Sık SorulanlarHasta Yorumları

Varis Ülseri

Varis Ülseri

Varis Ülseri Önemli Bir Sağlık Sorunudur

Bacaklarda özellikle diz altında görülen varis ülserleri önemli bir sağlık sorunudur. Varis ülserlerinin çoğu zaman varisten kaynaklandığı anlaşılamaz. Bunun anlaşılabilmesi için venöz renkli doppler ultrason yapılması gerekir. 

Varisin bacak toplardamarlarının vazifesini yapamaması olduğunu daha önce varis nedir isimli yazımızda açıklamıştık. Toplardamarların görevini yapamaması sonucunda bacaklardaki kirli kanın temizlenmek üzere kalbe ve oradan akciğere gidememesi sonucu kirli kan özellikle diz altı bölgede birikir. 

Biriken kirli kan dokularda önce renk değişikliğine neden olur. Daha sonra kan dolaşımının sağlıklı olmaması dolayısıyla açık yaraların oluşması kaçınılmaz olur. Çoğu zaman bu açık yaraların oluşmasına bu bölgede oluşan aşırı kaşıntı sebep olur. Kaşıma nedeniyle tahriş olan ciltte yaralar açılır ve dolaşım bozukluğu devam ettiği müddetçe iyileşme olmaz. 

Varis Ülseri Oluşmuş Bir Hastanın Ropörtajı

Varis Ülseri Sık Sorulan sorular
 • Varisin Zararları Nelerdir?

  Varis Zararları Nelerdir?

  Bacak toplardamarlarının doğru çalışmaması sonucu ortaya çıkan varis hastalığı neticesinde bacaklarda ciddi dolaşım bozukluğu oluşur. Varis zararları bacaklarda kirli kan birikmesine neden olarak bacakta renk değişikliği, kaşıntı, ağrı ve venöz yaraların açılmasına neden olabilir.

  Kirli kanın sürekli olarak durağan hale gelmesi damarların içinde kanın pıhtılaşmasına neden olabilir. Oluşan pıhtı kalbe ve akciğere giderek ciddi sağlık sorunları yaşanmasına neden olabilir.

  Bu nedenle varis hastalığının tedavi edilmesi çok önemlidir.

   
 • Varis Ülseri Tedavi Edilebilir Mi?
  Varis Yaraları

  Varise bağlı olarak ortaya çıkan varis ülserleri varisin tedavi edimesi sonrasında kendiliğinden iyileşmeye başlar. Ancak iyileşmenin hızlanması için bazı yardımcı tedavilerin uygulanması da mümküntür. Mezoterapi ve benzeri yöntemler varis ülserinin iyileşme hızını olumlu yönde etkiler. 

  Varis ülseri varis hastalarının en büyük şikayeti olmakla birlikte şeker hastalığına bağlı iyileşmeyen yaralar ile de çok benzerlik gösterir. Her iki halde de varis ülserinin tedavisi için kliniğimizde varis ülserinin iyileşmesi için tedaviler uygulanmaktadır. 

  Varis Yaraları Neden Olur?

  Varis yaraları, bacak toplardamar sisteminin çalışmamasından dolayı kirli kanın dokular içinde birikmesi ve zamanla dokuların oksijenli taze kan alamamasından dolayı oluşur. Varis hastalığının en önemli belirtilerinden biri olan varis yaraların varis tedavisinden önce tedavi edilmeye çalışılması hiçbir fayda vermeyecektir. Bu nedenle varis yaralarının tedavisine geçilmeden önce varis tedavisinin yapılması çok gereklidir. 

   

 • Varis İlacı
  Varis İlacı Nedir?

  Varis hastalığının etkilerini gören kişilerin ilk başvurduğu şey varis ilacı aramak olur. İlaçla tedavi edilmesi mümkün olmayan bir hastalık olan varis hastalığından şikayet eden hastalara kalp damar cerrahları tarafından varis ilacı reçete edilmektedir. 

  Varis İlaçları İşe Yarar mı?

  Varis ilaçları damarların büzüşmesini sağlayan ilaçlardır ve kullandıklarında damarlar üzerinde etki ederler. Varis bacak toplardamarlarındaki kapakçıkların görevini yapamaması olduğu için bu ilaçlar bu kapakçıkların düzelmesini sağlayamazlar bu nedenle varis ilaçlarının sadece varise bağlı şikayetleri hafifletmek başka bir işe yaramazlar. Varis ilaçları varis tedavisinde işe yaramazlar. 

  Varis İlacının Varise Etkisi

  Varis ilacının varise etkisi ne yazık ki yoktur. Daha öncede ifade ettiğimiz gibi varis ilaçları damarların büzüşmesine neden olur varisi tedavi etmez. 

  Bilinen Varis İlaçları

  Piyasada en fazla bilinen varis ilaçlarını saymak isteriz.  

  • Daflon Tablet
  • Doxium Kapsül
  • Venoruton Forte
Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • T
  Tuna Keskin05.01.2018

  Hocam merhaba, bu varis ülserlerinin tedavisi için tavsiye edebileceğiniz bitkisel bir tedavi yöntemi var mı? Varis ülseri bitkisel tedavi yöntemi var mıdır.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Varis ülserleri varis hastalığı tedavi edilmediği müddetçe sürekli olarak tekrarlayan rahatsızlıklardır. Bu nedenle varis ülserinin tedavisinden önce varis hastalığının tedavi edilmesi gerekmektedir. Varis hastalığınızın tedavisi sonrasında büyük ihtimalle varis ülserleri kendiliğinden geçecektir. Geçmediği takdirde gerekli tedavi kliniğimizde yapılmaktadır.

Soru Sor
Hasta Yorumları
Her şey 30 dakika sonucunda bitmişti
Her şey 30 dakika sonucunda bitmişti 03.12.2019

Merhaba, Rengin Türkgüler hocamı ilk başta sosyal medyadan takip etmneye başladım. Daha sonra kliniğe gelmeye karar verdim. İyi ki... Geldiğim an şikayetlerimden bahsettim, ardından çok güzel bir ultrason hocamın en güzel muayene şeklinin '' aykata ultrason'' ardından ''işte bu'' ditip tedaviye karar verdim.İyi ki... Şikayetlerim o kadar yoğundu ki anlatamam. Şekil bozukluğu, bacağımdaki ağrı ve kramplar bu kadar çabuk mu iyişelme gösterir . Herşey 30 dakika sonucunda bitmişti. Çok şükür !!! Skleroterapi köpük (2 seansla) her şey bitti. Her şey için teşekkür ederim. Başarılar !!! Bergen ÇAĞLAYAN

Ameliyat olmak istemiyordum. İyi ki gelmişim çok memnun kaldım.
Ameliyat olmak istemiyordum. İyi ki gelmişim çok memnun kaldım. 22.02.2018

Ben Rengin Hanım'ı internette tanıtımlarından görerek takibe aldım ve yorumları okuyarak takip ettim. Yapılan yorumlar çok hoşuma gitti. Ameliyat olmak istemiyordum. İyi ki gelmişim çok memnun kaldım. Ağrılarımdan ve kötü görüntüden beni kurtardığınız için çok teşekkür ederim. Güler yüzlü ve samimiyetiniz beni mest etti. Çok harika bir ekipsiniz. Rengin Hanım'a tekrar çok teşekkür ederim. Güler yüzlü çalışanları Safiye Hanım ve Şengül Hanım'a çok teşekkür ederim.

Varis yaralarım vardı, kanıyordu...
Varis yaralarım vardı, kanıyordu... 16.02.2018

Ben Erdal Tülücü, 49 yaşındayım. Adana Osmaniyeden gelen bir hastayım. Rengin Hanım'a ilk geldiğimde yaralarım vardı. 2 tanesi kanıyordu. Lazer tedavisi ve köpük tedavisi gördüm. Son durumdan çok memnunum. Tüm ağrılarımdan ve yaralarımdan kurtuldum. Gece hiç uyuyamıyordum. Bacaklarıma kramplar giriyordu. Şuanda çok memnunum. Rahatsızlıklarımın hiç biri kalmadı. Rengin hanımdan Allah razi olsun. O olmasaydı tedavimi yapabilecek kimseyi bulamamıştık. Teşekkürler....

Bacaklarımdaki ağrılar, şişlikler anında geçti
Bacaklarımdaki ağrılar, şişlikler anında geçti 30.11.2017

Rengin hocamızı uzun araştırmalar sonucu internet ten buldum. Ameliyat olmadan geçmez diyen başka doktorlarla görüşmüştüm. Geçmez dedi. Rengin hocamın videolarını youtube den izledim. Bana güven verdi ve hocama muayeneye geldim. Önce korkuyordum. Hocamın güler yüzü ve bilgisi sayesinde masaya yattım. Hiç narkoz , iğne vurulmadan küçük bir iğne ile hiç acısız bir şekilde bacağım uyuşturuldu ve lazer işlemim tamamlandı (kesi-dikiş olmadan) ve 1 ay sonunda bacaklarımdaki ağrılar, şişlikler anında geçti. Şuan köpük tedavisi görüyorum. Muayene sonucu hocamın bacağınız çok güzel toparlanmış dediğini duyunca çok mutlu oldum. Herşey için teşekkürler. Varisleri olan , venöz yetmezliği olan hiç tereddüt etmeden , Rengin Hocama kendini emanet etsin ve sonuçları görsün. Ayrıca çalışan ekibi Safiye Hanım ve Şengül Hanıma ilgilerinden dolayı çok teşekkürler. Sizi Seviyorum Rengin Hocam

Sağlıklı bacaklara kavuştum
Sağlıklı bacaklara kavuştum 25.11.2017

Dr. Rengin hanıma , arkadaş tavsiye etmişdi. Bacaklarımda yoğun bir şekilde varislerim vardı. Beni rahatsız ediyordu. Üç seans oldum ve bu gün birinci ay kontrolüme geldim. Tedavi öncesi resimlerle aradaki farkı gördüm. Sağlıklı bacaklara kavuştum. Ben, dr. Rengin hanıma çok teşekkür ederim

Dikiş ve kesi olmadan çıkıntılı varislerimden kurtuldum
Dikiş ve kesi olmadan çıkıntılı varislerimden kurtuldum 24.11.2017

Rengin hocama yaklaşık 1 ay önce arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine geldim. Son 2 senedir bacağımdaki varis ağrılarından muzdariptim. Tek seansta dikiş ve kesi olmadan çıkıntılı varislerim den kurtuldum. Hocamın güleryüzü , sakinliği, operasyon esnasında bilgilendirme yapması işlemin sohbet havasında geçmesini sağladı. Hocama ve ekibine çok teşekkür ediyorum, başarılarının devamını diliyorum....

Variste Tek Çare Ameliyat Değilmiş
Variste Tek Çare Ameliyat Değilmiş 18.10.2017

Ben nevşehirden Tavsiye üzerine Rengin hocama geldim iyikide geldim gittiiğim bütün DOKTORLAR cerrahi işlem kesim AMELİYAT olmalısın diyorlardı ve çok Ağrılarım vardı Genişlemiş olan Damarların psikolojimi bozuyordu Tek Çarem Ameliyat Diye Düşünürken ALLAh karşıma Rengin Türkgüler doktorumu çıkardı kesinlikle varis Tedavisi olmak istiyorsanız Rengin Hocama muayene olun sağlık hiç bir şeye Değişilmez. İşinin erbabı olan işini severek yapan ve güler yüzlü ilgisinize ve Asistanınız Safiye Hanıma çok Teşekkür ederim iyiki iyiki siz Tanıdım iyiki Artık varisinde sonu var sevgili Tekipçiler. Mutlaka REngin hocama Gelin.... Sizi Seviyorum..... MÜNEVVER YILMAZ

Çok memnun kaldım
Çok memnun kaldım 14.08.2017

Rengin hanımı çok ağrılı ve sancılı bir yanlış tedaviden sonra buldum. Başka bir doktordan memnun kalmayınca internet üzerinden buldum. Çok memnun kaldım. Güler yüzlü , anlayışlı, sevecen bir doktor. Yapılan hataları düzelti sağolsun. Bacaklarımdaki varislerden kurtuldum. İyiki varsınız , iyiki tanımışım. ALLAH sizin gibi doktorları başımızdan eksik etmesin :)

İyileşme oldu ve ben bile inanamadım
İyileşme oldu ve ben bile inanamadım 05.08.2017

Rengin hocamı internet üzerinden ulaştım. Yıllardır varislerimi kafama takıyordum ve geçmeyeceğini düşünüyordum. Rengin hocamın ilgisi alakası ve samimiyeti beni cesaretlendirdi ve tedaviye başladık. 2 seans sonrasında varislerim de gözle görülür bir iyileşme oldu ve ben bile inanamadım. Bu sorunu yaşayan herkese rengin hanımla ve safiye hanımla tanışmalarını şiddetle tavsiye ediyorum. Rengin hanım ve safiye hanıma çok teşekkür ederim iyi ki varsınız.

Her aşaması sorunsuzdu
Her aşaması sorunsuzdu 03.08.2017

Mükemmel bir klinik. Rengin Hanım mükemmel bir doktor. Ben internetten ve çevremden çok araştırarak Rengin Hanım'ı buldum. Sonrasında muayeneye geldim. Hemen tedavi planım hazırlandı. Önce lazer , daha sonra köpük tedavisi yapıldı. Klinikte çalışanlar, çok iyi enerjileri olan harika insanlar. Her tedaviye gelirken bırakın gergin ve huzursuz olmayı neşe içinde gidip geliyordum. Tedavimin her aşaması sorunsuzdu. Sonucu çok iyi oldu. Eski fotoğraflara baktığımda, şimdiki bacaklarım inanılmazdı. Benim gibi varis sorunu olanların gelecekleri tek adres.

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314