Sık SorulanlarHasta Yorumları

Varis Bitkisel Tedavi

Varis Bitkisel Tedavi Mümkün mü?

Varis bitkisel tedavi yöntemleri ile tedavi edilemez.

Varis Bitkisel Tedavi

İnsan sağlığı tarih boyunca bir takım bitkiler ile korunmaya çalışılmış ve pek çok hastalığın çaresi bitkilerde aranmış ve bulunmuştur. Ancak ne var ki bazı yapısal bozukluğa neden olan hastalıklara ne yazık ki bitkisel tedavi yöntemleri cevap verememiştir. Varis hastalığı da bitkisel yöntemler ile tedavi edilmesi mümkün olmayan hastalıklardandır. 

Varis Doğal Tedavi 

Varis bacak toplardamarlarının çapının genişlemesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Yani damarlar yapısal olarak bozulur ve şekli değişir. Düzgün bir toplardamar iyi bir plastik hortum gibi iken varisli damar aşırı sıcakta sünmüş bir hortum gibidir.

Aşırı sıcakta sünen bir hortum ne kadar düzeltilebilir ise varisli damarın da düzelme ihtimali o kadardır. İnsan damarları yapısal olarak bozulduktan sonra kendi kendisini yenileyebilen organlar değillerdir. Yeni damarlar oluşabilir ancak bozulmuş bir damar eski haline dönümez. Bu nedenle varis doğal tedavi yöntemleri ile tedavi edilemez. 

Doğal Varis Tedavisi Yöntemleri Zararlı Olabilir!

Doğal varis tedavisi yaptığına inanılan bir takım bitkisel karışımların kullanılması insan sağlığına zararlı olabilir. Çünkü bitkiler içlerinde bulundurdukları pekçok etken madde ile insan sağlığına etki ederler. Ancak doğal varis tedavisi için önerilen bitkilerin başka bir soruna yol açmayacağını kimse söyleyemez. 

Varisin Doğal Tedavisi

Varisin doğal tedavisi varisli damarın kapatılması ya da damarın oradan çıkarılmasıdır. Bu doğal tedavi de ancak cerrahlar tarafından ameliyat ile ya da girişimsel radyoloji uzmanları tarafından ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri ile mümkün olmaktadır. 

Lütfen varis hastalığını önemseyin. Kullandığınızda diğer organlarınıza "böbrek, karaciğer ve mide" zarar verebilecek bitkisel karışımları kullanmayın. Varis bitkisel tedavi ile tedavi edilebilicek bir hastalık değildir. 

Evde Varis Tedavisi 

Bitkisel varis tedavisi peşinde koşan hastalarımızın çoğu evde varis tedavisi için de aynı çabayı sarf etmektedirler. Ne yazık ki varis hastalığı fizyolojik bir rahatsızlok olduğu için evde tedavi edilemez. Erken evredeki varis hastalığının ilerleyişini yavaşlatmak için spor yapmak kasları güçlendirmek, aşırı kilo var ise kilo vermek, mümkünse hareketsiz yaşamdan kaçınmak, uzun süre ayakta durmamak evde varise karşı mücadelenin en iyi yollarıdır. Ancak varis hastalığı bir kez oluştuktan sonra evde yapılacaklar varisin tedavi edilmesi mümkün değildir. Ancak varisin ilerleyişini azaltmak için ya da varise bağlı şişliği azaltmak için varis çorabı kullanmak yararlı olacaktır. Varis çorabının mutlaka bir doktor muayenesi ve reçetesi ile kullanılması sağlıklı olan yöntemdir. 

Evde varis tedavisi mümkün değildir. Bu nedenle eğer varis hastalığınız varsa mutlaka bir doktora başvurarak varis muayenesi olmanız gerekir. Varis muayenesi sonucunda venöz yetmezlik olduğu tespit edilirse doktorunuzun size vereceği tavsiyele uygun davranmanız çok yararlı olacaktır. 

Varis Bitkisel Tedavi Sık Sorulan sorular
 • Varislere Sülük Tedavisi İşe Yarar mı?
  Varislere Sülük Tedavisi

  Modern tıbbın oluşmasından önceki dönemde çok sık olarak kullanılan sülükler pek çok hastalığın tedavisi için kullanılmıştır. Varislere sülük tedavisi de bu dönemde uygulanmaya başlanmıştır. Yapılan bu tedavi sırasında bacak toplardamarlarında biriken kirli kanın dışarıya akıtılması için kullanılan bu canlılar hastaların geçici olarak rahatlamasına neden olmuştur. Bu geçici rahatlama nedeniyle pek çok varis hastası sülüklerin varisler için iyi olduğu sonucuna varmıştır. 

  Varislerde Sülük Tedavisi İşe Yarar mı?

  Varislerde sülük tedavisi yukarıda da ifade ettiğimiz gibi geçici rahatlama sağladığı için tercih edilmiştir. Ancak modern tıbbın imkanları sayesinde varis hastalığının damarlar içindeki kapakçıkların bozulmasından dolayı oluştuğu tespit edildiğinden beri sülüklerin hiçbir faydasının olamayacağı ortaya çıkmıştır. Varis bacak toplardamarlarının içindeki kapakçıkların bozulmasından kaynaklanır ve sülükler damarın içindeki kanı emerek bu kapakçıkların tamir olmasını sağlayamazlar. 

  Varis Tedavisi Sülük İle Yapılamaz

  Varis hastalığı bacak toplardamarları içindeki kapakçıkların bozulması olduğu için bu bozukluğun giderilmesi hiçbir ilaçla mümkün olmadığı gibi sülükle kanın damarın dışına akıtılması ile de mümkün değildir. Varis tedavisi sülük ile mümkün değildir. 

  Variste Sülük Tedavisi Tercih Edilemez

  Variste sülük tedavisi asla tercih edilebilecek bir yöntem değildir. Sülükler doğaları gereği bataklık gibi durgun sularda yaşayan canlılardır ve bünyelerinde mikrop barındırmaları muhtemeldir. Hiçbir yöntemle de bu canlıların dezenfekte edilmesi mümkün değildir. Dezenfeksiyon yöntemleri yüksek ısı ile ya da canlılığı sonlandıran ilaçlarla mümkündır. Bu nedenle sülükle varis tedavisi yapılması mümkün olamaz. 

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
Soru Sor
Hasta Yorumları
Her şey 30 dakika sonucunda bitmişti
Her şey 30 dakika sonucunda bitmişti 03.12.2019

Rengin Türkgüler hocamı ilk başta sosyal medyadan takip etmneye başladım. Daha sonra kliniğe gelmeye karar verdim. İyi ki... Geldiğim an şikayetlerimden bahsettim, ardından çok güzel bir ultrason hocamın en güzel muayene şeklinin '' aykata ultrason'' ardından ''işte bu'' ditip tedaviye karar verdim. İyi ki...

Ameliyat olmak istemiyordum. İyi ki gelmişim çok memnun kaldım.
Ameliyat olmak istemiyordum. İyi ki gelmişim çok memnun kaldım. 22.02.2018

Ben Rengin Hanım'ı internette tanıtımlarından görerek takibe aldım ve yorumları okuyarak takip ettim. Yapılan yorumlar çok hoşuma gitti. Ameliyat olmak istemiyordum. İyi ki gelmişim çok memnun kaldım. Ağrılarımdan ve kötü görüntüden beni kurtardığınız için çok teşekkür ederim.

Varis yaralarım vardı, kanıyordu...
Varis yaralarım vardı, kanıyordu... 16.02.2018

Ben Erdal Tülücü, 49 yaşındayım. Adana Osmaniyeden gelen bir hastayım. Rengin Hanım'a ilk geldiğimde yaralarım vardı. 2 tanesi kanıyordu. Lazer tedavisi ve köpük tedavisi gördüm. Son durumdan çok memnunum.

Bacaklarımdaki ağrılar, şişlikler anında geçti
Bacaklarımdaki ağrılar, şişlikler anında geçti 30.11.2017

Rengin hocamızı uzun araştırmalar sonucu internet ten buldum. Ameliyat olmadan geçmez diyen başka doktorlarla görüşmüştüm. Geçmez dedi. Rengin hocamın videolarını youtube den izledim. Bana güven verdi ve hocama muayeneye geldim. Önce korkuyordum. Hocamın güler yüzü ve bilgisi sayesinde masaya yattım.

Sağlıklı bacaklara kavuştum
Sağlıklı bacaklara kavuştum 25.11.2017

Dr. Rengin hanıma , arkadaş tavsiye etmişdi. Bacaklarımda yoğun bir şekilde varislerim vardı. Beni rahatsız ediyordu. Üç seans oldum ve bu gün birinci ay kontrolüme geldim. Tedavi öncesi resimlerle aradaki farkı gördüm. Sağlıklı bacaklara kavuştum. Ben, dr. Rengin hanıma çok teşekkür ederim.

Dikiş ve kesi olmadan çıkıntılı varislerimden kurtuldum
Dikiş ve kesi olmadan çıkıntılı varislerimden kurtuldum 24.11.2017

Rengin hocama yaklaşık 1 ay önce arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine geldim. Son 2 senedir bacağımdaki varis ağrılarından muzdariptim. Tek seansta dikiş ve kesi olmadan çıkıntılı varislerim den kurtuldum. Hocamın güleryüzü, sakinliği, operasyon esnasında bilgilendirme yapması işlemin sohbet havasında geçmesini sağladı.

Variste Tek Çare Ameliyat Değilmiş
Variste Tek Çare Ameliyat Değilmiş 18.10.2017

Ben nevşehirden Tavsiye üzerine Rengin hocama geldim iyikide geldim gittiiğim bütün DOKTORLAR cerrahi işlem kesim AMELİYAT olmalısın diyorlardı ve çok Ağrılarım vardı Genişlemiş olan Damarların psikolojimi bozuyordu Tek Çarem Ameliyat Diye Düşünürken ALLAh karşıma Rengin Türkgüler doktorumu çıkardı.

Çok memnun kaldım
Çok memnun kaldım 14.08.2017

Rengin hanımı çok ağrılı ve sancılı bir yanlış tedaviden sonra buldum. Başka bir doktordan memnun kalmayınca internet üzerinden buldum. Çok memnun kaldım. Güler yüzlü , anlayışlı, sevecen bir doktor. Yapılan hataları düzelti sağolsun. Bacaklarımdaki varislerden kurtuldum. İyiki varsınız , iyiki tanımışım.

İyileşme oldu ve ben bile inanamadım
İyileşme oldu ve ben bile inanamadım 05.08.2017

Rengin hocamı internet üzerinden ulaştım. Yıllardır varislerimi kafama takıyordum ve geçmeyeceğini düşünüyordum. Rengin hocamın ilgisi alakası ve samimiyeti beni cesaretlendirdi ve tedaviye başladık. 2 seans sonrasında varislerim de gözle görülür bir iyileşme oldu ve ben bile inanamadım.

Her aşaması sorunsuzdu
Her aşaması sorunsuzdu 03.08.2017

Mükemmel bir klinik. Rengin Hanım mükemmel bir doktor. Ben internetten ve çevremden çok araştırarak Rengin Hanım'ı buldum. Sonrasında muayeneye geldim. Hemen tedavi planım hazırlandı. Önce lazer , daha sonra köpük tedavisi yapıldı. Klinikte çalışanlar, çok iyi enerjileri olan harika insanlar.

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 31930312 224 1314