Sık SorulanlarHasta Yorumları

Mardin Varis Tedavisi

Varis Nedir?

Varis nedir? sorusuna verilecek en kısa cevap bacak toplardamarlarının genişlemesi denilebilir. Bacaklarımızda bulunan toplardamarlar kirli kanı kalbe taşımakla görevlidir. Bu damarların içinde kirli kanın kalbe doğru gitmesine yardımcı olan ve tek yönlü kan akışına izin veren kapakçıklar vardır. Bu kapakçıklar bozulduğunda ve kanın geri kaçmasına izin verdiğinde toplardamarlar genişler. Bu genişleme nedeniyle oluşan hastalığa varis hastalığı denilir.

Mardin Varis Tedavisi

Varis Başlangıcı Nasıl Anlaşılır?

Varis başlangıcı bacaklarımızda bulunan toplardamarların cilt yüzeyinden görülür hale gelmesi ile anlaşılır. Ancak kimi zaman cilt yüzeyinde bu damarların gözükmediği de olur. Bu duruma iç varis denilir. İç varis dıştan belirti vermez.

İç Varis Nedir?

İç varis; bacak toplardamarlarının cilt yüzeyinden görülemeyen bölümlerinde oluşan varis hastalığıdır. İç varis oluştuğunda bacakta şişlik kaşıntı ve benzer varis belirtileri görülür. İç varis tedavi edilmediğinde ilerleyen aşamalarda ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. İç varis belirtileri görüldüğünde varis muayenesi olunmalıdır.

Kılcal Varis Nedir?

Kılcal varis bacak toplardamarlarında meydana gelen varis hastalığının bir sonucu olarak ortaya çıkarlar. Kılcal varis aslında iç varisin bir belirtisi olarak ortaya çıkabileceği gibi, bir takım dış etkenler dolayısıyla da ortaya çıkabilir. Kılcal varisler bacakların aşırı güneşlenmesi, aşırı sıcak gibi nedenlerle ortaya çıkabilir.

Hamilelikte Varis Neden Oluşur?

Hamilelikte varis gebelik dolayısıyla kadın vücudundaki kan miktarındaki artıştan kaynaklı olarak ortaya çıkar. Gebelik halinde bebeğin beslenmesini sağlamak için annenin kan miktarı artar. Artan bu kan miktarı damarlardaki iç basıncın artmasına neden olur. İç basıncın artmasına bağlı olarak damarların çapında genişleme olur. Bu genişleme kapakçıkların çalışmasına engel olarak varis oluşmasını tetikler. Hamilelikte varis oluşması son derece normaldir. Doğum sonrasında varis tedavisi yapılmalıdır.

Bacaklarda Varis

Bacaklarda varis temel olarak bacak toplardamarlarında oluşur. Oluşan bu rahatsızlık bacaklarda şişlik kaşıntı ve ağrıya neden olur. En belirgin belirtisi gözle görülen kalın damarlardır.

Ayaklarda Varis

Ayaklarda varis bacak toplardamarlarındaki varise bağlı olarak ortaya çıkar. Ayaklardaki varis genellikle tek başına tedavi edilemez. Bacak varislerinin tedavisine bağlı olarak ayak varisleri de çoğu zaman kendiliğinden geçer. Geçmez ise skleroterapi veya köpük tedavisi uygulanması gerekir.

Varis Zararları Nelerdir?

Varis zararları bacaklarda kirli kan birikmesine neden olarak bacakta renk değişikliği, kaşıntı, ağrı ve venöz yaraların açılmasına neden olabilir. Kirli kanın sürekli olarak durağan hale gelmesi pıhtılaşmaya neden olabilir. Oluşan pıhtı kalbe ve akciğere giderek ciddi sağlık sorunları yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenle varis hastalığının tedavi edilmesi çok önemlidir.

Varis Belirtileri

Varis belirtileri temel olarak iki kategoriye ayrılır. Gözle görülen belirtiler ve Hissedilen belirtiler olarak ifade edilebilir.

Gözle Görülen Varis Belirtileri

 • Bacaklarda damar yoğunluğunda artış
 • Bacaklarda şişme
 • Kılcal damar artışı
 • Venöz yaraların oluşması

Hissedilen Varis Belirtileri

 • Bacaklarda kaşıntı
 • Bacaklarda ağrı
 • Kramplar
 • Yorgunluk hissi
 • Ağırlık hissi
 • Uyuşukluk

Varis Neden Olur?

Varis genellikle genetik yatkınlık dolayısıyla ortaya çıkar. Ailesinde varis hastası olan kişilerin varis hastalığına yakalanma ihtimalleri çok fazladır. Ancak varis neden olur sorusunun tek cevabı bu değildir. Varis hareketsiz yaşam tarzı, ayakta icra edilen meslekler, öğretmenlik, garsonluk gibi işler dolayısıyla ortaya çıkabilir. Aynı şekilde varis aşırı kilo alınması veya aşırı ağırlık kaldırmaktan dolayı da ortaya çıkabilir. 

Varis Nasıl Geçer?

Varis tedavi edilmediği sürece kendiliğinden geçmez. Bu nedenle varis hastalığının tedavi için mutlaka doktora başvurulması gerekir. Varis hastalığı varis ameliyatı ile ya da ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri ile geçer. Lazerle varis tedavisi, köpük tedavisi veya skleroterapi ile varis tedavisi yöntemlerinin hangisinin uygulanması gerektiğine doktorunuz karar verecektir.  

Varis Çorapları

Varis çorapları bacak toplardamarlarında oluşan genişlemeyi azaltmak için damara dıştan baskı yapması için kullanılır. Varis çoraplarının kullanılması sayesinde gün içinde bacakların şişmesinin önüne geçilir. Dolayısıyla şişliğe bağlı ağrıların azalmasına yardımcı olacaktır. 

Varis Ameliyatı

Bacak varislerinin tedavisinin geçmişte ve halen devlet hastanelerinde başvurulan bir tedavi yöntemi olarak uygulanmaktadır. Ancak modern varis tedavisi yöntemlerinin bulunması ile birlikte varis ameliyatı artık geçmişte kalmıştır. Ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri ile varis hastaları tedavi sonrasında evlerine yürüyerek gidebilmektedir. Varis ameliyat ağrılı ve uzun iyileşme süreleri dolayısıyla artık tercih edilmemektedir. 

Ameliyatsız Varis Tedavisi

Bacaklarda oluşan varis, geçmişte öncelikle takip edilmekte, varis çorabı kullandırılmakta en son aşamada da ameliyat ile koparılarak çıkarılmaktaydı. Ancak girişimsel radyoloji uzmanları tarafından geliştirilen ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri ile varis hastalığı ameliyatsız ağrısız ve hızlı şekilde tedavi edilmeye başlanmıştır. Ameliyatsız varis tedavisi yöntemlerini aşağıda açıklayacağız.

Skleroterapi

Bacaklarda oluşan varislerin kapatılmasında kullanılan en yaygın tedavi yöntemi skleroterapi ile varis tedavisi yöntemidir. Bu yöntemde kullanılan ilaç nispeten en ince damarların kapatılması için kullanılır. Daha çok kılcal varis tedavisi ya da kılcal damar tedavisi olarak da bilinir. Kullanılan ilaç kılcal varislerin içine verilir. Bu ilacın miktarını işlemi yapan doktor belirler. İşlem sonrasında hasta derhal varislerinden kurtulur. Evlerine de yürüyerek giderler.

Köpükle Varis Tedavisi

Köpükle varis tedavisi skleroterapi ile varis tedavisine çok benzer. Bu yöntemde de varis tedavisinde kullanılan ilaç aynı ilaçtır. Aterosklerol isimli ilaç tedaviden önce özel bir işlem ile köpürtülür. Daha sonra bu köpük haldeki ilaç varisli damarların içine verilir. İlacın etkisi ile damar iç yüzeyine doğru yapışarak kapanır. Tedavi hızlı ve konforludur. Hasta tedavi sonrasında derhal şifa bulur. Tedaviden sonra hasta evine yürüyerek gider işinden gücünden geri kalmaz. Hayatına kaldığı yerden devam eder.

Lazerle Varis Tedavisi

Skleroterapi veya Köpük tedavisi ile tedavi edilemeyecek kadar kalın olan varislerin tedavisinde Lazerle varis tedavisine başvurulur. Lazerle varis tedavisi diğer adı EVLA yani endo venöz lazer ablasyon dur. Bu varis tedavisi yönteminde varisli kalın damarların içine yerleştirilen lazer fiberi damarın içini yakar. Varisli damarın iç yüzeyi yanınca içe doğru büzüşerek yapışır ve kapanır. Lazerle varis tedavisinin mutlaka ultrason eşliğinde yapılması gereklidir. Bu sayede nereye tedavi uygulandığı görülür. Sağlıklı damarların kapanmaması sağlanır. Ultrason eşliğinde yapılmayan tedavi sırasında sağlıklı damarların da kapatılması ihtimali vardır.

Lazerle varis tedavisi şu anda devlet hastanelerinde uygulanmamaktadır.

Varislere Sülük Tedavisi

Varis hastalığının tedavisi için sülükler kesinlikle bir seçenek olamaz. Sülük canlısı kan emerek yaşamını devam ettiren canlılardır. Bu canlılar varisleşmiş damarların içindeki kirli kanı emer ancak oradaki yapısal bozukluğun düzelmesine yardımcı olamaz. Bu nedenle varislere sülük tedavisi yaptırmak hiçbir fayda sağlamaz. Aksine bu canlıların taşıdığı hastalıkların vücuda girmesine neden olabilir. Kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Varis Hastalığı

Varis hastalığı bacaklarda görülen bir hastalık olmasına rağmen çoğu kişi tarafından bir hastalık olarak görülmeyebilir. Varis hastalığı ciddiye alınması gereken önemli bir sağlık sorunudur. Yaş ilerlemeden tedavi edilmesi gerekir. İlerleyen yaşlarda tedavisinde güçlükler yaşanabilir. Varis hastalığı tedavi edilmediğinde pıhtı atması ve venöz yaraların açılması mümkün olabilir.

Varis Kremleri

Sülükle varis tedavisinde olduğu varis kremleri de varisin tedavisinde hiçbir şey ifade etmemektedir. Varis kremleri diye piyasada satılan ürünlerden bugüne kadar hiç kimse fayda sağlamamıştır. Bize başvuran hastalarımızdan bazıları daha önce varis kremi kullandığını ancak fayda görmediğini ifade etmiştir.

Varis Ağrısına Ne İyi Gelir?

Varis ağrısı varis hastaların en büyük şikayetlerinden biridir. Ancak varis ağrısından kurtulmak için yapılması gerekenler

 • Gün içinde varis çorabı kullanmak
 • Uzun süre ayakta durmamak
 • Aşırı hareketsiz kalmamak
 • Aşırı ağır kaldırmamak
 • Gün sonunda ayakları kalpden yüksek bir şekilde tutmak şeklinde sayılabilir.

Varis Bitkisel Tedavi

Varis bitkisel tedavi yöntemleri ile ne yazık ki tedavi edilemez. Varis hastalığı bacak toplardamarlarında oluşan bir fiziksel bozulmadır. Kullanılacak hiçbir ilaç ya da bitkisel kür damarlarda oluşmuş olan bu fiziksel bozulmayı düzeltemez. Gerçekten de bilimsel tıp yöntemleri ile bile tedavisi oldukça güç olan bir sorunun bir bitki çayı ile tedavi edilmesi mümkün değildir. Bitkisel varis tedavisi yöntemlerine itibar edilmemelidir. 

Varis Tedavisi Bitkisel Çözüm yöntemlerini arayan hastaların ne yazık ki suiistimal edildiğini görmekteyiz. Bu şekilde varis hastalarının iyi niyetle arayışları üzerinden haksız kazanç temin edilmektedir. Tavsiyemiz bitkisel varis tedavisi yöntemlerine itibar edilmemesidir.

Varis Tedavisi Fiyatları

Varis tedavisi fiyatları kişiden kişiye değişmektedir. Zira varis hastalığı her hastada aynı seviyede olmamaktadır. Varis hastalığının seviyesi renkli doppler ultrason eşliğinde yapılacak muayene ile tespit edilir. Yapılan bu muayene ve tetkik ile varis tedavisinin nereye ve ne kadar seviyede uygulanması gerektiği tespit edilir. Böylece varis hastalığının tedavisi için ödenmesi gereken ücret belirlenebilmektedir.

Varis Muayenesi olmak ve varis hastalığından kurtulmak için bizimle iletişime geçiniz.

 

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • M
  Mehmet15.09.2022

  Mardin de yaşıyorum bacaklarımda varisleri olusmus agri var tedavi olmak istiyorum

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Mehmet bey merhaba detaylı bilgi ve randevu için bırakmış olduğunuz telefon numaranızdan gün içinde yetkili personelim sizi arayacaktır. Sevgiler.

 • Z
  Zeynet05.02.2022

  Merhaba varis tedavisi için yazıyorum size

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba, bırakmış olduğunuz telefon numaranızdan gün içinde aranacaksınız. Sağlıklı günler dilerim.

 • Ö
  Ömer Ayaz06.10.2021

  Yüzümde kılcal damar çatlaması var bunun tedavisi mümkün mü Nusaybin den yazıyorum

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Ömer bey merhaba, geçmiş olsun. Yüzde oluşan kılcal damarlar için herhangi bir tedavi yöntemi uygulamıyorum. Bu alanda uzman bir hekimde başvuru yapabilirsiniz. İyi günler dilerim.

Soru Sor
Hasta Yorumları
Her şey 30 dakika sonucunda bitmişti
Her şey 30 dakika sonucunda bitmişti 03.12.2019

Rengin Türkgüler hocamı ilk başta sosyal medyadan takip etmneye başladım. Daha sonra kliniğe gelmeye karar verdim. İyi ki... Geldiğim an şikayetlerimden bahsettim, ardından çok güzel bir ultrason hocamın en güzel muayene şeklinin '' aykata ultrason'' ardından ''işte bu'' ditip tedaviye karar verdim. İyi ki...

Ameliyat olmak istemiyordum. İyi ki gelmişim çok memnun kaldım.
Ameliyat olmak istemiyordum. İyi ki gelmişim çok memnun kaldım. 22.02.2018

Ben Rengin Hanım'ı internette tanıtımlarından görerek takibe aldım ve yorumları okuyarak takip ettim. Yapılan yorumlar çok hoşuma gitti. Ameliyat olmak istemiyordum. İyi ki gelmişim çok memnun kaldım. Ağrılarımdan ve kötü görüntüden beni kurtardığınız için çok teşekkür ederim.

Varis yaralarım vardı, kanıyordu...
Varis yaralarım vardı, kanıyordu... 16.02.2018

Ben Erdal Tülücü, 49 yaşındayım. Adana Osmaniyeden gelen bir hastayım. Rengin Hanım'a ilk geldiğimde yaralarım vardı. 2 tanesi kanıyordu. Lazer tedavisi ve köpük tedavisi gördüm. Son durumdan çok memnunum.

Bacaklarımdaki ağrılar, şişlikler anında geçti
Bacaklarımdaki ağrılar, şişlikler anında geçti 30.11.2017

Rengin hocamızı uzun araştırmalar sonucu internet ten buldum. Ameliyat olmadan geçmez diyen başka doktorlarla görüşmüştüm. Geçmez dedi. Rengin hocamın videolarını youtube den izledim. Bana güven verdi ve hocama muayeneye geldim. Önce korkuyordum. Hocamın güler yüzü ve bilgisi sayesinde masaya yattım.

Sağlıklı bacaklara kavuştum
Sağlıklı bacaklara kavuştum 25.11.2017

Dr. Rengin hanıma , arkadaş tavsiye etmişdi. Bacaklarımda yoğun bir şekilde varislerim vardı. Beni rahatsız ediyordu. Üç seans oldum ve bu gün birinci ay kontrolüme geldim. Tedavi öncesi resimlerle aradaki farkı gördüm. Sağlıklı bacaklara kavuştum. Ben, dr. Rengin hanıma çok teşekkür ederim.

Dikiş ve kesi olmadan çıkıntılı varislerimden kurtuldum
Dikiş ve kesi olmadan çıkıntılı varislerimden kurtuldum 24.11.2017

Rengin hocama yaklaşık 1 ay önce arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine geldim. Son 2 senedir bacağımdaki varis ağrılarından muzdariptim. Tek seansta dikiş ve kesi olmadan çıkıntılı varislerim den kurtuldum. Hocamın güleryüzü, sakinliği, operasyon esnasında bilgilendirme yapması işlemin sohbet havasında geçmesini sağladı.

Variste Tek Çare Ameliyat Değilmiş
Variste Tek Çare Ameliyat Değilmiş 18.10.2017

Ben nevşehirden Tavsiye üzerine Rengin hocama geldim iyikide geldim gittiiğim bütün DOKTORLAR cerrahi işlem kesim AMELİYAT olmalısın diyorlardı ve çok Ağrılarım vardı Genişlemiş olan Damarların psikolojimi bozuyordu Tek Çarem Ameliyat Diye Düşünürken ALLAh karşıma Rengin Türkgüler doktorumu çıkardı.

Çok memnun kaldım
Çok memnun kaldım 14.08.2017

Rengin hanımı çok ağrılı ve sancılı bir yanlış tedaviden sonra buldum. Başka bir doktordan memnun kalmayınca internet üzerinden buldum. Çok memnun kaldım. Güler yüzlü , anlayışlı, sevecen bir doktor. Yapılan hataları düzelti sağolsun. Bacaklarımdaki varislerden kurtuldum. İyiki varsınız , iyiki tanımışım.

İyileşme oldu ve ben bile inanamadım
İyileşme oldu ve ben bile inanamadım 05.08.2017

Rengin hocamı internet üzerinden ulaştım. Yıllardır varislerimi kafama takıyordum ve geçmeyeceğini düşünüyordum. Rengin hocamın ilgisi alakası ve samimiyeti beni cesaretlendirdi ve tedaviye başladık. 2 seans sonrasında varislerim de gözle görülür bir iyileşme oldu ve ben bile inanamadım.

Her aşaması sorunsuzdu
Her aşaması sorunsuzdu 03.08.2017

Mükemmel bir klinik. Rengin Hanım mükemmel bir doktor. Ben internetten ve çevremden çok araştırarak Rengin Hanım'ı buldum. Sonrasında muayeneye geldim. Hemen tedavi planım hazırlandı. Önce lazer , daha sonra köpük tedavisi yapıldı. Klinikte çalışanlar, çok iyi enerjileri olan harika insanlar.

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 31930312 224 1314