Sık SorulanlarHasta Yorumları

Varis Çeşitleri Nelerdir ?

Varisler, farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlığın genetik ve hormonsal nedenlerle ortaya çıktığı görüşü ağırlık basar. Yaşam alışkanlıkları da varisin oluşma nedenleri arasında önemli bir yere sahiptir.

Varis Çeşitleri Nelerdir ?

Kadınlarda varisler daha fazla görünmektedir. Varisin oluşma sebebi, bacaklardaki toplardamarlarda görülen işlevsel bozukluklardır.

Toplardamar kapakçıkları, kanı tam olarak, yukarı yönlü taşıyamadığında oluşan basınç kaynaklı olarak damarlar genişler ve bükümlü bir görüntü olur. Varis çeşitleri ve bacaklardaki yayılma durumu kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Sıcak, Varis Hastalığını Tetikleyebilir

Yakın aile bireylerinde varise rastlananlarda, hamilelerde, yaşlılarda, birden fazla doğum yapanlarda, aşırı kilo sorunu olanlarda, hareketsiz bir yaşam sürdürenlerde, hormon ilaçları kullananlarda, alkol ve sigara kullananlarda, dengesiz beslenenlerde ve ayakta durmayı gerektiren işlerde çalışanlarda, varis görülme ihtimali yüksektir.

Sıcak iklimlerde varis daha kolay bir şekilde oluşur. Varisler ilerleyebilen bir rahatsızlıktır. Varis türlerini üç başlık altında inceleyebiliriz.

Varis Çeşitleri Nedir ?

Büyük Varisler

Bacaklarda yaygın olarak görülen varis türlerinden biri büyük varislerdir. Büyük boyutlu, şişkin ve genelde gözle görülebilen varislerdir. Acı, ağrı, yanma, kaşınma, yorgunluk, şişlik, mor- yeşil damar görüntüleri, gibi belirtilerle kendisini gösterebilir.

Bazı kişilerde belirtiler fazla görülmese de, çoğu kimsede yaşamı zorlaştıracak etkilere sahip olurlar. Büyüyüp, ilerlememeleri bakımından doktor kontrolünden geçmeleri yararlı olacaktır. Bu varis türlerinin ameliyatlı veya ameliyatsız varis tedavisi ile iyileşme oranı yüksektir.

Orta Varisler

Büyük varislere oranla daha küçük varis türleridir. Büyük bir bölümü elle veya gözle fark edilebilir. Genellikle diz arkasında veya ayak bileği çevresinde bulunurlar. Bazı hastalarda bacakların farklı bölümlerinde yer alabilirler.

Orta boy varis çeşitleri ameliyatla veya ameliyatsız varis tedavisi ile büyük oranda tedavi iyileştirilebilirler. Damar içi girişim ile yapılan lazerle varis tedavisi bu orta boy varislerin tedavisinde kullanılmaktadır. Ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri hakkında daha fazla bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz. 

Küçük Varisler

Küçük varis çeşitleri, genellikle bir ağ görüntüsüne sahip, ince damarlar şeklinde gözlemlenirler. Yaşlılık ve yaşlığa bağlı hormonsal sebeplerle ortaya çıkarlar. Bu nedenle en sık kadınlarda görülebilen bir varis türüdür. Bunun yanında, genetik sebeplerle görülebilen bu varis çeşidi, mavi veya kırmızı ve ince çizgiler halinde kolaylıkla fark edilirler.

Günümüzde kılcal damar varis tedavisi için birçok tedavi yöntemi geliştirilmiştir. Küçük varislerin tedavisinde çoğunlukla köpükle varis tedavisi yöntemi kullanılır. Varis köpük tedavisi yöntemi ile aynı gün tedavi edilebilir. 

Varis Çeşitleri Nelerdir ? Sık Sorulan sorular
 • İç Varis Nedir ?
  İç Varis;

  Gözle görülmeyen, bacak kaslarının arasındaki damarlarda oluşan varis türüdür.

  Bacak toplardamarları her zaman cilt yüzeyinden görülebilecek şekilde genişlemezler bazı zamanlarda kasların arasında da kaldığı olur. Böyle bir durumda varise bağlı şikayetlerin tamamı görülmekle birlikte gözle görülen damar olmaz. Bu durumda varis teşhisinin konulması için renkli doppler ultrason eşliğinde varis muayenesinin yapılması gerekir. 

  İç Varis Tedavisinde Yeni Yöntem

  İç varis tedavisinde kullanılan en yeni yöntem endo venöz lazer ablasyon yöntemidir. Bu yöntem ile varis tedavisi ameliyatsızdır. Hasta tedaviye yürüyerek gelir bir saatlik bir işlemden sonra evine ya da işine yürüyerek dönebilir.

   

   
Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • D
  Denizhan13.04.2018

  Merhaba Hocam Aşağıdaki duruma göre ameliyata gerek var mı? Doktor ilerisi ameliyat gibi görünüyor dedi. Doxium ilaç verdi 1 ay sonra kontrole gideceğim. Teşekkürler iyi çalışmalar... Valsalva manevrasıyla sol VSM'de bileşke düzeyinden itibaren reflü akım ve sol kruris medialinde VSM ile ilişkili variköz venler izlenmektedir.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Denizhan bey, bu rapora göre evla ile ameliyatsız varis tedavisi olabilirsiniz. Bu yöntemde 1 gün içinde ağrısız ve dikişsiz şekilde varisten kurtulmanız mümkün olur.

 • H
  Halil Gencer09.01.2018

  selamlar hocam bende solda grade 4 grade 3 sağda ise grade 3 grade 2 reflü akım ve solda dvt sekeli bulunuyor. Benim bacağım şiş ve çok ağrıyor.Ameliyat olmam gerektiği söylendi olmalımıyım sizce de

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Halil bey geçmiş olsun, Mesajınızda belirtmiş olduğunuz hususlarda net bir cevap verebilmem için muayenenizi benim yapmış olmam gerekir. Dilerseniz randevu alarak bizimle görüşebilirsiniz.

 • H
  Hülya Koçak05.01.2018

  Hocam merhaba, geçenlerde kaplıcaya gittik dönüşte hem kılcal damarlar arttı hem de ağrılarım olmaya başladı. Hamam varisi artırır mı?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Hülya hanım merhabalar, Bacaklarda bulunan toplardamarlar sıcak karşısında gevşeyerek genişler ve varis oluşumu hızlanır. Bu nedenle aşırı sıcak banyo ve hamamlarda uzun süre durmamak gereklidir. Hamam tek başına varis yapmaz. Ancak uzun süre sıcakta kalmak varis yapabilir. Bu nedenle her şeyde olduğu gibi hamamda da kararında kalmanızı tavsiye ederim.

Soru Sor
Hasta Yorumları
Her şey 30 dakika sonucunda bitmişti
Her şey 30 dakika sonucunda bitmişti 03.12.2019

Rengin Türkgüler hocamı ilk başta sosyal medyadan takip etmneye başladım. Daha sonra kliniğe gelmeye karar verdim. İyi ki... Geldiğim an şikayetlerimden bahsettim, ardından çok güzel bir ultrason hocamın en güzel muayene şeklinin '' aykata ultrason'' ardından ''işte bu'' ditip tedaviye karar verdim. İyi ki...

Ameliyat olmak istemiyordum. İyi ki gelmişim çok memnun kaldım.
Ameliyat olmak istemiyordum. İyi ki gelmişim çok memnun kaldım. 22.02.2018

Ben Rengin Hanım'ı internette tanıtımlarından görerek takibe aldım ve yorumları okuyarak takip ettim. Yapılan yorumlar çok hoşuma gitti. Ameliyat olmak istemiyordum. İyi ki gelmişim çok memnun kaldım. Ağrılarımdan ve kötü görüntüden beni kurtardığınız için çok teşekkür ederim.

Varis yaralarım vardı, kanıyordu...
Varis yaralarım vardı, kanıyordu... 16.02.2018

Ben Erdal Tülücü, 49 yaşındayım. Adana Osmaniyeden gelen bir hastayım. Rengin Hanım'a ilk geldiğimde yaralarım vardı. 2 tanesi kanıyordu. Lazer tedavisi ve köpük tedavisi gördüm. Son durumdan çok memnunum.

Bacaklarımdaki ağrılar, şişlikler anında geçti
Bacaklarımdaki ağrılar, şişlikler anında geçti 30.11.2017

Rengin hocamızı uzun araştırmalar sonucu internet ten buldum. Ameliyat olmadan geçmez diyen başka doktorlarla görüşmüştüm. Geçmez dedi. Rengin hocamın videolarını youtube den izledim. Bana güven verdi ve hocama muayeneye geldim. Önce korkuyordum. Hocamın güler yüzü ve bilgisi sayesinde masaya yattım.

Sağlıklı bacaklara kavuştum
Sağlıklı bacaklara kavuştum 25.11.2017

Dr. Rengin hanıma , arkadaş tavsiye etmişdi. Bacaklarımda yoğun bir şekilde varislerim vardı. Beni rahatsız ediyordu. Üç seans oldum ve bu gün birinci ay kontrolüme geldim. Tedavi öncesi resimlerle aradaki farkı gördüm. Sağlıklı bacaklara kavuştum. Ben, dr. Rengin hanıma çok teşekkür ederim.

Dikiş ve kesi olmadan çıkıntılı varislerimden kurtuldum
Dikiş ve kesi olmadan çıkıntılı varislerimden kurtuldum 24.11.2017

Rengin hocama yaklaşık 1 ay önce arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine geldim. Son 2 senedir bacağımdaki varis ağrılarından muzdariptim. Tek seansta dikiş ve kesi olmadan çıkıntılı varislerim den kurtuldum. Hocamın güleryüzü, sakinliği, operasyon esnasında bilgilendirme yapması işlemin sohbet havasında geçmesini sağladı.

Variste Tek Çare Ameliyat Değilmiş
Variste Tek Çare Ameliyat Değilmiş 18.10.2017

Ben nevşehirden Tavsiye üzerine Rengin hocama geldim iyikide geldim gittiiğim bütün DOKTORLAR cerrahi işlem kesim AMELİYAT olmalısın diyorlardı ve çok Ağrılarım vardı Genişlemiş olan Damarların psikolojimi bozuyordu Tek Çarem Ameliyat Diye Düşünürken ALLAh karşıma Rengin Türkgüler doktorumu çıkardı.

Çok memnun kaldım
Çok memnun kaldım 14.08.2017

Rengin hanımı çok ağrılı ve sancılı bir yanlış tedaviden sonra buldum. Başka bir doktordan memnun kalmayınca internet üzerinden buldum. Çok memnun kaldım. Güler yüzlü , anlayışlı, sevecen bir doktor. Yapılan hataları düzelti sağolsun. Bacaklarımdaki varislerden kurtuldum. İyiki varsınız , iyiki tanımışım.

İyileşme oldu ve ben bile inanamadım
İyileşme oldu ve ben bile inanamadım 05.08.2017

Rengin hocamı internet üzerinden ulaştım. Yıllardır varislerimi kafama takıyordum ve geçmeyeceğini düşünüyordum. Rengin hocamın ilgisi alakası ve samimiyeti beni cesaretlendirdi ve tedaviye başladık. 2 seans sonrasında varislerim de gözle görülür bir iyileşme oldu ve ben bile inanamadım.

Her aşaması sorunsuzdu
Her aşaması sorunsuzdu 03.08.2017

Mükemmel bir klinik. Rengin Hanım mükemmel bir doktor. Ben internetten ve çevremden çok araştırarak Rengin Hanım'ı buldum. Sonrasında muayeneye geldim. Hemen tedavi planım hazırlandı. Önce lazer , daha sonra köpük tedavisi yapıldı. Klinikte çalışanlar, çok iyi enerjileri olan harika insanlar.

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 31930312 224 1314