Sık SorulanlarHasta Yorumları

Varisten Korunma Yöntemleri

Varisten Korunma Yöntemleri

Varis hastalığının genetik bir hastalık olduğunu daha önceki yazılarımızda ifade etmiştik. Bu hastalıktan korunma yöntemleri ise çok merak edilen bir konudur. Varis hastalığına yakalanan kişilerin büyük bir kısmı ailesinde varis hastalığı olan kişilerden oluşur.

Varisten Korunma Yöntemleri

Varisten korunmak mümkündür. 

Her ne kadar varis hastalığı genetik bir hastalık olsa da belirli şartlar sağlandığında varisten korunmak mümkün olabilir. Varis hastalığı bacak toplardamarlarının çapı genişlemesi ile ortaya çıktığından bu durumu önleyecek şekilde davranmak varisin oluşumunu geciktirecektir.

Varisten korunmak için hareketsiz bir yaşam sürmeyin

Varisin oluştuğu damarları çevreleyen kasların hareket etmesi damarlardaki kan dolaşımına büyük olumlu etkisi vardır. Bu nedenle hareketsiz yaşam sürmemek varisi önleyebilir ve geciktirebilir.

Bacak bacak üstüne atmayın!

Bacaklardaki kan dolaşımını engelleyeceği için bacak bacak üstüne atmak varis oluşumunu arttırabilir. Koldan kan almak için kola takılan turnike kan dolaşımını nasıl durduruyorsa bacak bacak üstüne atmak da bacaklardaki damarlarda kanın yukarı gitmesine engeller.

Bacaklarda bulunan toplardamarlar üzerinde bu şekilde bir sıkışma oluştuğunda damarların çevresinde yeni damarlar oluşur. Oluşan bu mavi ve yeşil renkteki kılcal damarlar varis olarak karşımıza çıkar.

Dar kıyafetler giymeyin!

Dar kıyafetler giymek de bacaklardaki kan dolaşımını olumsuz etkiler. Burada da bacak bacak üstüne atmak gibi bir etki yaratır. Bu etki dolayısıyla ana toplardamarların çevresinde yeni damarların oluşması kaçınılmazdır. Bu nedenle dar kıyafetler giymemek gerekir.

Bacaklarınızı sivri yerlere vurmayın!

Özellikle bayanlar ev işlerini yaparken telaşlı hareketler yapabiliyorlar. Böylesine telaşlı çalışmalar sırasında sivri köşeli cisimlere bacakların çarpılması buralarda dokuların içinde tahribata neden olmaktadır.

Bu tahribat dolayısıyla dokuların arasına sızan kanı oradan uzaklaştırmaya çalışan insan vücudu burada yeni damarlanmalara neden olabilmektedir. Oluşan damarlar da daha sonra kapanmamakta ve varis olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ayaklarınızı burkmayın!

Sivri yerlere bacakları çarptığımızda oluşan tahribata benzer şekilde ayak bileklerinde oluşan burkulmalar da dokular altında kan birikmesine neden olabilir. Biriken bu kanın uzaklaştırılması için oluşturulan yeni damarlar varis olarak kalabilir. Bu nedenle özellikle spor yaralanmalarından uzak ve risksiz spor yapılmalıdır.

Aşırı güneşlenmeyin

Özellikle kılcal damarların oluşmasına büyük katkısı olan bir şey de aşırı güneşlenmedir. Güneşlenme sırasında cilt altındaki damarların oluşan ısı nedeniyle çapı genişler ve daha sonra çapı genişleyen damarların yeniden eski hale gelmemesi ihtimali vardır. Bu nedenle aşırı güneşlenmeden ve aşırı sıcaktan korunmak varisi önleyebilir.

Varis, önlenebilir bir hastalıktır. Tedavisi de mümkündür. Ciddi olan varisin önlenmesidir. En iyi varis tedavisi yöntemleri için sitemizi inceleyiniz. 

Varisten Korunma yöntemleri hakkında daha çok bilgi için doktorunuza danışın.
Varisten Korunma Yöntemleri Sık Sorulan sorular
 • Varisten Korunmak Mümkün mü?
  Varisten Korunmak için Neler yapılabilir?

  Varisten korunmak için veya varis oluşumunun önüne geçmek için, bizim birey olarak atacağımız adımlar çok önemlidir. Varis, bir sağlık sorunu olduğu gibi, kişilerin kendilerini kötü hissetmelerine neden olan bir görsel sorundur.

  Varisin oluşumunun çeşitli sebepleri vardır ve kalıtsal özellikler, varisin oluşma nedenleri arasında önemli bir yere sahiptir. İlerleyen yaşla, hareketsizlik ve kilo sorunlarıyla birlikte artabilen varis şikayetlerinin etkilerini azaltmak ve ilerlemesini yavaşlatmak için, doğru adımları atmak bizim elimizdedir.

  Kötü alışkanlık varise davetiye çıkarır
  1. Sigara ve alkol gibi alışkanlıklar, bir damar rahatsızlığı olan varisleri olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle zararlı alışkanlıklardan uzak durmak gerekir.
  2. Sindirimi kolay, lifli gıdalarla beslenmeniz gerekir. Bazı durumlarda kabızlık varis oluşumuna neden olabilir. Fazla kilolar varisin oluşmasına veya varislerin ilerlemesine neden olmaktadır.
  3. Tuz, şeker gibi damarlara zararı olabilecek gıdaları tüketirken dikkatli olmak gerekir.
  4. Hareketsizlikten uzak durmak gerekir. Uzun süre ayakta duracak meslekleri etkileyen varis, masa başı işlerde çalışan veya çok oturanlarda da oldukça sık görülür.
  5. Taneli meyveleri, mevsiminde tüketmek varislerle mücadelede etkilidir. Kiraz ve böğürtlen gibi taneli meyveleri tüketmeye özen göstermelisiniz.
  6. Soğan veya sarımsak gibi antioksidan özellikteki gıdaları (bunları tüketmeye engel bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza danışarak) tüketmeye özen göstermelisiniz. Aşırı tüketimden kaçının. Taze veya kuru halde bulabileceğiniz zencefilden ara ara tüketmeye özen gösterin.
  7. Izgara balık gibi sağlıklı beyaz et ürünlerinden yemeyi ihmal etmeyin.
  8. Doktorunuzun önerdiği ölçüde egzersizleri ve düzenli yürüyüşleri yaşamınızın bir parçası haline getirin.
  9. Varisleriniz varsa, kan dolaşımını olumsuz yönde etkileyecek dar giyim tarzından uzak durun.  Varis çorabı kullanmanız öneriliyorsa, düzenli olarak, doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmaya devam edin.
  10. Varis sorunlarında yüksek topuklu giymemeye gayret edin.
  11. Aynı şekilde babet ayakkabı giymek de varise davetiye çıkarır.
  12. Varisler sıcak havaların etkileriyle daha şiddetli şikayetlere neden olabilirler. Bundan, dolayı ayak ve bacaklarınızı soğuk suyla yıkayarak, rahatlatabilirsiniz. Eğer ağrılarınız çoksa, akşamları, ayaklarınızın altına destek koyarak, kalp seviyenizin üstünde olacak şekilde dinlendirebilirsiniz.
  13. Uzun saatler ayakta durmamaya özen gösterin.
  Kötü beslenme varisi tetikleyebilir!
  Giyim tarzınıza dikkat edin
  Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.
Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
Soru Sor
Hasta Yorumları
Her şey 30 dakika sonucunda bitmişti
Her şey 30 dakika sonucunda bitmişti 03.12.2019

Rengin Türkgüler hocamı ilk başta sosyal medyadan takip etmneye başladım. Daha sonra kliniğe gelmeye karar verdim. İyi ki... Geldiğim an şikayetlerimden bahsettim, ardından çok güzel bir ultrason hocamın en güzel muayene şeklinin '' aykata ultrason'' ardından ''işte bu'' ditip tedaviye karar verdim. İyi ki...

Ameliyat olmak istemiyordum. İyi ki gelmişim çok memnun kaldım.
Ameliyat olmak istemiyordum. İyi ki gelmişim çok memnun kaldım. 22.02.2018

Ben Rengin Hanım'ı internette tanıtımlarından görerek takibe aldım ve yorumları okuyarak takip ettim. Yapılan yorumlar çok hoşuma gitti. Ameliyat olmak istemiyordum. İyi ki gelmişim çok memnun kaldım. Ağrılarımdan ve kötü görüntüden beni kurtardığınız için çok teşekkür ederim.

Varis yaralarım vardı, kanıyordu...
Varis yaralarım vardı, kanıyordu... 16.02.2018

Ben Erdal Tülücü, 49 yaşındayım. Adana Osmaniyeden gelen bir hastayım. Rengin Hanım'a ilk geldiğimde yaralarım vardı. 2 tanesi kanıyordu. Lazer tedavisi ve köpük tedavisi gördüm. Son durumdan çok memnunum.

Bacaklarımdaki ağrılar, şişlikler anında geçti
Bacaklarımdaki ağrılar, şişlikler anında geçti 30.11.2017

Rengin hocamızı uzun araştırmalar sonucu internet ten buldum. Ameliyat olmadan geçmez diyen başka doktorlarla görüşmüştüm. Geçmez dedi. Rengin hocamın videolarını youtube den izledim. Bana güven verdi ve hocama muayeneye geldim. Önce korkuyordum. Hocamın güler yüzü ve bilgisi sayesinde masaya yattım.

Sağlıklı bacaklara kavuştum
Sağlıklı bacaklara kavuştum 25.11.2017

Dr. Rengin hanıma , arkadaş tavsiye etmişdi. Bacaklarımda yoğun bir şekilde varislerim vardı. Beni rahatsız ediyordu. Üç seans oldum ve bu gün birinci ay kontrolüme geldim. Tedavi öncesi resimlerle aradaki farkı gördüm. Sağlıklı bacaklara kavuştum. Ben, dr. Rengin hanıma çok teşekkür ederim.

Dikiş ve kesi olmadan çıkıntılı varislerimden kurtuldum
Dikiş ve kesi olmadan çıkıntılı varislerimden kurtuldum 24.11.2017

Rengin hocama yaklaşık 1 ay önce arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine geldim. Son 2 senedir bacağımdaki varis ağrılarından muzdariptim. Tek seansta dikiş ve kesi olmadan çıkıntılı varislerim den kurtuldum. Hocamın güleryüzü, sakinliği, operasyon esnasında bilgilendirme yapması işlemin sohbet havasında geçmesini sağladı.

Variste Tek Çare Ameliyat Değilmiş
Variste Tek Çare Ameliyat Değilmiş 18.10.2017

Ben nevşehirden Tavsiye üzerine Rengin hocama geldim iyikide geldim gittiiğim bütün DOKTORLAR cerrahi işlem kesim AMELİYAT olmalısın diyorlardı ve çok Ağrılarım vardı Genişlemiş olan Damarların psikolojimi bozuyordu Tek Çarem Ameliyat Diye Düşünürken ALLAh karşıma Rengin Türkgüler doktorumu çıkardı.

Çok memnun kaldım
Çok memnun kaldım 14.08.2017

Rengin hanımı çok ağrılı ve sancılı bir yanlış tedaviden sonra buldum. Başka bir doktordan memnun kalmayınca internet üzerinden buldum. Çok memnun kaldım. Güler yüzlü , anlayışlı, sevecen bir doktor. Yapılan hataları düzelti sağolsun. Bacaklarımdaki varislerden kurtuldum. İyiki varsınız , iyiki tanımışım.

İyileşme oldu ve ben bile inanamadım
İyileşme oldu ve ben bile inanamadım 05.08.2017

Rengin hocamı internet üzerinden ulaştım. Yıllardır varislerimi kafama takıyordum ve geçmeyeceğini düşünüyordum. Rengin hocamın ilgisi alakası ve samimiyeti beni cesaretlendirdi ve tedaviye başladık. 2 seans sonrasında varislerim de gözle görülür bir iyileşme oldu ve ben bile inanamadım.

Her aşaması sorunsuzdu
Her aşaması sorunsuzdu 03.08.2017

Mükemmel bir klinik. Rengin Hanım mükemmel bir doktor. Ben internetten ve çevremden çok araştırarak Rengin Hanım'ı buldum. Sonrasında muayeneye geldim. Hemen tedavi planım hazırlandı. Önce lazer , daha sonra köpük tedavisi yapıldı. Klinikte çalışanlar, çok iyi enerjileri olan harika insanlar.

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 31930312 224 1314