Sık SorulanlarHasta Yorumları

Varis Nedir ?

Varis Nedir ?

Varis Nedir ?

Bacaklardaki kirli kanın kalbe akışını düzenleyen toplardamarlardaki kapak yetersizliği nedeni ile oluşan ve bacak toplardamarların zaman içinde genişlemesi ile oluşan hastalığa varis denir.

Varis, genelde bir toplardamar hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Dünya geneline bakıldığında en çok yaşanılan sağlık sorunlarından birisi olarak bilinmektedir. Yapılan araştırmalara göre ise her altı kişiden beşinde varis oluşumu gözlemlenmiştir.

Varis Hastalığı Nedir?

Varis hastalığı hem el ile dokunulduğunda hem de gözle bakıldığında görülen ve hissedilen bir damar hastalığıdır. Bu nedenden dolayı ise hastalığın teşhis süreci açısından en kolay teşhis edilen hastalıklardan birisi olduğunu da söylemek mümkündür. Ancak varis sadece gözle yapılan kontrol ile de teşhis edilemez.Mutlaka ayakta renkli doppler ultrason ile varis muayenesi yapılmalıdır.

Varis Hastalığı Kadınlarda Daha Sık Görülür

Kadınlarda erkeklere oranda varis hastalığı daha çok görülmekle birlikte bu açıdan bakıldığında kadınların estetik açıdan varis hastalığından oldukça şikâyet ettikleri de bilinmektedir. Çünkü varisli damarların oldukça kötü bir görünümü vardır. Varis hastalığının yalnızca dışarıdan bakıldığında estetik açıdan kötü bir görünüm oluşturduğunu söylemek yanlış olacaktır. Çünkü ilerlemiş olan varis hastalığında kirli kanın bölgede birikmesiyle dokular beslenemez, önce renk değişimi sonrasında yara oluşur. Bu nedenle varisli bölgede oldukça ciddi boyutlarda yaralar oluşabilmektedir.

Varis Tedavisi İçin Geç Kalınmamalıdır

Bunların dışında hastalığın tedavisinde geç kalınması ile ilerlemiş olan varis sorununda kişinin dayanılmaz derecede ağrılar çektiği olur. Bazen varis hastalarının günlük ihtiyaçlarını karşılamak için bile hareket etmekte oldukça zorlandığı bilinmektedir. Tüm bunların yanı sıra kan dolaşımının durmasına bağlı olarak pıhtı oluşması da mümkündür. Bu da ilerleyen zamanlarda o bölgede ciddi ağrı ve kızarıklık bazen de akciğere pıhtı atması şeklinde sonuçlanabilir.

Varisin Etkileri

Varis nedeniyle genellikle şiddetli bacak ağrıları olur. Bu ağrılar sabahları az iken gün içinde yer çekiminin de etkisiyle gittikçe artar. Dinlenmekle azalabilir ancak bazen bacağı devamlı hareket ettirme isteği oluşturabilir. Bu nedenle varis, huzursuz bacak sendromu ile karıştırılabilir.

Tedavi Olana Kadar Varis Çorabı Kullanılmalıdır

Varise bağlı ağrıların oluşmaması için gün içinde varis çorabı giyilebilir. Akşamları ayaklar yükseğe kaldırılarak dinlendirilmesi gerekmektedir. Ama temelde varis tedavi edilmediği sürece ağrılar geçmeyecektir. 

Eğer varis tedavisi yapılamıyorsa varise bağlı şikayetleri hafifletmek için bir takım önlemler alınabilir. Evde genellikle varis ağrılarının önüne geçmek için tercih edilebilecek en etkili yollardan birisi de düzenli olarak varis çorabı kullanmaktır. Bu da ağrıların dinmesini etkileyecek en önemli faktörlerden birisidir.

Sıcak havalarda ağrılar biraz daha fazla oluşabilmektedir. Ayrıca varis, bacaklarda sürekli olarak yanma ve sıcaklık hissi ile kaşıntının oluşmasına neden olur. Bu da bacaklarda cilt sorunları yaratır.

Peki varisin tedavisi nedir?

Varis Nedir ? Sık Sorulan sorular
 • Varis Nasıl Geçer?
  Varis Nasıl Geçer?

  Bu sorunun yanıtı çoğu zaman düşündüğünüz kadar kolay olmayabilir. Varis hastalığı özel bir ilaçla ya da bitkisel varis tedavisi yöntemleri ile geçmez. Varis hastalığı toplardamarların fiziksel olarak bozulması sonucu ortaya çıkan bir hastalık olduğu için kullanılacak bir ilaçla ya da bitkisel bir kür ile geçmez.

  Varis hastalığının iyileşmesi için varisli damarların kapatılmasından başka yol yoktur. Bacaklarımızdaki birden fazla toplardamardan biri olan varisli damarlar kapatıldığında sağlıklı damarlar görevlerini daha rahat yaparlar. Böylece varise bağlı şikayetler yavaş yavaş ortadan kalkar.

  Varis nasıl geçer sorunuza daha fazla cevaplar için lütfen bize ulaşınız.

 • Varis Neden Olur?

  Varis temelde genetik bir sağlık sorunu olmakla birlikte bir takım dış etkenler nedeniyle de ortaya çıkabilir. Özellikle genetik yatkınlığa dayalı olan bu hastalığı tetikleyen en önemli etmen kişinin yaşam tarzıdır.

  a) Aşırı kilo almak,

  b) Gebelik,

  c) Uzun süre ayakta durularak yapılan meslekleri icra etmek,

  d) Aşırı hareketsiz yaşam sürmek,

  e) Ağır spor yapmak (özellikle halter)

  f) Bacak bacak üstüne atmak

  gibi davranışlar varise neden olur. Aile bireylerinizde varis hastalığının olması halinde hareketsiz bir yaşam sürmemek, ağır spor yapmamak, hareketsiz kalmamak, aşırı kilo almamak varisi önlemek için çok önemlidir. 

 • Varis Hastalığına Kim Bakar?


  Varis hastalığına geçmişte kalp damar cerrahları tarafından bakılır ve ileri evreye ulaşmış varis hastalığında ise cerrahi müdahale ile varisli damar bacaklardan koparılarak çıkarılırdı. Bu işlem hem çok ağrılı hem de uzun iyileşme süreleri olan bir yöntemdi. 

  Gelişen teknoloji sayesinde varis hastalığının teşhisinde radyoloji uzmanları ön plana çıkarak renkli doppler ultrason ile venöz haritalama yapmaya başladılar. Varisin teşhisi için bu yöntem altın standart olarak uygulanmaya başladı. 

  Girişimsel radyoloji alanının gelişmesi ile birlikte ameliyatsız tedavi yöntemlerini kullanan girişimsel radyoloji uzmanları tarafından varis hastalı teşhis, tedavi ve takip edilen bir hastalık haline geldi. 

  Günümüzde varis hastalığına girişimsel radyoloji uzmanları tarafından bakılmaktadır. 

 • Varis Nasıl Anlaşılır ?

  Öncelikle beriltmek isteriz ki varis hastalığının ilk belirtilerini hastanın kendisi görecektir. Bu nedenle gözle görülen ve hissedilen belirtileri saymakta yarar vardır. Aşağıda görülen ve hissedilen varis belirtilerden bir veya daha fazlasının görülmesi halinde varis hastalığının olduğu düşünülebilir.

  Böyle bir durumda bizimle iletişime geçerek varis muayenesi olmalı ve renkli doppler ultrason ile bacak toplardamarlarınızın incelenmesini sağlamalısınız.  

  Varisin gözle görülen belirtileri
  1. Ayakta şişlik
  2. Kaşıntı
  3. Ciltte renk değişikliği 
  4. Gözle görülen damarlar
  5. Kılcal damar çatlamaları
  Varisin hissedilen belirtileri
  1. Bacaklarda dolgunluk
  2. Sürekli yorgunluk hissi
  3. Gece uykusunda kramp
  4. Ağrı

   

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • N
  Necmettin23.01.2018

  Merhaba Hocam, Bende varım var. Çünkü çok yürüdüğümde bacaklarimdaki damarlar şişiyor, morarıyor ama ağrı yok. Ayrıca kılcal damarlarım çok belirgin.. Acaba kılcal varisde mi var bende.. Tedavi için be kadar süre gerekli.. Risk var mı

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Necmettin bey geçmiş olsun, Varis hastalığının gözle görülen belirtilerini sayıyorsunuz. Bu belirtilere bağlı olarak bu gün ağrı şikayetiniz olmasa bile gelecekte varise bağlı yaraların açılması mümkün olabilir. Bu nedenle tedavinizi ertelemeyiniz. Varis tedavisi kliniğimizde ameliyatsız şekilde yapılmaktadır. Bu yöntemlerin şu an bulunduğunuz sağlık riskinden daha fazla bir riski yoktur. İletişim için lütfen randevu alınız. 0 532 385 31 93

 • T
  Turhan Asker29.06.2017

  Hocam benim bacaklarımda çok fazla kaşıntı var bu kaşıntı varis hastalığından olabilir mi? özellikle geceleyin bu kaşıntılar çok artıyor. kaşımaktan yaralar da oluştu. bir türlü iyileşmiyor. zaman zaman da kanama oluyor. cevap verirseniz çok memnun olurum.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Geçmiş olsun. Varis hastalığı kaşıntı yapabilir. Varis olup olmadığınızı anlamak için öncelikle doppler ultrason ile değerlendirilmeniz gerekmektedir. Bu şekilde diğer hastalıkların elenmesi ve problemin ne olduğunun tespit edilmesi mümkün olabilir. Lütfen varis muayenesi için randevu alınız.

 • S
  Sevinç Yiğit23.05.2017

  Merhaba ben 27 yaşındayım 18 yaşında varis oluştu bi defa lazerle tedavi oldum fakat sonuc almadim kisacasi daha fena oldu bunu yeniden tedavi edebilir miyiz

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhabalar, Öncelikle geçmiş olsun diliyorum. Daha önce lazer varis tedavisi olduğunuzu belirtmişsiniz. Bu tedavinin yüzeyel lazerle varis tedavisi mi yoksa EVLA mı olduğunu anlayamadım. Bu nedenle tedavinizin neden başarısız olduğunu da söylemek mümkün değil. Tedavinizi tam ve eksiksiz biçimde yapabiliriz. Bunun için lütfen bize 0 312 224 13 14 numaralı telefondan ulaşınız.

Soru Sor
Hasta Yorumları
Her şey 30 dakika sonucunda bitmişti
Her şey 30 dakika sonucunda bitmişti 03.12.2019

Merhaba, Rengin Türkgüler hocamı ilk başta sosyal medyadan takip etmneye başladım. Daha sonra kliniğe gelmeye karar verdim. İyi ki... Geldiğim an şikayetlerimden bahsettim, ardından çok güzel bir ultrason hocamın en güzel muayene şeklinin '' aykata ultrason'' ardından ''işte bu'' ditip tedaviye karar verdim.İyi ki... Şikayetlerim o kadar yoğundu ki anlatamam. Şekil bozukluğu, bacağımdaki ağrı ve kramplar bu kadar çabuk mu iyişelme gösterir . Herşey 30 dakika sonucunda bitmişti. Çok şükür !!! Skleroterapi köpük (2 seansla) her şey bitti. Her şey için teşekkür ederim. Başarılar !!! Bergen ÇAĞLAYAN

Ameliyat olmak istemiyordum. İyi ki gelmişim çok memnun kaldım.
Ameliyat olmak istemiyordum. İyi ki gelmişim çok memnun kaldım. 22.02.2018

Ben Rengin Hanım'ı internette tanıtımlarından görerek takibe aldım ve yorumları okuyarak takip ettim. Yapılan yorumlar çok hoşuma gitti. Ameliyat olmak istemiyordum. İyi ki gelmişim çok memnun kaldım. Ağrılarımdan ve kötü görüntüden beni kurtardığınız için çok teşekkür ederim. Güler yüzlü ve samimiyetiniz beni mest etti. Çok harika bir ekipsiniz. Rengin Hanım'a tekrar çok teşekkür ederim. Güler yüzlü çalışanları Safiye Hanım ve Şengül Hanım'a çok teşekkür ederim.

Varis yaralarım vardı, kanıyordu...
Varis yaralarım vardı, kanıyordu... 16.02.2018

Ben Erdal Tülücü, 49 yaşındayım. Adana Osmaniyeden gelen bir hastayım. Rengin Hanım'a ilk geldiğimde yaralarım vardı. 2 tanesi kanıyordu. Lazer tedavisi ve köpük tedavisi gördüm. Son durumdan çok memnunum. Tüm ağrılarımdan ve yaralarımdan kurtuldum. Gece hiç uyuyamıyordum. Bacaklarıma kramplar giriyordu. Şuanda çok memnunum. Rahatsızlıklarımın hiç biri kalmadı. Rengin hanımdan Allah razi olsun. O olmasaydı tedavimi yapabilecek kimseyi bulamamıştık. Teşekkürler....

Bacaklarımdaki ağrılar, şişlikler anında geçti
Bacaklarımdaki ağrılar, şişlikler anında geçti 30.11.2017

Rengin hocamızı uzun araştırmalar sonucu internet ten buldum. Ameliyat olmadan geçmez diyen başka doktorlarla görüşmüştüm. Geçmez dedi. Rengin hocamın videolarını youtube den izledim. Bana güven verdi ve hocama muayeneye geldim. Önce korkuyordum. Hocamın güler yüzü ve bilgisi sayesinde masaya yattım. Hiç narkoz , iğne vurulmadan küçük bir iğne ile hiç acısız bir şekilde bacağım uyuşturuldu ve lazer işlemim tamamlandı (kesi-dikiş olmadan) ve 1 ay sonunda bacaklarımdaki ağrılar, şişlikler anında geçti. Şuan köpük tedavisi görüyorum. Muayene sonucu hocamın bacağınız çok güzel toparlanmış dediğini duyunca çok mutlu oldum. Herşey için teşekkürler. Varisleri olan , venöz yetmezliği olan hiç tereddüt etmeden , Rengin Hocama kendini emanet etsin ve sonuçları görsün. Ayrıca çalışan ekibi Safiye Hanım ve Şengül Hanıma ilgilerinden dolayı çok teşekkürler. Sizi Seviyorum Rengin Hocam

Sağlıklı bacaklara kavuştum
Sağlıklı bacaklara kavuştum 25.11.2017

Dr. Rengin hanıma , arkadaş tavsiye etmişdi. Bacaklarımda yoğun bir şekilde varislerim vardı. Beni rahatsız ediyordu. Üç seans oldum ve bu gün birinci ay kontrolüme geldim. Tedavi öncesi resimlerle aradaki farkı gördüm. Sağlıklı bacaklara kavuştum. Ben, dr. Rengin hanıma çok teşekkür ederim

Dikiş ve kesi olmadan çıkıntılı varislerimden kurtuldum
Dikiş ve kesi olmadan çıkıntılı varislerimden kurtuldum 24.11.2017

Rengin hocama yaklaşık 1 ay önce arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine geldim. Son 2 senedir bacağımdaki varis ağrılarından muzdariptim. Tek seansta dikiş ve kesi olmadan çıkıntılı varislerim den kurtuldum. Hocamın güleryüzü , sakinliği, operasyon esnasında bilgilendirme yapması işlemin sohbet havasında geçmesini sağladı. Hocama ve ekibine çok teşekkür ediyorum, başarılarının devamını diliyorum....

Variste Tek Çare Ameliyat Değilmiş
Variste Tek Çare Ameliyat Değilmiş 18.10.2017

Ben nevşehirden Tavsiye üzerine Rengin hocama geldim iyikide geldim gittiiğim bütün DOKTORLAR cerrahi işlem kesim AMELİYAT olmalısın diyorlardı ve çok Ağrılarım vardı Genişlemiş olan Damarların psikolojimi bozuyordu Tek Çarem Ameliyat Diye Düşünürken ALLAh karşıma Rengin Türkgüler doktorumu çıkardı kesinlikle varis Tedavisi olmak istiyorsanız Rengin Hocama muayene olun sağlık hiç bir şeye Değişilmez. İşinin erbabı olan işini severek yapan ve güler yüzlü ilgisinize ve Asistanınız Safiye Hanıma çok Teşekkür ederim iyiki iyiki siz Tanıdım iyiki Artık varisinde sonu var sevgili Tekipçiler. Mutlaka REngin hocama Gelin.... Sizi Seviyorum..... MÜNEVVER YILMAZ

Çok memnun kaldım
Çok memnun kaldım 14.08.2017

Rengin hanımı çok ağrılı ve sancılı bir yanlış tedaviden sonra buldum. Başka bir doktordan memnun kalmayınca internet üzerinden buldum. Çok memnun kaldım. Güler yüzlü , anlayışlı, sevecen bir doktor. Yapılan hataları düzelti sağolsun. Bacaklarımdaki varislerden kurtuldum. İyiki varsınız , iyiki tanımışım. ALLAH sizin gibi doktorları başımızdan eksik etmesin :)

İyileşme oldu ve ben bile inanamadım
İyileşme oldu ve ben bile inanamadım 05.08.2017

Rengin hocamı internet üzerinden ulaştım. Yıllardır varislerimi kafama takıyordum ve geçmeyeceğini düşünüyordum. Rengin hocamın ilgisi alakası ve samimiyeti beni cesaretlendirdi ve tedaviye başladık. 2 seans sonrasında varislerim de gözle görülür bir iyileşme oldu ve ben bile inanamadım. Bu sorunu yaşayan herkese rengin hanımla ve safiye hanımla tanışmalarını şiddetle tavsiye ediyorum. Rengin hanım ve safiye hanıma çok teşekkür ederim iyi ki varsınız.

Her aşaması sorunsuzdu
Her aşaması sorunsuzdu 03.08.2017

Mükemmel bir klinik. Rengin Hanım mükemmel bir doktor. Ben internetten ve çevremden çok araştırarak Rengin Hanım'ı buldum. Sonrasında muayeneye geldim. Hemen tedavi planım hazırlandı. Önce lazer , daha sonra köpük tedavisi yapıldı. Klinikte çalışanlar, çok iyi enerjileri olan harika insanlar. Her tedaviye gelirken bırakın gergin ve huzursuz olmayı neşe içinde gidip geliyordum. Tedavimin her aşaması sorunsuzdu. Sonucu çok iyi oldu. Eski fotoğraflara baktığımda, şimdiki bacaklarım inanılmazdı. Benim gibi varis sorunu olanların gelecekleri tek adres.

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314