece gözle yapılan kontrol ile de teşhis edilemez.Mutlaka ayakta renkli doppler ultrason ile varis muayenesi yapılmalıdır.

Varis Hastalığı Kadınlarda Daha Sık Görülür

Kadınlarda erkeklere oranda varis hastalığı daha çok görülmekle birlikte bu açıdan bakıldığında kadınların estetik açıdan varis hastalığından oldukça şikâyet ettikleri de bilinmektedir. Çünkü varisli damarların oldukça kötü bir görünümü vardır. Varis hastalığının yalnızca dışarıdan bakıldığında estetik açıdan kötü bir görünüm oluşturduğunu söylemek yanlış olacaktır. Çünkü ilerlemiş olan varis hastalığında kirli kanın bölgede birikmesiyle dokular beslenemez, önce renk değişimi sonrasında yara oluşur. Bu nedenle varisli bölgede oldukça ciddi boyutlarda yaralar oluşabilmektedir.

Varis Tedavisi İçin Geç Kalınmamalıdır

Bunların dışında hastalığın tedavisinde geç kalınması ile ilerlemiş olan varis sorununda kişinin dayanılmaz derecede ağrılar çektiği olur. Bazen varis hastalarının günlük ihtiyaçlarını karşılamak için bile hareket etmekte oldukça zorlandığı bilinmektedir. Tüm bunların yanı sıra kan dolaşımının durmasına bağlı olarak pıhtı oluşması da mümkündür. Bu da ilerleyen zamanlarda o bölgede ciddi ağrı ve kızarıklık bazen de akciğere pıhtı atması şeklinde sonuçlanabilir.

Varisin Etkileri

Varis nedeniyle genellikle şiddetli bacak ağrıları olur. Bu ağrılar sabahları az iken gün içinde yer çekiminin de etkisiyle gittikçe artar. Dinlenmekle azalabilir ancak bazen bacağı devamlı hareket ettirme isteği oluşturabilir. Bu nedenle varis, huzursuz bacak sendromu ile karıştırılabilir.

Tedavi Olana Kadar Varis Çorabı Kullanılmalıdır

Varise bağlı ağrıların oluşmaması için gün içinde varis çorabı giyilebilir. Akşamları ayaklar yükseğe kaldırılarak dinlendirilmesi gerekmektedir. Ama temelde varis tedavi edilmediği sürece ağrılar geçmeyecektir. 

Eğer varis tedavisi yapılamıyorsa varise bağlı şikayetleri hafifletmek için bir takım önlemler alınabilir. Evde genellikle varis ağrılarının önüne geçmek için tercih edilebilecek en etkili yollardan birisi de düzenli olarak varis çorabı kullanmaktır. Bu da ağrıların dinmesini etkileyecek en önemli faktörlerden birisidir.

Sıcak havalarda ağrılar biraz daha fazla oluşabilmektedir. Ayrıca varis, bacaklarda sürekli olarak yanma ve sıcaklık hissi ile kaşıntının oluşmasına neden olur. Bu da bacaklarda cilt sorunları yaratır.

Varis Nedir ? Sık Sorulan sorular
 • Varis Nasıl Geçer?
  Varis Nasıl Geçer?

  Bu sorunun yanıtı çoğu zaman düşündüğünüz kadar kolay olmayabilir. Varis hastalığı özel bir ilaçla ya da bitkisel varis tedavisi yöntemleri ile geçmez. Varis hastalığı toplardamarların fiziksel olarak bozulması sonucu ortaya çıkan bir hastalık olduğu için kullanılacak bir ilaçla ya da bitkisel bir kür ile geçmez.

  Varis hastalığının iyileşmesi için varisli damarların kapatılmasından başka yol yoktur. Bacaklarımızdaki birden fazla toplardamardan biri olan varisli damarlar kapatıldığında sağlıklı damarlar görevlerini daha rahat yaparlar. Böylece varise bağlı şikayetler yavaş yavaş ortadan kalkar.

  Varis nasıl geçer sorunuza daha fazla cevaplar için lütfen bize ulaşınız.

 • Varis Neden Olur?

  Varis temelde genetik bir sağlık sorunu olmakla birlikte bir takım dış etkenler nedeniyle de ortaya çıkabilir. Özellikle genetik yatkınlığa dayalı olan bu hastalığı tetikleyen en önemli etmen kişinin yaşam tarzıdır.

  a) Aşırı kilo almak,

  b) Gebelik,

  c) Uzun süre ayakta durularak yapılan meslekleri icra etmek,

  d) Aşırı hareketsiz yaşam sürmek,

  e) Ağır spor yapmak (özellikle halter)

  f) Bacak bacak üstüne atmak

  gibi davranışlar varise neden olur. Aile bireylerinizde varis hastalığının olması halinde hareketsiz bir yaşam sürmemek, ağır spor yapmamak, hareketsiz kalmamak, aşırı kilo almamak varisi önlemek için çok önemlidir. 

 • Varis Hastalığına Kim Bakar?


  Varis hastalığına geçmişte kalp damar cerrahları tarafından bakılır ve ileri evreye ulaşmış varis hastalığında ise cerrahi müdahale ile varisli damar bacaklardan koparılarak çıkarılırdı. Bu işlem hem çok ağrılı hem de uzun iyileşme süreleri olan bir yöntemdi. 

  Gelişen teknoloji sayesinde varis hastalığının teşhisinde radyoloji uzmanları ön plana çıkarak renkli doppler ultrason ile venöz haritalama yapmaya başladılar. Varisin teşhisi için bu yöntem altın standart olarak uygulanmaya başladı. 

  Girişimsel radyoloji alanının gelişmesi ile birlikte ameliyatsız tedavi yöntemlerini kullanan girişimsel radyoloji uzmanları tarafından varis hastalı teşhis, tedavi ve takip edilen bir hastalık haline geldi. 

  Günümüzde varis hastalığına girişimsel radyoloji uzmanları tarafından bakılmaktadır. 

 • Varis Nasıl Anlaşılır ?

  Öncelikle beriltmek isteriz ki varis hastalığının ilk belirtilerini hastanın kendisi görecektir. Bu nedenle gözle görülen ve hissedilen belirtileri saymakta yarar vardır. Aşağıda görülen ve hissedilen varis belirtilerden bir veya daha fazlasının görülmesi halinde varis hastalığının olduğu düşünülebilir.

  Böyle bir durumda bizimle iletişime geçerek varis muayenesi olmalı ve renkli doppler ultrason ile bacak toplardamarlarınızın incelenmesini sağlamalısınız.  

  Varisin gözle görülen belirtileri
  1. Ayakta şişlik
  2. Kaşıntı
  3. Ciltte renk değişikliği 
  4. Gözle görülen damarlar
  5. Kılcal damar çatlamaları
  Varisin hissedilen belirtileri
  1. Bacaklarda dolgunluk
  2. Sürekli yorgunluk hissi
  3. Gece uykusunda kramp
  4. Ağrı

   

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • S
  Sevinç Yiğit23.05.2017

  Merhaba ben 27 yaşındayım 18 yaşında varis oluştu bi defa lazerle tedavi oldum fakat sonuc almadim kisacasi daha fena oldu bunu yeniden tedavi edebilir miyiz

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhabalar, Öncelikle geçmiş olsun diliyorum. Daha önce lazer varis tedavisi olduğunuzu belirtmişsiniz. Bu tedavinin yüzeyel lazerle varis tedavisi mi yoksa EVLA mı olduğunu anlayamadım. Bu nedenle tedavinizin neden başarısız olduğunu da söylemek mümkün değil. Tedavinizi tam ve eksiksiz biçimde yapabiliriz. Bunun için lütfen bize 0 312 224 13 14 numaralı telefondan ulaşınız.

 • T
  Turhan Asker29.06.2017

  Hocam benim bacaklarımda çok fazla kaşıntı var bu kaşıntı varis hastalığından olabilir mi? özellikle geceleyin bu kaşıntılar çok artıyor. kaşımaktan yaralar da oluştu. bir türlü iyileşmiyor. zaman zaman da kanama oluyor. cevap verirseniz çok memnun olurum.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Geçmiş olsun. Varis hastalığı kaşıntı yapabilir. Varis olup olmadığınızı anlamak için öncelikle doppler ultrason ile değerlendirilmeniz gerekmektedir. Bu şekilde diğer hastalıkların elenmesi ve problemin ne olduğunun tespit edilmesi mümkün olabilir. Lütfen varis muayenesi için randevu alınız.

Soru Sor
Hasta Yorumları
Bacaklarımdaki ağrılar, şişlikler anında geçti
Bacaklarımdaki ağrılar, şişlikler anında geçti 30.11.2017

Rengin hocamızı uzun araştırmalar sonucu internet ten buldum. Ameliyat olmadan geçmez diyen başka doktorlarla görüşmüştüm. Geçmez dedi. Rengin hocamın videolarını youtube den izledim. Bana güven verdi ve hocama muayeneye geldim. Önce korkuyordum. Hocamın güler yüzü ve bilgisi sayesinde masaya yattım. Hiç narkoz , iğne vurulmadan küçük bir iğne ile hiç acısız bir şekilde bacağım uyuşturuldu ve lazer işlemim tamamlandı (kesi-dikiş olmadan) ve 1 ay sonunda bacaklarımdaki ağrılar, şişlikler anında geçti. Şuan köpük tedavisi görüyorum. Muayene sonucu hocamın bacağınız çok güzel toparlanmış dediğini duyunca çok mutlu oldum. Herşey için teşekkürler. Varisleri olan , venöz yetmezliği olan hiç tereddüt etmeden , Rengin Hocama kendini emanet etsin ve sonuçları görsün. Ayrıca çalışan ekibi Safiye Hanım ve Şengül Hanıma ilgilerinden dolayı çok teşekkürler. Sizi Seviyorum Rengin Hocam

Sağlıklı bacaklara kavuştum
Sağlıklı bacaklara kavuştum 25.11.2017

Dr. Rengin hanıma , arkadaş tavsiye etmişdi. Bacaklarımda yoğun bir şekilde varislerim vardı. Beni rahatsız ediyordu. Üç seans oldum ve bu gün birinci ay kontrolüme geldim. Tedavi öncesi resimlerle aradaki farkı gördüm. Sağlıklı bacaklara kavuştum. Ben, dr. Rengin hanıma çok teşekkür ederim

Dikiş ve kesi olmadan çıkıntılı varislerimden kurtuldum
Dikiş ve kesi olmadan çıkıntılı varislerimden kurtuldum 24.11.2017

Rengin hocama yaklaşık 1 ay önce arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine geldim. Son 2 senedir bacağımdaki varis ağrılarından muzdariptim. Tek seansta dikiş ve kesi olmadan çıkıntılı varislerim den kurtuldum. Hocamın güleryüzü , sakinliği, operasyon esnasında bilgilendirme yapması işlemin sohbet havasında geçmesini sağladı. Hocama ve ekibine çok teşekkür ediyorum, başarılarının devamını diliyorum....

Variste Tek Çare Ameliyat Değilmiş
Variste Tek Çare Ameliyat Değilmiş 18.10.2017

Ben nevşehirden Tavsiye üzerine Rengin hocama geldim iyikide geldim gittiiğim bütün DOKTORLAR cerrahi işlem kesim AMELİYAT olmalısın diyorlardı ve çok Ağrılarım vardı Genişlemiş olan Damarların psikolojimi bozuyordu Tek Çarem Ameliyat Diye Düşünürken ALLAh karşıma Rengin Türkgüler doktorumu çıkardı kesinlikle varis Tedavisi olmak istiyorsanız Rengin Hocama muayene olun sağlık hiç bir şeye Değişilmez. İşinin erbabı olan işini severek yapan ve güler yüzlü ilgisinize ve Asistanınız Safiye Hanıma çok Teşekkür ederim iyiki iyiki siz Tanıdım iyiki Artık varisinde sonu var sevgili Tekipçiler. Mutlaka REngin hocama Gelin.... Sizi Seviyorum..... MÜNEVVER YILMAZ

Nuray Çağlı
Nuray Çağlı 14.08.2017

Rengin hanımı çok ağrılı ve sancılı bir yanlış tedaviden sonra buldum. Başka bir doktordan memnun kalmayınca internet üzerinden buldum. Çok memnun kaldım. Güler yüzlü , anlayışlı, sevecen bir doktor. Yapılan hataları düzelti sağolsun. Bacaklarımdaki varislerden kurtuldum. İyiki varsınız , iyiki tanımışım. ALLAH sizin gibi doktorları başımızdan eksik etmesin :)

Gülbin Tatar
Gülbin Tatar 05.08.2017

Rengin hocamı internet üzerinden ulaştım. Yıllardır varislerimi kafama takıyordum ve geçmeyeceğini düşünüyordum. Rengin hocamın ilgisi alakası ve samimiyeti beni cesaretlendirdi ve tedaviye başladık. 2 seans sonrasında varislerim de gözle görülür bir iyileşme oldu ve ben bile inanamadım. Bu sorunu yaşayan herkese rengin hanımla ve safiye hanımla tanışmalarını şiddetle tavsiye ediyorum. Rengin hanım ve safiye hanıma çok teşekkür ederim iyi ki varsınız.

Ayşe Macun
Ayşe Macun 03.08.2017

Mükemmel bir klinik. Rengin Hanım mükemmel bir doktor. Ben internetten ve çevremden çok araştırarak Rengin Hanım'ı buldum. Sonrasında muayeneye geldim. Hemen tedavi planım hazırlandı. Önce lazer , daha sonra köpük tedavisi yapıldı. Klinikte çalışanlar, çok iyi enerjileri olan harika insanlar. Her tedaviye gelirken bırakın gergin ve huzursuz olmayı neşe içinde gidip geliyordum. Tedavimin her aşaması sorunsuzdu. Sonucu çok iyi oldu. Eski fotoğraflara baktığımda, şimdiki bacaklarım inanılmazdı. Benim gibi varis sorunu olanların gelecekleri tek adres.

Maya Gülser Cengiz
Maya Gülser Cengiz 02.08.2017

Yıllardır varis ile mücadele etmekteydim. Bunun için cerrahi işlemler uygulandı fakat çözüm olmadı. Tekrar damarlar çıktı. Bunun üzerine birçok doktor ile görüştüm. Hepsi cerrahi müdahalenin şart olduğunu söyledi. Görüştüğüm Proflardan bana en çok güven verene ameliyat olmaya karar verdim. Ameliyat için herşey hazırlandı. Ameliyat gününden bir gece önce eşime arkadaşı şiddetle Rengin Hoca ile bağlantıya geçmemi istemiş. Artık Varis tedavisinde ameliyatın iyi bir yöntem olmadığı ve tekrarlama olasılığının çok yüksek olduğunu söylemiş arkadaşı . Tam da dediği gibi benim ki ameliyattan sonra yıl dolmadan tekrar etmişti. Varislerim çok büyük olduğu için ameliyatsız olamayacağını düşünüyordum. Fakat eşimin arkadaşı çok ısrar ettiği için hiç istekli olmadan aradım ve randevu aldım. Gece telefon görüşmesi yaptık Rengin Hocamla ve ben ameliyatı iptal ettirip ertesi gün hocamın yanına geldim. Bana yaptığı tedavileri anlattı. Benim varisim den daha büyük varislerin ameliyatsız nasıl iyileştiğini gösterdi sağolsun. Hemen bana da yapalım dedim ve lazerle tedaviye başladık. Zaten ana işlem bir günde hallediliyor. Daha sonra da birkaç seansla tedavi bitiriliyor.Şuanda bacaklarımın tüm ödemi gitti ve varislerde yok artık . Hem de bütün bu mucizeyi muayenehanede anestezi almadan sohbet ederek gerçekleştirdi. Rengin hocama minnettarım. İşini bu kadar güzel yapan güzel kalpli insan sizi seviyorum. Umarım varisi olan insanlar en az benim kadar şanslıdır ve Rengin Hocama ulaşma fırsatı yakalarlar. Ben bunun için etrafındaki varis hastalarına mutlaka bahsedeceğim kendisinden Maya Gülser Cengiz

Eda Küçük
Eda Küçük 27.07.2017

Ben Eda Küçük, Bu güzel insanlarla tanışmamı daha önce buraya gelen Buket hanım vasıtasıyla ulaştım. Yaklaşık 10 yıldır yüzeyel varisimden kaynaklanan bacaklarımda yanma ve kramp ile ağrı şikayetm vardı. İlk başlarda tedirgin olmama rağmen eki ve doktor Rengin hanım verdiği güven mükemmeldi. Yaklaşık 1 ay önce 2 seans olarak yaptırdığım uygulamada önceki resimlerime şu anda gülerek bakıyorum. 10 yılı 1 ayda sadace resimlerde hatırlıyorum. Bu bir ay içinde kantoron yağı ve varis çorabı ile arkadaş olduk. Fakat ilk başlarda varis çorabı beni korkutsa da ne işlem sırasında ağrı yaşadım ne de çorabı giyerken zorlanmadım. 1 Ay sonunda mükemmel değişim !!! yeni halimi çok seviyorum.

Melike Çağıran
Melike Çağıran 13.07.2017

Rengin Hanımla karşılaştığım için kendimi çok şanslı hissediyorum. Uzun zamandır çözüm bulamadığım varislerimden Rengin hanım sayesinde kurtuldum. Tedavinin üzerinden henüz bir ay geçmesine rağmen bacaklarımda çok büyük iyileşmeler oldu.

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314
DMCA.com Protection Status