Sık SorulanlarHasta Yorumları

Varis Çeşitleri Nelerdir ?

Varis Çeşitleri Nelerdir ?

Varisler, farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlığın genetik ve hormonsal nedenlerle ortaya çıktığı görüşü ağırlık basar. Yaşam alışkanlıkları da varisin oluşma nedenleri arasında önemli bir yere sahiptir. Kadınlarda varisler daha fazla görünmektedir. Varisin oluşma sebebi, bacaklardaki toplardamarlarda görülen işlevsel bozukluklardır. Toplardamar kapakçıkları, kanı tam olarak, yukarı yönlü taşıyamadığında oluşan basınç kaynaklı olarak damarlar genişler ve bükümlü bir görüntü olur. Varis çeşitleri ve bacaklardaki yayılma durumu kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Sıcak, Varis Hastalığını Tetikleyebilir

Yakın aile bireylerinde varise rastlananlarda, hamilelerde, yaşlılarda, birden fazla doğum yapanlarda, aşırı kilo sorunu olanlarda, hareketsiz bir yaşam sürdürenlerde, hormon ilaçları kullananlarda, alkol ve sigara kullananlarda, dengesiz beslenenlerde ve ayakta durmayı gerektiren işlerde çalışanlarda, varis görülme ihtimali yüksektir. Sıcak iklimlerde varis daha kolay bir şekilde oluşur. Varisler ilerleyebilen bir rahatsızlıktır. Varis türlerini üç başlık altında inceleyebiliriz.

Varis Çeşitleri Nedir ?

Büyük Varisler

Bacaklarda yaygın olarak görülen varis türlerinden biri büyük varislerdir. Büyük boyutlu, şişkin ve genelde gözle görülebilen varislerdir. Acı, ağrı, yanma, kaşınma, yorgunluk, şişlik, mor- yeşil damar görüntüleri, gibi belirtilerle kendisini gösterebilir. Bazı kişilerde belirtiler fazla görülmese de, çoğu kimsede yaşamı zorlaştıracak etkilere sahip olurlar. Büyüyüp, ilerlememeleri bakımından doktor kontrolünden geçmeleri yararlı olacaktır. Bu varis türlerinin ameliyatlı veya ameliyatsız varis tedavisi ile iyileşme oranı yüksektir.

Orta Varisler

Büyük varislere oranla daha küçük varis türleridir. Büyük bir bölümü elle veya gözle fark edilebilir. Genellikle diz arkasında veya ayak bileği çevresinde bulunurlar. Bazı hastalarda bacakların farklı bölümlerinde yer alabilirler. Orta boy varis çeşitleri ameliyatla veya ameliyatsız varis tedavisi ile büyük oranda tedavi iyileştirilebilirler. Damar içi girişim ile yapılan lazerle varis tedavisi bu orta boy varislerin tedavisinde kullanılmaktadır. Ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri hakkında daha fazla bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz. 

Küçük Varisler

Küçük varis çeşitleri, genellikle bir ağ görüntüsüne sahip, ince damarlar şeklinde gözlemlenirler. Yaşlılık ve yaşlığa bağlı hormonsal sebeplerle ortaya çıkarlar. Bu nedenle en sık kadınlarda görülebilen bir varis türüdür. Bunun yanında, genetik sebeplerle görülebilen bu varis çeşidi, mavi veya kırmızı ve ince çizgiler halinde kolaylıkla fark edilirler. Günümüzde kılcal damar varis tedavisi için birçok tedavi yöntemi geliştirilmiştir. Küçük varislerin tedavisinde çoğunlukla köpükle varis tedavisi yöntemi kullanılır. Varis köpük tedavisi yöntemi ile aynı gün tedavi edilebilir. 

Varis Çeşitleri Nelerdir ? Sık Sorulan sorular
 • İç Varis Nedir ?
  İç Varis;

  Gözle görülmeyen, bacak kaslarının arasındaki damarlarda oluşan varis türüdür.

  Bacak toplardamarları her zaman cilt yüzeyinden görülebilecek şekilde genişlemezler bazı zamanlarda kasların arasında da kaldığı olur. Böyle bir durumda varise bağlı şikayetlerin tamamı görülmekle birlikte gözle görülen damar olmaz. Bu durumda varis teşhisinin konulması için renkli doppler ultrason eşliğinde varis muayenesinin yapılması gerekir. 

  İç Varis Tedavisinde Yeni Yöntem

  İç varis tedavisinde kullanılan en yeni yöntem endo venöz lazer ablasyon yöntemidir. Bu yöntem ile varis tedavisi ameliyatsızdır. Hasta tedaviye yürüyerek gelir bir saatlik bir işlemden sonra evine ya da işine yürüyerek dönebilir.

   

   
Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • H
  Haluk Aslan15.01.2019

  Hocam benim dizimin arkasında kalın kalın varisler var. Bunlardan başka ayak bileklerimde de kılcal varisler var. Tüm varis çeşitleri aynı anda tedavi edilebiliyor mu?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Haluk bey merhabalar.Geçmiş olsun. Tüm varisler aynı anda tedavi edilebiliyor. Fakat varislerin yapılarına göre tedaviler değişiyor. Yani eğer bir kılcal ve orta dereceli varisleriniz varsa skleroterapi köpük tedavisi, venöz yetmezlik damar genişlemesi ve ameliyatlık damarlara ameliyatsız varis tedavisi olan endovenöz lazer ablasyon yapıyorum. Maksimum üç gün sürüyor ve varislerden kurtuluyorsunuz. 0532 385 31 93 numaralı telefon numaramızdan bizi arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Teşekkür ediyorum.

 • D
  Denizhan13.04.2018

  Merhaba Hocam Aşağıdaki duruma göre ameliyata gerek var mı? Doktor ilerisi ameliyat gibi görünüyor dedi. Doxium ilaç verdi 1 ay sonra kontrole gideceğim. Teşekkürler iyi çalışmalar... Valsalva manevrasıyla sol VSM'de bileşke düzeyinden itibaren reflü akım ve sol kruris medialinde VSM ile ilişkili variköz venler izlenmektedir.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Denizhan bey, bu rapora göre evla ile ameliyatsız varis tedavisi olabilirsiniz. Bu yöntemde 1 gün içinde ağrısız ve dikişsiz şekilde varisten kurtulmanız mümkün olur.

 • H
  Halil Gencer09.01.2018

  selamlar hocam bende solda grade 4 grade 3 sağda ise grade 3 grade 2 reflü akım ve solda dvt sekeli bulunuyor. Benim bacağım şiş ve çok ağrıyor.Ameliyat olmam gerektiği söylendi olmalımıyım sizce de

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Halil bey geçmiş olsun, Mesajınızda belirtmiş olduğunuz hususlarda net bir cevap verebilmem için muayenenizi benim yapmış olmam gerekir. Dilerseniz randevu alarak bizimle görüşebilirsiniz.

 • H
  Hülya Koçak05.01.2018

  Hocam merhaba, geçenlerde kaplıcaya gittik dönüşte hem kılcal damarlar arttı hem de ağrılarım olmaya başladı. Hamam varisi artırır mı?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Hülya hanım merhabalar, Bacaklarda bulunan toplardamarlar sıcak karşısında gevşeyerek genişler ve varis oluşumu hızlanır. Bu nedenle aşırı sıcak banyo ve hamamlarda uzun süre durmamak gereklidir. Hamam tek başına varis yapmaz. Ancak uzun süre sıcakta kalmak varis yapabilir. Bu nedenle her şeyde olduğu gibi hamamda da kararında kalmanızı tavsiye ederim.

Soru Sor
Hasta Yorumları
Bu kadar hızlı iyileşeceğini beklemiyordum
Bu kadar hızlı iyileşeceğini beklemiyordum 16.07.2019

Sevgili Rengin Hocam, Öncelikle sizin ve ekibinizin güler yüzüne ilgisine çok teşekkür ederim. BAcaklarımdaki kılcal varislerin tedavisinin tek seansta bu kadar güzel sonuç vereceğini bu kadar hızlı iyileşeceğini beklemiyordum. İnsanalara olan yaklaşımınız beni çok memnun eden kısmı. Emeğinize ve ellerinize sağlık. Sevgilerimle. Serpil Karaçalı

İki seansta iki bacağım bitmiş durumda
İki seansta iki bacağım bitmiş durumda 09.04.2019

Sayın rengimn Hocam ; Varis tedavisi için geldiğim bu yerde büyük memnuniyetle ayrıldım.Abimde de olduğu için tekrarlamasından çekiniyordum ama rengin Hocamla birlikte 2 seansta iki bacağımda bitmiş durumda. Şuan çok rahatım bügünde kontrole geldim ve herşeyin çok iyi gittiğini öğrendim. Hem sağlık açısından hemde görünüş açısından heryeş çok iyi. İlginiz, güler yüzünüz herşey için çok teşekkürler. Benim işlemim artık bitti. Sevgilerle Kadir Yiğit Hatipoğlu 01.04.2019

Yaklaşık 8 seneden beri çekmiş olduğum ağrılarım tek seansta son buldu
Yaklaşık 8 seneden beri çekmiş olduğum ağrılarım tek seansta son buldu 26.02.2019

Bundan 6 ay önce eşim ile beraber, eşimin bacağındaki venöz yetmezlik ve ileri düzeyde ağrı yüzünden Dr. Rengin Hanım'ın klniğine gelmiştik. Kendi bacağıma bakıldığında benimde tedavi edilerek daha ağrısız bir hayata kavuşacağımı söyledi. Yaklaşık 8 seneden beri çekmiş olduğum ağrılarım, Dr. Rengin Hanım'ın becerikli ellerinde tek seansta (yaklaşık 1 saat) son buldu. Eşimi soracak olursanız, kendiside doktor olan eşim,ağrılarından kurtulup, uzun süreli nöbetlerde ayakta durduğu mesleğine geri dönebildi. İnsancıl yaklaşımı ve yardımseverliği ile öne çıkan Dr. Rengin Hanım ve ekibine sonsuz teşekkürlerimi sunar, başarılarının devamının devamını dilerim. Saygılarımla; FAHRETTİN DOĞAN

Varissiz bir yaşama merhaba!
Varissiz bir yaşama merhaba! 20.02.2019

Sevginin yetiştiği heryer güzeldir. İlk geldiğim gün bunu fark ettim ve bu güzel olan, huzur kokan ortamda enerjinin en büyüğünü yakaladım.Hastalık hangi safada olursa olsun inanmak yeterlidir.Taa Iğdır'dan güleryüzlü insanların arasına geldiğimde iğileşeceğimi fazlasıyla inandım. Bacaklarımın ilk hali ile şimdiki halini düşünüyorum da, mutluluktan her türden teşekkürü sığdırmak istiyorum bu sayfalara. Varissiz bir yaşama merhaba ! :) Herşey için çok teşekkür ederim güler yüzlü Rengin hanım ve ekibi. Emeğiniz ve güzel enerjiniz herkese ışık tutsun her daim. Sevgi ve gülen yüzünüzle her daim varolun. Sevgilerimle... Aysun TUNA

Ameliyat olmak istemiyordum.
Ameliyat olmak istemiyordum. 22.02.2018

Ben Rengin Hanım'ı internette tanıtımlarından görerek takibe aldım ve yorumları okuyarak takip ettim. Yapılan yorumlar çok hoşuma gitti. Ameliyat olmak istemiyordum. İyi ki gelmişim çok memnun kaldım. Ağrılarımdan ve kötü görüntüden beni kurtardığınız için çok teşekkür ederim. Güler yüzlü ve samimiyetiniz beni mest etti. Çok harika bir ekipsiniz. Rengin Hanım'a tekrar çok teşekkür ederim. Güler yüzlü çalışanları Safiye Hanım ve Şengül Hanım'a çok teşekkür ederim.

Varis yaralarım vardı, kanıyordu...
Varis yaralarım vardı, kanıyordu... 16.02.2018

Ben Erdal Tülücü, 49 yaşındayım. Adana Osmaniyeden gelen bir hastayım. Rengin Hanım'a ilk geldiğimde yaralarım vardı. 2 tanesi kanıyordu. Lazer tedavisi ve köpük tedavisi gördüm. Son durumdan çok memnunum. Tüm ağrılarımdan ve yaralarımdan kurtuldum. Gece hiç uyuyamıyordum. Bacaklarıma kramplar giriyordu. Şuanda çok memnunum. Rahatsızlıklarımın hiç biri kalmadı. Rengin hanımdan Allah razi olsun. O olmasaydı tedavimi yapabilecek kimseyi bulamamıştık. Teşekkürler....

Bacaklarımdaki ağrılar, şişlikler anında geçti
Bacaklarımdaki ağrılar, şişlikler anında geçti 30.11.2017

Rengin hocamızı uzun araştırmalar sonucu internet ten buldum. Ameliyat olmadan geçmez diyen başka doktorlarla görüşmüştüm. Geçmez dedi. Rengin hocamın videolarını youtube den izledim. Bana güven verdi ve hocama muayeneye geldim. Önce korkuyordum. Hocamın güler yüzü ve bilgisi sayesinde masaya yattım. Hiç narkoz , iğne vurulmadan küçük bir iğne ile hiç acısız bir şekilde bacağım uyuşturuldu ve lazer işlemim tamamlandı (kesi-dikiş olmadan) ve 1 ay sonunda bacaklarımdaki ağrılar, şişlikler anında geçti. Şuan köpük tedavisi görüyorum. Muayene sonucu hocamın bacağınız çok güzel toparlanmış dediğini duyunca çok mutlu oldum. Herşey için teşekkürler. Varisleri olan , venöz yetmezliği olan hiç tereddüt etmeden , Rengin Hocama kendini emanet etsin ve sonuçları görsün. Ayrıca çalışan ekibi Safiye Hanım ve Şengül Hanıma ilgilerinden dolayı çok teşekkürler. Sizi Seviyorum Rengin Hocam

Sağlıklı bacaklara kavuştum
Sağlıklı bacaklara kavuştum 25.11.2017

Dr. Rengin hanıma , arkadaş tavsiye etmişdi. Bacaklarımda yoğun bir şekilde varislerim vardı. Beni rahatsız ediyordu. Üç seans oldum ve bu gün birinci ay kontrolüme geldim. Tedavi öncesi resimlerle aradaki farkı gördüm. Sağlıklı bacaklara kavuştum. Ben, dr. Rengin hanıma çok teşekkür ederim

Dikiş ve kesi olmadan çıkıntılı varislerimden kurtuldum
Dikiş ve kesi olmadan çıkıntılı varislerimden kurtuldum 24.11.2017

Rengin hocama yaklaşık 1 ay önce arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine geldim. Son 2 senedir bacağımdaki varis ağrılarından muzdariptim. Tek seansta dikiş ve kesi olmadan çıkıntılı varislerim den kurtuldum. Hocamın güleryüzü , sakinliği, operasyon esnasında bilgilendirme yapması işlemin sohbet havasında geçmesini sağladı. Hocama ve ekibine çok teşekkür ediyorum, başarılarının devamını diliyorum....

Variste Tek Çare Ameliyat Değilmiş
Variste Tek Çare Ameliyat Değilmiş 18.10.2017

Ben nevşehirden Tavsiye üzerine Rengin hocama geldim iyikide geldim gittiiğim bütün DOKTORLAR cerrahi işlem kesim AMELİYAT olmalısın diyorlardı ve çok Ağrılarım vardı Genişlemiş olan Damarların psikolojimi bozuyordu Tek Çarem Ameliyat Diye Düşünürken ALLAh karşıma Rengin Türkgüler doktorumu çıkardı kesinlikle varis Tedavisi olmak istiyorsanız Rengin Hocama muayene olun sağlık hiç bir şeye Değişilmez. İşinin erbabı olan işini severek yapan ve güler yüzlü ilgisinize ve Asistanınız Safiye Hanıma çok Teşekkür ederim iyiki iyiki siz Tanıdım iyiki Artık varisinde sonu var sevgili Tekipçiler. Mutlaka REngin hocama Gelin.... Sizi Seviyorum..... MÜNEVVER YILMAZ

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314